FLEVO

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Flevoland, Hollanda. Koordinatlar: 52.5772, 5.53.

gazFlevolandHollandaCO₂ ölçülmüş

FLEVO — 999 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Flevoland, Hollanda. Verilerde belirtilen sahibi: GDF Suez. 3,277 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 936k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Hollanda'deki 119 enerji santrali arasında #8. sıradadır. 2010 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 16 yaşındadır — görece modern. Ölçülen 970,214 t CO₂/yıl (EU ETS verified (EUTL 2023)) emisyonları, bir yıl boyunca sürülen yaklaşık 226k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, gaz, Hollanda elektriğinin yaklaşık %34.9'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 254 gCO₂/kWh (%54.2 düşük karbonlu) (2025).

999MW kurulu kapasite
3,277GWh raporlanan / yıl
936,314enerji sağlanan hane
970,214t CO₂ / yıl (EU ETS verified (EUTL 2023))
2010devreye alma (~16 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1019305.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisFLEVO WRI
ÜlkeHollanda · Flevoland WRI
Koordinatlar52.5772, 5.53 WRI
Yakıtgaz WRI
MW kurulu kapasite999 MW WRI GPPD; kaynak kaydı
SahibiGDF Suez WRI
Devreye alınma2010 WRI
GWh raporlanan / yıl3,277 GWh·a⁻¹ WRI
CO₂ emisyonları970,214 t CO₂·a⁻¹ ölçülmüş · EU ETS verified (EUTL 2023)

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#8 / 119 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#4 / 42 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite8.32× · 120 MW · n=42 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri936,314 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim9.7°C · HDD 3,033 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC4 · 32/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

TeknolojiMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite ve yakıt alanları, özgün açık veri kümesindeki kaynak kayıt değerleridir. Tesisleri tanımlamak ve sıralamak için kullanılabilirler; ancak henüz resmî bir kayıt veya GEM konumu üzerinden doğrulanmış 2026 değerleriyle güncellenmemişlerdir.

kapasite: WRI GPPD; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

999 MW'de, FLEVO Hollanda'daki gaz santrallarının medyanı çok üstünde 120 MW'dedir. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

970,214 t CO₂/yıl — günlük terimlerle

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

226kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
130kevlerin yıllık enerji tüketimi
16 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies aracılığıyla eşdeğerlikler; EU ETS verified (EUTL 2023)'a bildirilen emisyonlar.

Raporlanan üretim trendi

2015: 3,169 GWh20152016: 3,756 GWh20162017: 3,277 GWh20174k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: GDF Suez. Bu şirketin tüm santralleri →

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: gaz. Bu tesis elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. İklim sınıfı: ılıman okyanusal (Köppen Cfb). Enlem: 52.6°N.

9.7°Cyıllık ortalama sıcaklık
3,033ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
0soğutma derece-günleri (baz 18°C)
-4 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 3 °CJF: 3 °CFM: 6 °CMA: 8 °CAM: 12 °CMJ: 15 °CJJ: 17 °CJA: 17 °CAS: 14 °CSO: 10 °CON: 6 °CND: 4 °CD17 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %23 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 63/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

Buradaki bir gaz türbini, bu yıllık ortalamada ISO (15°C) kapasitesinin yaklaşık %0 altında çalışır (tipik ÇKDÇ eğrisi, tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C4 — Yüksek), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C4ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
32/100çevresel şiddet endeksi
14.5°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
24 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Hollanda'deki 42 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #4. en büyüğü.

Hollanda'de bu veri setinde 42 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 14,954 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 52.5772, 5.53 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

FLEVO ne tür bir santraldir?

FLEVO — 999 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Flevoland, Hollanda, 2010 yılında devreye alındı.

FLEVO ne kadar elektrik üretir?

FLEVO yılda yaklaşık 3,277 GWh elektrik üretir.

FLEVO kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 936,314 haneye yetecek düzeydedir.

FLEVO için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde FLEVO için belirtilen sahip: GDF Suez.

FLEVO ne kadar CO₂ salar?

FLEVO yılda yaklaşık 970,214 ton CO₂ bildirmiştir (EU ETS verified (EUTL 2023)).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.