DK6

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Nord-Pas-de-Calais, Fransa. Koordinatlar: 51.0482, 2.3255.

gazNord-Pas-de-CalaisFransaCCGT · HRSGCO₂ ölçülmüş

DK6 — 808 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Nord-Pas-de-Calais, Fransa. Verilerde belirtilen sahibi: ENGIE SA [100%]. 3,934 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 1.1 milyon haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Fransa'deki 2,216 enerji santrali arasında #31. sıradadır. 2005 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 21 yaşındadır — görece modern. Ölçülen 2,489,403 t CO₂/yıl (EU ETS verified (EUTL 2023)) emisyonları, bir yıl boyunca sürülen yaklaşık 580k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, gaz, Fransa elektriğinin yaklaşık %3.0'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 41 gCO₂/kWh (%94.9 düşük karbonlu) (2025).

808MW kurulu kapasite
2HRSG ünite(leri)
3,934GWh raporlanan / yıl
1,124,000enerji sağlanan hane
2,489,403t CO₂ / yıl (EU ETS verified (EUTL 2023))
2005devreye alma (~21 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1002722.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisDK6 WRI
ÜlkeFransa · Nord-Pas-de-Calais WRI
Koordinatlar51.0482, 2.3255 WRI
Yakıtgaz WRI
MW kurulu kapasite808 MW GEM · 2026 · L100000400096; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiENGIE SA [100%] WRI
Devreye alınma2005 WRI
TeknolojiCCGT · HRSG WRI
GWh raporlanan / yıl3,934 GWh·a⁻¹ WRI
CO₂ emisyonları2,489,403 t CO₂·a⁻¹ ölçülmüş · EU ETS verified (EUTL 2023)

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#31 / 2216 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#3 / 34 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite9.27× · 87.2 MW · n=34 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri1,124,000 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim10.3°C · HDD 2,791 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC4 · 32/100 koordinatlardan türetildi

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000400096; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

808 MW'de, DK6 Fransa'daki gaz santrallarının medyanı çok üstünde 87.2 MW'dedir. Teknik olarak CCGT; ısı geri kazanım buhar jeneratörü (HRSG) ile birleşik döngü olarak tanımlanır. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

2,489,403 t CO₂/yıl — günlük terimlerle

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

580kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
334kevlerin yıllık enerji tüketimi
41 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies aracılığıyla eşdeğerlikler; EU ETS verified (EUTL 2023)'a bildirilen emisyonlar.

Raporlanan üretim trendi

2015: 2,954 GWh20152016: 3,080 GWh20162017: 3,934 GWh20174k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: ENGIE SA [100%].

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: gaz. Bu tesis elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. İklim sınıfı: ılıman okyanusal (Köppen Cfb). Enlem: 51.0°N.

10.3°Cyıllık ortalama sıcaklık
2,791ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
0soğutma derece-günleri (baz 18°C)
14 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 4 °CJF: 4 °CFM: 7 °CMA: 9 °CAM: 12 °CMJ: 15 °CJJ: 17 °CJA: 18 °CAS: 15 °CSO: 12 °CON: 8 °CND: 5 °CD18 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %14 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 57/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

Buradaki bir gaz türbini, bu yıllık ortalamada ISO (15°C) kapasitesinin yaklaşık %0 altında çalışır (tipik ÇKDÇ eğrisi, tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C4 — Yüksek), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C4ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
32/100çevresel şiddet endeksi
13.6°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
23 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Fransa'deki 34 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #3. en büyüğü.

Fransa'de bu veri setinde 34 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 7,707 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 51.0482, 2.3255 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

DK6 ne tür bir santraldir?

DK6 — 808 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Nord-Pas-de-Calais, Fransa, 2005 yılında devreye alındı.

DK6 ne kadar elektrik üretir?

DK6 yılda yaklaşık 3,934 GWh elektrik üretir.

DK6 kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 1,124,000 haneye yetecek düzeydedir.

DK6 için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde DK6 için belirtilen sahip: ENGIE SA [100%].

DK6 ne kadar CO₂ salar?

DK6 yılda yaklaşık 2,489,403 ton CO₂ bildirmiştir (EU ETS verified (EUTL 2023)).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.