Ana sayfa / Avrupa / Estonya / Eesti Elektrijaam

Eesti Elektrijaam

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: petrol. Konum: Ida-Virumaa, Estonya. Koordinatlar: 59.2748, 27.9046.

petrolIda-VirumaaEstonyaCO₂ ölçülmüş

Eesti Elektrijaam — 1,369 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: petrol. Konum: Ida-Virumaa, Estonya. 7,303 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 2.1 milyon haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Estonya'deki 18 enerji santrali arasında #1. sıradadır. Ölçülen 1,238,792 t CO₂/yıl (EU ETS verified (EUTL 2023)) emisyonları, bir yıl boyunca sürülen yaklaşık 289k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, petrol, Estonya elektriğinin yaklaşık %39.1'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 319 gCO₂/kWh (%59.6 düşük karbonlu) (2025).

1,369MW kurulu kapasite
7,303GWh raporlanan / yıl
2,086,457enerji sağlanan hane
1,238,792t CO₂ / yıl (EU ETS verified (EUTL 2023))

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1022393.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisEesti Elektrijaam WRI
ÜlkeEstonya · Ida-Virumaa WRI
Koordinatlar59.2748, 27.9046 WRI
Yakıtpetrol WRI
MW kurulu kapasite1,369 MW WRI GPPD; kaynak kaydı
GWh raporlanan / yıl7,303 GWh·a⁻¹ WRI
CO₂ emisyonları1,238,792 t CO₂·a⁻¹ ölçülmüş · EU ETS verified (EUTL 2023)

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#1 / 18 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#1 / 2 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri2,086,457 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim4.9°C · HDD 4,747 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC3 · 33/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

SahibiMevcut değil veri setinde yok
Devreye alınmaMevcut değil veri setinde yok
TeknolojiMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite ve yakıt alanları, özgün açık veri kümesindeki kaynak kayıt değerleridir. Tesisleri tanımlamak ve sıralamak için kullanılabilirler; ancak henüz resmî bir kayıt veya GEM konumu üzerinden doğrulanmış 2026 değerleriyle güncellenmemişlerdir.

kapasite: WRI GPPD; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

Petrol yakıtlı santrallar, adalar ve gaz boru hatları olmayan şebekelerde zirve veya yedek kapasite olarak ağır fuel oil veya dizel yakarlar; yüksek yakıt maliyeti, bunların kullanım düzeyini düşük tutmaktadır.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

1,238,792 t CO₂/yıl — günlük terimlerle

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

289kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
166kevlerin yıllık enerji tüketimi
21 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies aracılığıyla eşdeğerlikler; EU ETS verified (EUTL 2023)'a bildirilen emisyonlar.

Raporlanan üretim trendi

2015: 6,340 GWh20152016: 6,827 GWh20162017: 7,303 GWh20177k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: petrol. Bu tesis türbinleri veya pistonlu motorları çalıştırmak için yağ veya dizel yakar. İklim sınıfı: ılık yazlı nemli karasal (Köppen Dfb). Enlem: 59.3°N.

4.9°Cyıllık ortalama sıcaklık
4,747ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
0soğutma derece-günleri (baz 18°C)
37 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: -6 °CJF: -7 °CFM: -2 °CMA: 4 °CAM: 10 °CMJ: 15 °CJJ: 17 °CJA: 16 °CAS: 11 °CSO: 6 °CON: 0 °CND: -4 °CD17 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %93 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 93/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin üst üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha orta derecede korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C3 — Orta), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C3ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
33/100çevresel şiddet endeksi
23.9°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
23 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Estonya'deki 2 petrol enerji santrali arasında kapasiteye göre #1. en büyüğü.

Estonya'de bu veri setinde 2 petrol enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 1,841 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 59.2748, 27.9046 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Eesti Elektrijaam ne tür bir santraldir?

Eesti Elektrijaam — 1,369 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: petrol. Konum: Ida-Virumaa, Estonya.

Eesti Elektrijaam ne kadar elektrik üretir?

Eesti Elektrijaam yılda yaklaşık 7,303 GWh elektrik üretir.

Eesti Elektrijaam kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 2,086,457 haneye yetecek düzeydedir.

Eesti Elektrijaam ne kadar CO₂ salar?

Eesti Elektrijaam yılda yaklaşık 1,238,792 ton CO₂ bildirmiştir (EU ETS verified (EUTL 2023)).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.