Ana sayfa / Asya / Hindistan / DURGAPUR

DURGAPUR

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: West Bengal, Hindistan. Koordinatlar: 23.531, 87.25.

kömürWest BengalHindistankritik altı buhar koşullarıCO₂ model edilmiş

DURGAPUR — 210 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: West Bengal, Hindistan. Verilerde belirtilen sahibi: Damodar Valley Corp. 856 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 245k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Hindistan'deki 2,225 enerji santrali arasında #717. sıradadır. 1981 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 45 yaşındadır — köklü bir tesis. Model edilmiş yıllık emisyonları 472,120 t CO₂/yıl (Climate TRACE) olup, bir yıl kullanılan yaklaşık 110k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, kömür, Hindistan elektriğinin yaklaşık %70.8'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 670 gCO₂/kWh (%26.7 düşük karbonlu) (2025).

210MW kurulu kapasite
856GWh raporlanan / yıl
244,628enerji sağlanan hane
472,120t CO₂ / yıl (Climate TRACE)
1981devreye alma (~45 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id IND0000108.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisDURGAPUR WRI
ÜlkeHindistan · West Bengal WRI
Koordinatlar23.531, 87.25 WRI
Yakıtkömür WRI
MW kurulu kapasite210 MW Wikidata P2109; kurulu/nominal kapasite
SahibiDamodar Valley Corp WRI
Devreye alınma1981 WRI
Teknolojikritik altı buhar koşulları WRI
GWh raporlanan / yıl856 GWh·a⁻¹ WRI

Model edilmiş kaynak verisi

CO₂ emisyonları472,120 t CO₂·a⁻¹ model edilmiş · Climate TRACE

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#717 / 2225 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#553 / 713 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.21× · 1,000 MW · n=713 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri244,628 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim26.3°C · HDD 0 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC3 · 38/100 koordinatlardan türetildi

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Kapasite kaynağı

Yukarıdaki kamuya açık kapasite mevcut kaynak kaydı değeridir. 2026 tracker adayı Durgapur SAIL power station için 120 MW listeler, ancak kapsam doğrulanana kadar birincil kamu değeri olarak kullanılmaz (ünite vs işletme vs kurulu/proje toplamı).

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: Wikidata P2109; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

210 MW'de, DURGAPUR Hindistan'daki kömür santrallarının medyanı altında 1,000 MW'dedir. Teknik olarak kritik altı buhar koşulları olarak tanımlanır. Kömür santralları, türbin için yüksek basınçlı buhar oluşturmak üzere pulverize edilmiş kömürü yakar; taban yük olarak çalışırlar ancak en karbon yoğun ana kaynaktır ve emeklilik veya verimlilik iyileştirmeleri için birinci hedef.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

~472,120 t CO₂/yıl (model edilmiş) — gündelik karşılıklarla

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

110kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
63kevlerin yıllık enerji tüketimi
7.9 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies üzerinden eşdeğerler; Climate TRACE kaynaklı model edilmiş emisyonlar.

Raporlanan üretim trendi

2014: 1,154 GWh20142015: 789 GWh20152016: 518 GWh20162017: 832 GWh20172018: 856 GWh20181k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Damodar Valley Corp. Bu şirketin tüm santralleri →

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: kömür. Bu tesis bir türbojeneratörü döndürmek için yüksek basınçlı buhar üretmek amacıyla kömür yakar. İklim sınıfı: tropikal savan (Köppen Aw). Enlem: 23.5°N.

26.3°Cyıllık ortalama sıcaklık
0ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
3,017soğutma derece-günleri (baz 18°C)
63 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 19 °CJF: 22 °CFM: 27 °CMA: 31 °CAM: 32 °CMJ: 30 °CJJ: 29 °CJA: 29 °CAS: 28 °CSO: 27 °CON: 23 °CND: 19 °CD32 °C

Bu iklim göstergesi, dış hava sıcaklığına bağlı ısıtma talebini gösterir. Santralin proses ısısı ihtiyacını ölçmez.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha orta derecede korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C3 — Orta), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C3ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
38/100çevresel şiddet endeksi
12.8°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
204 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Hindistan'deki 713 kömür enerji santrali arasında kapasiteye göre #553. en büyüğü.

Hindistan'de bu veri setinde 713 kömür enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 805,419 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 23.531, 87.25 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

DURGAPUR ne tür bir santraldir?

DURGAPUR — 210 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: West Bengal, Hindistan, 1981 yılında devreye alındı.

DURGAPUR ne kadar elektrik üretir?

DURGAPUR yılda yaklaşık 856 GWh elektrik üretir.

DURGAPUR kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 244,628 haneye yetecek düzeydedir.

DURGAPUR için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde DURGAPUR için belirtilen sahip: Damodar Valley Corp.

DURGAPUR ne kadar CO₂ salar?

DURGAPUR için model edilmiş emisyonlar yılda yaklaşık 472,120 ton CO₂’dir (Climate TRACE).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.