Ana sayfa / Asya / Hindistan / ESSAR GT IMP.

ESSAR GT IMP.

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Gujarat, Hindistan. Koordinatlar: 21.111, 72.655.

gazGujaratHindistan

ESSAR GT IMP. — 515 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Gujarat, Hindistan. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 580k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Hindistan'deki 2,225 enerji santrali arasında #528. sıradadır. 1995 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 31 yaşındadır — köklü bir tesis. Bağlamında, gaz, Hindistan elektriğinin yaklaşık %2.3'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 670 gCO₂/kWh (%26.7 düşük karbonlu) (2025).

515MW kurulu kapasite
580,037enerji sağlanan hane (tahmini)
1995devreye alma (~31 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id IND0000114.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisESSAR GT IMP. WRI
ÜlkeHindistan · Gujarat WRI
Koordinatlar21.111, 72.655 WRI
Yakıtgaz WRI
MW kurulu kapasite515 MW GEM · 2026 · L100000401479; işletmedeki santral kapasitesi
Devreye alınma1995 WRI

Veri setinden hesaplandı

CO₂ emisyonları812,052 t CO₂·a⁻¹ hesaplandı
Ülkedeki kapasite sırası#528 / 2225 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#26 / 117 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite2.20× · 234.3 MW · n=117 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri580,037 hesaplandı
İklim27.2°C · HDD 0 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC5 · 51/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

SahibiMevcut değil veri setinde yok
TeknolojiMevcut değil veri setinde yok
GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000401479; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

515 MW'de, ESSAR GT IMP. Hindistan'daki gaz santrallarının medyanı çok üstünde 234.3 MW'dedir. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Raporlanan üretim trendi

2014: 0 GWh20142015: 0 GWh20152016: 0 GWh20162017: 0 GWh20172018: 0 GWh20181 GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: gaz. Bu tesis elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. İklim sınıfı: tropikal savan (Köppen As). Enlem: 21.1°N.

27.2°Cyıllık ortalama sıcaklık
0ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
3,353soğutma derece-günleri (baz 18°C)
5 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 22 °CJF: 24 °CFM: 28 °CMA: 30 °CAM: 31 °CMJ: 30 °CJJ: 28 °CJA: 28 °CAS: 28 °CSO: 28 °CON: 26 °CND: 23 °CD31 °C

Bu iklim göstergesi, dış hava sıcaklığına bağlı ısıtma talebini gösterir. Santralin proses ısısı ihtiyacını ölçmez.

Buradaki bir gaz türbini, bu yıllık ortalamada ISO (15°C) kapasitesinin yaklaşık %9 altında çalışır (tipik ÇKDÇ eğrisi, tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha yüksek korozyonlu, agresif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C5 — Çok yüksek), başlıca çevresel stres etkeni deniz tuzunun yol açtığı korozyon.

C5ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
51/100çevresel şiddet endeksi
9.4°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
41 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Hindistan'deki 117 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #26. en büyüğü.

Hindistan'de bu veri setinde 117 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 43,650 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 21.111, 72.655 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

ESSAR GT IMP. ne tür bir santraldir?

ESSAR GT IMP. — 515 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Gujarat, Hindistan, 1995 yılında devreye alındı.

ESSAR GT IMP. kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 580,037 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.