Ana sayfa / Avrupa / Portekiz / Estarreja

Estarreja

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: güneş. Konum: Aveiro, Portekiz. Koordinatlar: 40.8262, -8.557.

güneşAveiroPortekizPV

Estarreja — 2.5 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: güneş. Konum: Aveiro, Portekiz. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 1.1k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Portekiz'deki 480 enerji santrali arasında #350. sıradadır. 2014 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 12 yaşındadır — görece modern. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, güneş, Portekiz elektriğinin yaklaşık %17.3'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 128 gCO₂/kWh (%81.0 düşük karbonlu) (2025).

2.5MW kurulu kapasite
1,063enerji sağlanan hane (tahmini)
2014devreye alma (~12 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1022612.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisEstarreja WRI
ÜlkePortekiz · Aveiro WRI
Koordinatlar40.8262, -8.557 WRI
Yakıtgüneş WRI
MW kurulu kapasite2.5 MW GEM · 2026 · L100001073847; işletmedeki santral kapasitesi
Devreye alınma2014 WRI
TeknolojiPV WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#350 / 480 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#31 / 72 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite1.09× · 2.3 MW · n=72 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri1,063 hesaplandı
İklim14.0°C · HDD 1,562 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC4 · 35/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

SahibiMevcut değil veri setinde yok
GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok
CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100001073847; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

2.5 MW'de, Estarreja Portekiz'daki güneş santrallarının medyanı yaklaşık 2.3 MW'dedir. Teknik olarak PV olarak tanımlanır. Güneş fotovoltaiği, hareketli parçaları veya yakıtı olmaksızın güneş ışığını doğrudan elektriğe dönüştürür; çıktı günün saati ve hava durumuna göre değişir, bu nedenle depolama veya esnek yedekle eşleştirilir.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Portekiz'deki en büyük güneş santralleriyle kapasite karşılaştırması

Solara4: 219 MW219Solara4Ourique: 62 MW62OuriqueAmareleja: 46 MW46AmarelejaVale de Moura: 29 MW29Vale de Mo…Avalades: 16 MW16AvaladesMontijo: 13 MW13MontijoCabrela: 13 MW13CabrelaCanha/Alpenduradas: 12 MW12Canha/Alpe…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: güneş. Bu tesis fotovoltaik panellerle güneş ışığını doğrudan elektriğe çevirir. İklim sınıfı: ılık yazlı Akdeniz (Köppen Csb). Enlem: 40.8°N.

14.0°Cyıllık ortalama sıcaklık
1,562ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
103soğutma derece-günleri (baz 18°C)
273 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 8 °CJF: 9 °CFM: 11 °CMA: 13 °CAM: 15 °CMJ: 18 °CJJ: 19 °CJA: 20 °CAS: 18 °CSO: 15 °CON: 12 °CND: 9 °CD20 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %36 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 35/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

Güneş PV, 25°C hücre sıcaklığının üzerinde her °C için yaklaşık %0,35 güç kaybeder — buradaki sıcak mevsim zirvelerinde yaklaşık %0.0 (tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C4 — Yüksek), başlıca çevresel stres etkeni deniz ortamında korozyon.

C4ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
35/100çevresel şiddet endeksi
11.2°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
31 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Portekiz'deki 72 güneş enerji santrali arasında kapasiteye göre #31. en büyüğü.

Portekiz'de bu veri setinde 72 güneş enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 642 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 40.8262, -8.557 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Estarreja ne tür bir santraldir?

Estarreja — 2.5 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: güneş. Konum: Aveiro, Portekiz, 2014 yılında devreye alındı.

Estarreja kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 1,063 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.