Ana sayfa / Avrupa / Portekiz / Eresolar

Eresolar

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: güneş. Konum: Evora, Portekiz. Koordinatlar: 38.5503, -7.8471.

güneşEvoraPortekizPV

Eresolar — 5 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: güneş. Konum: Evora, Portekiz. Verilerde belirtilen sahibi: Infrasol Infraventus Solar SA. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 2.1k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Portekiz'deki 480 enerji santrali arasında #293. sıradadır. 2015 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 11 yaşındadır — görece modern. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, güneş, Portekiz elektriğinin yaklaşık %17.3'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 128 gCO₂/kWh (%81.0 düşük karbonlu) (2025).

5MW kurulu kapasite
2,127enerji sağlanan hane (tahmini)
2015devreye alma (~11 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1022611.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisEresolar WRI
ÜlkePortekiz · Evora WRI
Koordinatlar38.5503, -7.8471 WRI
Yakıtgüneş WRI
MW kurulu kapasite5 MW GEM · 2026 · L100000824139; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiInfrasol Infraventus Solar SA WRI
Devreye alınma2015 WRI
TeknolojiPV WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#293 / 480 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#26 / 72 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite2.17× · 2.3 MW · n=72 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri2,127 hesaplandı
İklim16.1°C · HDD 1,212 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC3 · 33/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok
CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000824139; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

5 MW'de, Eresolar Portekiz'daki güneş santrallarının medyanı çok üstünde 2.3 MW'dedir. Teknik olarak PV olarak tanımlanır. Güneş fotovoltaiği, hareketli parçaları veya yakıtı olmaksızın güneş ışığını doğrudan elektriğe dönüştürür; çıktı günün saati ve hava durumuna göre değişir, bu nedenle depolama veya esnek yedekle eşleştirilir.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Portekiz'deki en büyük güneş santralleriyle kapasite karşılaştırması

Solara4: 219 MW219Solara4Ourique: 62 MW62OuriqueAmareleja: 46 MW46AmarelejaVale de Moura: 29 MW29Vale de Mo…Avalades: 16 MW16AvaladesMontijo: 13 MW13MontijoCabrela: 13 MW13CabrelaCanha/Alpenduradas: 12 MW12Canha/Alpe…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Infrasol Infraventus Solar SA.

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: güneş. Bu tesis fotovoltaik panellerle güneş ışığını doğrudan elektriğe çevirir. İklim sınıfı: sıcak yazlı Akdeniz (Köppen Csa). Enlem: 38.6°N.

16.1°Cyıllık ortalama sıcaklık
1,212ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
522soğutma derece-günleri (baz 18°C)
219 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 10 °CJF: 10 °CFM: 12 °CMA: 14 °CAM: 17 °CMJ: 21 °CJJ: 23 °CJA: 24 °CAS: 22 °CSO: 17 °CON: 13 °CND: 10 °CD24 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %51 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 29/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin alt üçte bir diliminde yer almaktadır.

Güneş PV, 25°C hücre sıcaklığının üzerinde her °C için yaklaşık %0,35 güç kaybeder — buradaki sıcak mevsim zirvelerinde yaklaşık %0.0 (tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha orta derecede korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C3 — Orta), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C3ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
33/100çevresel şiddet endeksi
14.0°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
94 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Portekiz'deki 72 güneş enerji santrali arasında kapasiteye göre #26. en büyüğü.

Portekiz'de bu veri setinde 72 güneş enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 642 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 38.5503, -7.8471 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Eresolar ne tür bir santraldir?

Eresolar — 5 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: güneş. Konum: Evora, Portekiz, 2015 yılında devreye alındı.

Eresolar kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 2,127 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Eresolar için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Eresolar için belirtilen sahip: Infrasol Infraventus Solar SA.

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.