Ana sayfa / Avrupa / Fransa / Croix-de-Metz

Croix-de-Metz

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Lorraine, Fransa. Koordinatlar: 48.675, 5.8917.

gazLorraineFransaCCGT · HRSG

Croix-de-Metz — 413 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Lorraine, Fransa. Verilerde belirtilen sahibi: Total Direct Énergie [100%]. 2,064 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 590k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Fransa'deki 2,216 enerji santrali arasında #49. sıradadır. 2012 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 14 yaşındadır — görece modern. Bağlamında, gaz, Fransa elektriğinin yaklaşık %3.0'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 41 gCO₂/kWh (%94.9 düşük karbonlu) (2025).

413MW kurulu kapasite
1HRSG ünite(leri)
2,064GWh raporlanan / yıl
589,771enerji sağlanan hane
2012devreye alma (~14 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1002715.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisCroix-de-Metz WRI
ÜlkeFransa · Lorraine WRI
Koordinatlar48.675, 5.8917 WRI
Yakıtgaz WRI
MW kurulu kapasite413 MW GEM · 2026 · L100000400094; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiTotal Direct Énergie [100%] WRI
Devreye alınma2012 WRI
TeknolojiCCGT · HRSG WRI
GWh raporlanan / yıl2,064 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

CO₂ emisyonları825,680 t CO₂·a⁻¹ hesaplandı
Ülkedeki kapasite sırası#49 / 2216 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#9 / 34 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite4.74× · 87.2 MW · n=34 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri589,771 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim9.6°C · HDD 3,070 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 25/100 koordinatlardan türetildi

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000400094; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

413 MW'de, Croix-de-Metz Fransa'daki gaz santrallarının medyanı çok üstünde 87.2 MW'dedir. Teknik olarak CCGT; ısı geri kazanım buhar jeneratörü (HRSG) ile birleşik döngü olarak tanımlanır. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Raporlanan üretim trendi

2015: 766 GWh20152016: 1,744 GWh20162017: 2,064 GWh20172k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Total Direct Énergie [100%].

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: gaz. Bu tesis elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. İklim sınıfı: ılıman okyanusal (Köppen Cfb). Enlem: 48.7°N.

9.6°Cyıllık ortalama sıcaklık
3,070ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
3soğutma derece-günleri (baz 18°C)
294 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 1 °CJF: 2 °CFM: 6 °CMA: 8 °CAM: 13 °CMJ: 16 °CJJ: 18 °CJA: 18 °CAS: 14 °CSO: 10 °CON: 5 °CND: 3 °CD18 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %25 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 64/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

Buradaki bir gaz türbini, bu yıllık ortalamada ISO (15°C) kapasitesinin yaklaşık %0 altında çalışır (tipik ÇKDÇ eğrisi, tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
25/100çevresel şiddet endeksi
16.7°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
343 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Fransa'deki 34 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #9. en büyüğü.

Fransa'de bu veri setinde 34 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 7,707 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 48.675, 5.8917 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Croix-de-Metz ne tür bir santraldir?

Croix-de-Metz — 413 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Lorraine, Fransa, 2012 yılında devreye alındı.

Croix-de-Metz ne kadar elektrik üretir?

Croix-de-Metz yılda yaklaşık 2,064 GWh elektrik üretir.

Croix-de-Metz kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 589,771 haneye yetecek düzeydedir.

Croix-de-Metz için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Croix-de-Metz için belirtilen sahip: Total Direct Énergie [100%].

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.