Ana sayfa / Asya / Hindistan / Dhopave coal plant (NTPC)

Dhopave coal plant (NTPC)

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Maharashtra, Hindistan. Koordinatlar: 17.55829, 73.192694.

kömürMaharashtraHindistan

Dhopave coal plant (NTPC) — 1,600 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Maharashtra, Hindistan. Verilerde belirtilen sahibi: NTPC Ltd [100%]. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 2.0 milyon haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Hindistan'deki 2,225 enerji santrali arasında #166. sıradadır. Bağlamında, kömür, Hindistan elektriğinin yaklaşık %70.8'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 670 gCO₂/kWh (%26.7 düşük karbonlu) (2025).

1,600MW kurulu kapasite
2,002,285enerji sağlanan hane (tahmini)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id GEM_coa_dhopavecoalntpc_india.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisDhopave coal plant (NTPC) GEM-coal
ÜlkeHindistan · Maharashtra GEM-coal
Koordinatlar17.55829, 73.192694 GEM-coal
Yakıtkömür GEM-coal
MW kurulu kapasite1,600 MW GEM GCPT; kaynak kaydı
SahibiNTPC Ltd [100%] GEM-coal

Veri setinden hesaplandı

CO₂ emisyonları7,008,000 t CO₂·a⁻¹ hesaplandı
Ülkedeki kapasite sırası#166 / 2225 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#154 / 713 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite1.60× · 1,000 MW · n=713 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri2,002,285 hesaplandı
İklim26.4°C · HDD 0 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetCX · 53/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

Devreye alınmaMevcut değil veri setinde yok
TeknolojiMevcut değil veri setinde yok
GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite ve yakıt alanları, özgün açık veri kümesindeki kaynak kayıt değerleridir. Tesisleri tanımlamak ve sıralamak için kullanılabilirler; ancak henüz resmî bir kayıt veya GEM konumu üzerinden doğrulanmış 2026 değerleriyle güncellenmemişlerdir.

kapasite: GEM GCPT; yakıt: GEM GCPT

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

1,600 MW'de, Dhopave coal plant (NTPC) Hindistan'daki kömür santrallarının medyanı çok üstünde 1,000 MW'dedir. Kömür santralları, türbin için yüksek basınçlı buhar oluşturmak üzere pulverize edilmiş kömürü yakar; taban yük olarak çalışırlar ancak en karbon yoğun ana kaynaktır ve emeklilik veya verimlilik iyileştirmeleri için birinci hedef.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Hindistan'deki en büyük kömür santralleriyle kapasite karşılaştırması

Ontimavadi power station: 6,300 MW6kOntimavadi…Welspun Mega Industrial & Energy Park: 5,280 MW5kWelspun Me…Darlipali power station: 4,800 MW5kDarlipali …VINDH_CHAL STPS: 4,760 MW5kVINDH_CHAL…MUNDRA TPP: 4,620 MW5kMUNDRA TPPMundra Thermal Power Project (Adani): 4,620 MW5kMundra The…MUNDRA UMPP: 4,000 MW4kMUNDRA UMPPTata Mundra Ultra Mega Power Project: 4,000 MW4kTata Mundr…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: NTPC Ltd [100%].

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: kömür. Bu tesis bir türbojeneratörü döndürmek için yüksek basınçlı buhar üretmek amacıyla kömür yakar. İklim sınıfı: tropikal muson (Köppen Am). Enlem: 17.6°N.

26.4°Cyıllık ortalama sıcaklık
0ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
3,074soğutma derece-günleri (baz 18°C)
135 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 24 °CJF: 25 °CFM: 27 °CMA: 28 °CAM: 29 °CMJ: 27 °CJJ: 26 °CJA: 26 °CAS: 26 °CSO: 27 °CON: 26 °CND: 25 °CD29 °C

Bu iklim göstergesi, dış hava sıcaklığına bağlı ısıtma talebini gösterir. Santralin proses ısısı ihtiyacını ölçmez.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha aşırı deniz/tropik bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı CX — Aşırı), başlıca çevresel stres etkeni deniz tuzunun yol açtığı korozyon.

CXISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
53/100çevresel şiddet endeksi
4.7°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
6 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Hindistan'deki 713 kömür enerji santrali arasında kapasiteye göre #154. en büyüğü.

Hindistan'de bu veri setinde 713 kömür enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 805,419 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 17.55829, 73.192694 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Dhopave coal plant (NTPC) ne tür bir santraldir?

Dhopave coal plant (NTPC) — 1,600 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Maharashtra, Hindistan.

Dhopave coal plant (NTPC) kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 2,002,285 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Dhopave coal plant (NTPC) için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Dhopave coal plant (NTPC) için belirtilen sahip: NTPC Ltd [100%].

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.