Ana sayfa / Kuzey Amerika / Kanada / First Light I

First Light I

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: güneş. Konum: Ontario, Kanada. Koordinatlar: 44.2904, -76.9257.

güneşOntarioKanadaPV

First Light I — 9.1 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: güneş. Konum: Ontario, Kanada. Verilerde belirtilen sahibi: Sunedison / Skypower Ltd. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 3.9k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Kanada'deki 1,210 enerji santrali arasında #815. sıradadır. 2009 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 17 yaşındadır — görece modern. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, güneş, Kanada elektriğinin yaklaşık %1.6'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 191 gCO₂/kWh (%77.0 düşük karbonlu) (2025).

9.1MW kurulu kapasite
3,871enerji sağlanan hane (tahmini)
2009devreye alma (~17 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id CAN0007857.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisFirst Light I WRI
ÜlkeKanada · Ontario WRI
Koordinatlar44.2904, -76.9257 WRI
Yakıtgüneş WRI
MW kurulu kapasite9.1 MW GEM · 2026 · L100000831945; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiSunedison / Skypower Ltd WRI
Devreye alınma2009 WRI
TeknolojiPV WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#815 / 1210 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#109 / 143 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.91× · 10 MW · n=143 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri3,871 hesaplandı
İklim6.9°C · HDD 4,173 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 31/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok
CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000831945; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

9.1 MW'de, First Light I Kanada'daki güneş santrallarının medyanı yaklaşık 10 MW'dedir. Teknik olarak PV olarak tanımlanır. Güneş fotovoltaiği, hareketli parçaları veya yakıtı olmaksızın güneş ışığını doğrudan elektriğe dönüştürür; çıktı günün saati ve hava durumuna göre değişir, bu nedenle depolama veya esnek yedekle eşleştirilir.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Kanada'deki en büyük güneş santralleriyle kapasite karşılaştırması

Grand Renewable Energy Park: 100 MW100Grand Rene…Sol-Luce Kingston: 100 MW100Sol-Luce K…Sarnia 2: 60 MW60Sarnia 2Loyalist: 54 MW54LoyalistSouthgate Solar: 50 MW50Southgate …Windsor Airport SF: 50 MW50Windsor Ai…SSM 2/3: 45 MW45SSM 2/3Nanticoke: 44 MW44Nanticoke

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Sunedison / Skypower Ltd.

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: güneş. Bu tesis fotovoltaik panellerle güneş ışığını doğrudan elektriğe çevirir. İklim sınıfı: ılık yazlı nemli karasal (Köppen Dfb). Enlem: 44.3°N.

6.9°Cyıllık ortalama sıcaklık
4,173ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
147soğutma derece-günleri (baz 18°C)
107 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: -8 °CJF: -7 °CFM: -1 °CMA: 6 °CAM: 13 °CMJ: 18 °CJJ: 21 °CJA: 20 °CAS: 15 °CSO: 9 °CON: 3 °CND: -4 °CD21 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %70 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 86/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin üst üçte bir diliminde yer almaktadır.

Güneş PV, 25°C hücre sıcaklığının üzerinde her °C için yaklaşık %0,35 güç kaybeder — buradaki sıcak mevsim zirvelerinde yaklaşık %0.0 (tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni ısıl çevrimler.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
31/100çevresel şiddet endeksi
29.1°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
283 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Kanada'deki 143 güneş enerji santrali arasında kapasiteye göre #109. en büyüğü.

Kanada'de bu veri setinde 143 güneş enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 1,823 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 44.2904, -76.9257 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

First Light I ne tür bir santraldir?

First Light I — 9.1 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: güneş. Konum: Ontario, Kanada, 2009 yılında devreye alındı.

First Light I kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 3,871 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

First Light I için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde First Light I için belirtilen sahip: Sunedison / Skypower Ltd.

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.