Ana sayfa / Avrupa / İspanya / CTCC ESCOMBRERAS

CTCC ESCOMBRERAS

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Murcia, İspanya. Koordinatlar: 37.5732, -0.9392.

gazMurciaİspanya

CTCC ESCOMBRERAS — 815.6 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Murcia, İspanya. Verilerde belirtilen sahibi: IBERDROLA GENERACION S.A.. 1,084 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 310k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından İspanya'deki 899 enerji santrali arasında #32. sıradadır. 2006 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 20 yaşındadır — görece modern. Bağlamında, gaz, İspanya elektriğinin yaklaşık %21.6'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 154 gCO₂/kWh (%74.6 düşük karbonlu) (2025).

815.6MW kurulu kapasite
1,084GWh raporlanan / yıl
309,600enerji sağlanan hane
2006devreye alma (~20 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1006415.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisCTCC ESCOMBRERAS WRI
Ülkeİspanya · Murcia WRI
Koordinatlar37.5732, -0.9392 WRI
Yakıtgaz WRI
MW kurulu kapasite815.6 MW GEM · 2026 · L100000400662; üretim kompleksinin bir parçası
SahibiIBERDROLA GENERACION S.A. WRI
Devreye alınma2006 WRI
GWh raporlanan / yıl1,084 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

CO₂ emisyonları433,440 t CO₂·a⁻¹ hesaplandı
Ülkedeki kapasite sırası#32 / 899 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#14 / 95 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite15.10× · 54 MW · n=95 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri309,600 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim17.6°C · HDD 962 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC4 · 54/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

TeknolojiMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Kapasite kaynağı

Yukarıdaki kamuya açık kapasite mevcut kaynak kaydı değeridir. 2026 tracker adayı Cartagena (Escombreras) power station için 1,249 MW listeler, ancak kapsam doğrulanana kadar birincil kamu değeri olarak kullanılmaz (ünite vs işletme vs kurulu/proje toplamı).

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000400662; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

815.6 MW'de, CTCC ESCOMBRERAS İspanya'daki gaz santrallarının medyanı çok üstünde 54 MW'dedir. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Raporlanan üretim trendi

2015: 370 GWh20152016: 644 GWh20162017: 1,084 GWh20171k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: gaz. Bu tesis elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. İklim sınıfı: soğuk yarı kurak bozkır (Köppen BSk). Enlem: 37.6°N.

17.6°Cyıllık ortalama sıcaklık
962ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
835soğutma derece-günleri (baz 18°C)
165 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 10 °CJF: 12 °CFM: 13 °CMA: 15 °CAM: 19 °CMJ: 23 °CJJ: 26 °CJA: 26 °CAS: 23 °CSO: 19 °CON: 14 °CND: 11 °CD26 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %61 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 26/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin alt üçte bir diliminde yer almaktadır.

Buradaki bir gaz türbini, bu yıllık ortalamada ISO (15°C) kapasitesinin yaklaşık %2 altında çalışır (tipik ÇKDÇ eğrisi, tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C4 — Yüksek), başlıca çevresel stres etkeni toz kaynaklı aşınma.

C4ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
54/100çevresel şiddet endeksi
15.8°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
25 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

İspanya'deki 95 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #14. en büyüğü.

İspanya'de bu veri setinde 95 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 32,018 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 37.5732, -0.9392 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

CTCC ESCOMBRERAS ne tür bir santraldir?

CTCC ESCOMBRERAS — 815.6 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Murcia, İspanya, 2006 yılında devreye alındı.

CTCC ESCOMBRERAS ne kadar elektrik üretir?

CTCC ESCOMBRERAS yılda yaklaşık 1,084 GWh elektrik üretir.

CTCC ESCOMBRERAS kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 309,600 haneye yetecek düzeydedir.

CTCC ESCOMBRERAS için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde CTCC ESCOMBRERAS için belirtilen sahip: IBERDROLA GENERACION S.A..

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.