Ana sayfa / Asya / Hindistan / Devgarh Wind Farm

Devgarh Wind Farm

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: rüzgâr. Konum: Rajasthan, Hindistan. Koordinatlar: 23.964, 74.6215.

rüzgârRajasthanHindistankarasal kurulum

Devgarh Wind Farm — 37.5 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: rüzgâr. Konum: Rajasthan, Hindistan. Verilerde belirtilen sahibi: ReNew Power [100%]. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 32k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Hindistan'deki 2,225 enerji santrali arasında #1240. sıradadır. 2015 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 11 yaşındadır — görece modern. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, rüzgâr, Hindistan elektriğinin yaklaşık %5.0'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 670 gCO₂/kWh (%26.7 düşük karbonlu) (2025).

37.5MW kurulu kapasite
31,911enerji sağlanan hane (tahmini)
2015devreye alma (~11 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1026089.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisDevgarh Wind Farm WRI
ÜlkeHindistan · Rajasthan WRI
Koordinatlar23.964, 74.6215 WRI
Yakıtrüzgâr WRI
MW kurulu kapasite37.5 MW WRI GPPD; kaynak kaydı
SahibiReNew Power [100%] WRI
Devreye alınma2015 WRI
Teknolojikarasal kurulum WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#1240 / 2225 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#33 / 108 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite1.56× · 24 MW · n=108 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri31,911 hesaplandı
İklim25.8°C · HDD 0 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC3 · 39/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok
CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Kapasite kaynağı

Yukarıdaki kamuya açık kapasite mevcut kaynak kaydı değeridir. 2026 tracker adayı Devgarh wind farm için 51 MW listeler, ancak kapsam doğrulanana kadar birincil kamu değeri olarak kullanılmaz (ünite vs işletme vs kurulu/proje toplamı).

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite ve yakıt alanları, özgün açık veri kümesindeki kaynak kayıt değerleridir. Tesisleri tanımlamak ve sıralamak için kullanılabilirler; ancak henüz resmî bir kayıt veya GEM konumu üzerinden doğrulanmış 2026 değerleriyle güncellenmemişlerdir.

kapasite: WRI GPPD; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

37.5 MW'de, Devgarh Wind Farm Hindistan'daki rüzgâr santrallarının medyanı çok üstünde 24 MW'dedir. Teknik olarak karasal kurulum olarak tanımlanır. Rüzgar türbinleri, hareket eden havayı elektriğe dönüştürür; çıktı değişkendir ve siteye bağlıdır, modern türbinler birçok şebekede en düşük yeni üretim maliyetlerinden bazılarını sunmaktadır.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Hindistan'deki en büyük rüzgâr santralleriyle kapasite karşılaştırması

Thimmapuram Wind Farm: 200 MW200Thimmapura…Bera Wind Farm: 150 MW150Bera Wind …NuPower Tirunelveli Wind Farm: 150 MW150NuPower Ti…Andrha Lake Wind Farm: 114 MW114Andrha Lak…ONGC Jerat Wind Farm: 102 MW102ONGC Jerat…Ingaleshwar Wind Farm: 101 MW101Ingaleshwa…Satara Wind Farm: 100 MW100Satara Win…Tadas wind farm: 100 MW100Tadas wind…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: ReNew Power [100%].

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: rüzgâr. Bu tesis türbin rotorları aracılığıyla rüzgârın kinetik enerjisini elektriğe dönüştürür. İklim sınıfı: tropikal savan (Köppen Aw). Enlem: 24.0°N.

25.8°Cyıllık ortalama sıcaklık
0ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
2,865soğutma derece-günleri (baz 18°C)
449 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 18 °CJF: 21 °CFM: 26 °CMA: 31 °CAM: 33 °CMJ: 32 °CJJ: 27 °CJA: 26 °CAS: 26 °CSO: 26 °CON: 23 °CND: 20 °CD33 °C

Bu iklim göstergesi, dış hava sıcaklığına bağlı ısıtma talebini gösterir. Santralin proses ısısı ihtiyacını ölçmez.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha orta derecede korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C3 — Orta), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C3ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
39/100çevresel şiddet endeksi
15.0°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
387 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Hindistan'deki 108 rüzgâr enerji santrali arasında kapasiteye göre #33. en büyüğü.

Hindistan'de bu veri setinde 108 rüzgâr enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 3,647 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 23.964, 74.6215 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Devgarh Wind Farm ne tür bir santraldir?

Devgarh Wind Farm — 37.5 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: rüzgâr. Konum: Rajasthan, Hindistan, 2015 yılında devreye alındı.

Devgarh Wind Farm kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 31,911 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Devgarh Wind Farm için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Devgarh Wind Farm için belirtilen sahip: ReNew Power [100%].

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.