Ana sayfa / Avrupa / Hollanda / Delesto

Delesto

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Groningen, Hollanda. Koordinatlar: 53.3185, 6.9544.

gazGroningenHollandaCCGT · HRSGCO₂ ölçülmüş

Delesto — 523 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Groningen, Hollanda. Verilerde belirtilen sahibi: TenneT. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 589k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Hollanda'deki 119 enerji santrali arasında #18. sıradadır. 1987 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 39 yaşındadır — köklü bir tesis. Ölçülen 353,297 t CO₂/yıl (EU ETS verified (EUTL 2023)) emisyonları, bir yıl boyunca sürülen yaklaşık 82k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, gaz, Hollanda elektriğinin yaklaşık %34.9'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 254 gCO₂/kWh (%54.2 düşük karbonlu) (2025).

523MW kurulu kapasite
1HRSG ünite(leri)
589,047enerji sağlanan hane (tahmini)
353,297t CO₂ / yıl (EU ETS verified (EUTL 2023))
1987devreye alma (~39 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1005506.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisDelesto WRI
ÜlkeHollanda · Groningen WRI
Koordinatlar53.3185, 6.9544 WRI
Yakıtgaz WRI
MW kurulu kapasite523 MW GEM · 2026 · L100000400502; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiTenneT WRI
Devreye alınma1987 WRI
TeknolojiCCGT · HRSG WRI
CO₂ emisyonları353,297 t CO₂·a⁻¹ ölçülmüş · EU ETS verified (EUTL 2023)

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#18 / 119 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#10 / 42 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite4.36× · 120 MW · n=42 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri589,047 hesaplandı
İklim9.2°C · HDD 3,198 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC4 · 32/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000400502; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

523 MW'de, Delesto Hollanda'daki gaz santrallarının medyanı çok üstünde 120 MW'dedir. Teknik olarak CCGT; ısı geri kazanım buhar jeneratörü (HRSG) ile birleşik döngü olarak tanımlanır. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

353,297 t CO₂/yıl — günlük terimlerle

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

82kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
47kevlerin yıllık enerji tüketimi
5.9 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies aracılığıyla eşdeğerlikler; EU ETS verified (EUTL 2023)'a bildirilen emisyonlar.

Hollanda'deki en büyük gaz santralleriyle kapasite karşılaştırması

Eems: 1,931 MW2kEemsClaus power station: 1,304 MW1kClaus powe…Magnum: 1,290 MW1kMagnumFLEVO: 999 MW999FLEVOMaxima: 880 MW880MaximaSloe: 870 MW870SloeEnecogen power station: 870 MW870Enecogen p…Bergum power station: 808 MW808Bergum pow…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: TenneT.

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: gaz. Bu tesis elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. İklim sınıfı: ılıman okyanusal (Köppen Cfb). Enlem: 53.3°N.

9.2°Cyıllık ortalama sıcaklık
3,198ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
0soğutma derece-günleri (baz 18°C)
-3 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 2 °CJF: 2 °CFM: 5 °CMA: 8 °CAM: 12 °CMJ: 15 °CJJ: 17 °CJA: 17 °CAS: 14 °CSO: 10 °CON: 6 °CND: 3 °CD17 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %30 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 68/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin üst üçte bir diliminde yer almaktadır.

Buradaki bir gaz türbini, bu yıllık ortalamada ISO (15°C) kapasitesinin yaklaşık %0 altında çalışır (tipik ÇKDÇ eğrisi, tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C4 — Yüksek), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C4ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
32/100çevresel şiddet endeksi
15.1°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
32 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Hollanda'deki 42 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #10. en büyüğü.

Hollanda'de bu veri setinde 42 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 14,954 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 53.3185, 6.9544 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Delesto ne tür bir santraldir?

Delesto — 523 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Groningen, Hollanda, 1987 yılında devreye alındı.

Delesto kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 589,047 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Delesto için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Delesto için belirtilen sahip: TenneT.

Delesto ne kadar CO₂ salar?

Delesto yılda yaklaşık 353,297 ton CO₂ bildirmiştir (EU ETS verified (EUTL 2023)).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.