Ana sayfa / Avrupa / İspanya / ENCE - PONTEVEDRA $$

ENCE - PONTEVEDRA $$

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Galicia, İspanya. Koordinatlar: 42.4167, -8.6667.

gazGaliciaİspanyaCO₂ model edilmiş

ENCE - PONTEVEDRA $$ — 26.6 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Galicia, İspanya. Verilerde belirtilen sahibi: GRUPO EMPRESARIAL ENCE S.A.. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 30k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından İspanya'deki 899 enerji santrali arasında #478. sıradadır. 2008 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 18 yaşındadır — görece modern. Model edilmiş yıllık emisyonları 5,081 t CO₂/yıl (Climate TRACE) olup, bir yıl kullanılan yaklaşık 1.2k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, gaz, İspanya elektriğinin yaklaşık %21.6'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 154 gCO₂/kWh (%74.6 düşük karbonlu) (2025).

26.6MW kurulu kapasite
29,959enerji sağlanan hane (tahmini)
5,081t CO₂ / yıl (Climate TRACE)
2008devreye alma (~18 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1006454.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisENCE - PONTEVEDRA $$ WRI
Ülkeİspanya · Galicia WRI
Koordinatlar42.4167, -8.6667 WRI
Yakıtgaz WRI
MW kurulu kapasite26.6 MW WRI GPPD; kaynak kaydı
SahibiGRUPO EMPRESARIAL ENCE S.A. WRI
Devreye alınma2008 WRI

Model edilmiş kaynak verisi

CO₂ emisyonları5,081 t CO₂·a⁻¹ model edilmiş · Climate TRACE

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#478 / 899 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#66 / 95 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.49× · 54 MW · n=95 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri29,959 hesaplandı
İklim13.6°C · HDD 1,673 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC4 · 34/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

TeknolojiMevcut değil veri setinde yok
GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite ve yakıt alanları, özgün açık veri kümesindeki kaynak kayıt değerleridir. Tesisleri tanımlamak ve sıralamak için kullanılabilirler; ancak henüz resmî bir kayıt veya GEM konumu üzerinden doğrulanmış 2026 değerleriyle güncellenmemişlerdir.

kapasite: WRI GPPD; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

26.6 MW'de, ENCE - PONTEVEDRA $$ İspanya'daki gaz santrallarının medyanı altında 54 MW'dedir. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

~5,081 t CO₂/yıl (model edilmiş) — gündelik karşılıklarla

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

1.2kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
682evlerin yıllık enerji tüketimi
85kabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies üzerinden eşdeğerler; Climate TRACE kaynaklı model edilmiş emisyonlar.

İspanya'deki en büyük gaz santralleriyle kapasite karşılaştırması

BESOS GRUPO 5: 1,671 MW2kBESOS GRU…ARCOS DE LA FRONTERA GRUPO 1: 1,585 MW2kARCOS DE L…CARTAGENA GRUPO 1: 1,249 MW1kCARTAGENA …Cartagena (Escombreras) power station: 1,249 MW1kCartagena …CCC SAGUNTO GRUPO 2: 1,232 MW1kCCC SAGUNT…ESCOMBRERAS GRUPO 1: 1,199 MW1kESCOMBRERA…El Fangal power station: 1,199 MW1kEl Fangal …PALOS DE LA FRONTERA GRUPO 1: 1,167 MW1kPALOS DE L…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: GRUPO EMPRESARIAL ENCE S.A..

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: gaz. Bu tesis elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. İklim sınıfı: ılık yazlı Akdeniz (Köppen Csb). Enlem: 42.4°N.

13.6°Cyıllık ortalama sıcaklık
1,673ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
86soğutma derece-günleri (baz 18°C)
206 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 8 °CJF: 9 °CFM: 11 °CMA: 12 °CAM: 14 °CMJ: 18 °CJJ: 19 °CJA: 19 °CAS: 18 °CSO: 14 °CON: 11 °CND: 9 °CD19 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %32 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 37/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

Buradaki bir gaz türbini, bu yıllık ortalamada ISO (15°C) kapasitesinin yaklaşık %0 altında çalışır (tipik ÇKDÇ eğrisi, tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C4 — Yüksek), başlıca çevresel stres etkeni deniz ortamında korozyon.

C4ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
34/100çevresel şiddet endeksi
11.0°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
19 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

İspanya'deki 95 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #66. en büyüğü.

İspanya'de bu veri setinde 95 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 32,018 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 42.4167, -8.6667 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

ENCE - PONTEVEDRA $$ ne tür bir santraldir?

ENCE - PONTEVEDRA $$ — 26.6 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Galicia, İspanya, 2008 yılında devreye alındı.

ENCE - PONTEVEDRA $$ kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 29,959 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

ENCE - PONTEVEDRA $$ için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde ENCE - PONTEVEDRA $$ için belirtilen sahip: GRUPO EMPRESARIAL ENCE S.A..

ENCE - PONTEVEDRA $$ ne kadar CO₂ salar?

ENCE - PONTEVEDRA $$ için model edilmiş emisyonlar yılda yaklaşık 5,081 ton CO₂’dir (Climate TRACE).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.