Ana sayfa / Asya / Çin / CPI Shanxi Houma power station

CPI Shanxi Houma power station

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Shanxi Sheng, Çin. Koordinatlar: 35.5911, 111.3757.

kömürShanxi ShengÇinkritik altı buhar koşulları

CPI Shanxi Houma power station — 600 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Shanxi Sheng, Çin. Verilerde belirtilen sahibi: Zhangze Power. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 751k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Çin'deki 6,685 enerji santrali arasında #1504. sıradadır. 2012 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 14 yaşındadır — görece modern. Bağlamında, kömür, Çin elektriğinin yaklaşık %54.3'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 525 gCO₂/kWh (%41.7 düşük karbonlu) (2025).

600MW kurulu kapasite
750,857enerji sağlanan hane (tahmini)
2012devreye alma (~14 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1070821.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisCPI Shanxi Houma power station WRI
ÜlkeÇin · Shanxi Sheng WRI
Koordinatlar35.5911, 111.3757 WRI
Yakıtkömür WRI
MW kurulu kapasite600 MW GEM · 2026 · L100000101455; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiZhangze Power WRI
Devreye alınma2012 WRI
Teknolojikritik altı buhar koşulları WRI

Veri setinden hesaplandı

CO₂ emisyonları2,628,000 t CO₂·a⁻¹ hesaplandı
Ülkedeki kapasite sırası#1504 / 6685 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#1123 / 1907 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.86× · 700 MW · n=1907 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri750,857 hesaplandı
İklim12.7°C · HDD 2,610 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC1 · 41/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Kapasite kaynağı

Yukarıdaki kamuya açık kapasite mevcut kaynak kaydı değeridir. 2026 tracker adayı Shanxi Houma power station için 600 MW listeler, ancak kapsam doğrulanana kadar birincil kamu değeri olarak kullanılmaz (ünite vs işletme vs kurulu/proje toplamı).

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000101455; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

600 MW'de, CPI Shanxi Houma power station Çin'daki kömür santrallarının medyanı altında 700 MW'dedir. Teknik olarak kritik altı buhar koşulları olarak tanımlanır. Kömür santralları, türbin için yüksek basınçlı buhar oluşturmak üzere pulverize edilmiş kömürü yakar; taban yük olarak çalışırlar ancak en karbon yoğun ana kaynaktır ve emeklilik veya verimlilik iyileştirmeleri için birinci hedef.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Çin'deki en büyük kömür santralleriyle kapasite karşılaştırması

East Hope Metals Wucaiwan power station: 7,000 MW7kEast Hope …Datang Tuoketuo power station: 6,720 MW7kDatang Tuo…Togtoh power station: 6,720 MW7kTogtoh pow…Ying Long Shan power station: 6,300 MW6kYing Long …Jiaxing power station: 6,030 MW6kJiaxing po…Guazhou Changle power station: 6,000 MW6kGuazhou Ch…Guodian Yulin Jingbian power station: 6,000 MW6kGuodian Yu…Guoxin Dafeng power station: 6,000 MW6kGuoxin Daf…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Zhangze Power.

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: kömür. Bu tesis bir türbojeneratörü döndürmek için yüksek basınçlı buhar üretmek amacıyla kömür yakar. İklim sınıfı: soğuk yarı kurak bozkır (Köppen BSk). Enlem: 35.6°N.

12.7°Cyıllık ortalama sıcaklık
2,610ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
712soğutma derece-günleri (baz 18°C)
581 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: -2 °CJF: 2 °CFM: 7 °CMA: 14 °CAM: 20 °CMJ: 24 °CJJ: 26 °CJA: 24 °CAS: 19 °CSO: 13 °CON: 6 °CND: 0 °CD26 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %6 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 52/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha düşük korozyonlu, ılıman bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C1 — Çok düşük), başlıca çevresel stres etkeni toz kaynaklı aşınma.

C1ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
41/100çevresel şiddet endeksi
27.6°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
664 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Çin'deki 1907 kömür enerji santrali arasında kapasiteye göre #1123. en büyüğü.

Çin'de bu veri setinde 1907 kömür enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 1,882,493 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 35.5911, 111.3757 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

CPI Shanxi Houma power station ne tür bir santraldir?

CPI Shanxi Houma power station — 600 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Shanxi Sheng, Çin, 2012 yılında devreye alındı.

CPI Shanxi Houma power station kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 750,857 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

CPI Shanxi Houma power station için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde CPI Shanxi Houma power station için belirtilen sahip: Zhangze Power.

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.