COO

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Wallonia, Belçika. Koordinatlar: 50.3849, 5.8618.

hidroelektrikWalloniaBelçikapompaj depolamalı hidroelektrik

COO — 1,164 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Wallonia, Belçika. Verilerde belirtilen sahibi: ENGIE SA [100%]. 946 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 270k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Belçika'deki 95 enerji santrali arasında #4. sıradadır. 1972 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 54 yaşındadır — eski, miras bir tesis. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, hidroelektrik, Belçika elektriğinin yaklaşık %0.6'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 150 gCO₂/kWh (%72.0 düşük karbonlu) (2025).

1,164MW kurulu kapasite
946GWh raporlanan / yıl
270,142enerji sağlanan hane
1972devreye alma (~54 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1002221.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisCOO WRI
ÜlkeBelçika · Wallonia WRI
Koordinatlar50.3849, 5.8618 WRI
Yakıthidroelektrik WRI
MW kurulu kapasite1,164 MW WRI GPPD; kaynak kaydı
SahibiENGIE SA [100%] WRI
Devreye alınma1972 WRI
Teknolojipompaj depolamalı hidroelektrik WRI
GWh raporlanan / yıl946 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#4 / 95 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#1 / 11 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite117.58× · 9.9 MW · n=11 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri270,142 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim8.0°C · HDD 3,621 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 23/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Kapasite kaynağı

Yukarıdaki kamuya açık kapasite mevcut kaynak kaydı değeridir. 2026 tracker adayı Coo I hydroelectric plant için 474 MW listeler, ancak kapsam doğrulanana kadar birincil kamu değeri olarak kullanılmaz (ünite vs işletme vs kurulu/proje toplamı).

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite ve yakıt alanları, özgün açık veri kümesindeki kaynak kayıt değerleridir. Tesisleri tanımlamak ve sıralamak için kullanılabilirler; ancak henüz resmî bir kayıt veya GEM konumu üzerinden doğrulanmış 2026 değerleriyle güncellenmemişlerdir.

kapasite: WRI GPPD; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

1,164 MW'de, COO Belçika'daki hidroelektrik santrallarının medyanı çok üstünde 9.9 MW'dedir. Teknik olarak pompaj depolamalı hidroelektrik olarak tanımlanır. Hidroelektrik, düşen veya akan suyun enerjisini elektriğe dönüştürür; çıktı yağışa ve rezervuar seviyesine bağlıdır ve büyük barajlar şebeke dengeleme ve depolama da sağlar.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Raporlanan üretim trendi

2015: 851 GWh20152016: 879 GWh20162017: 946 GWh2017946 GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: ENGIE SA [100%].

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: hidroelektrik. Bu tesis hidrolik türbinler aracılığıyla düşen veya akan suyun enerjisini dönüştürür. İklim sınıfı: ılıman okyanusal (Köppen Cfb). Enlem: 50.4°N.

8.0°Cyıllık ortalama sıcaklık
3,621ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
0soğutma derece-günleri (baz 18°C)
478 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 0 °CJF: 1 °CFM: 4 °CMA: 7 °CAM: 11 °CMJ: 14 °CJJ: 16 °CJA: 16 °CAS: 13 °CSO: 9 °CON: 4 °CND: 2 °CD16 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %47 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 78/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin üst üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
23/100çevresel şiddet endeksi
15.6°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
212 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Belçika'deki 11 hidroelektrik enerji santrali arasında kapasiteye göre #1. en büyüğü.

Belçika'de bu veri setinde 11 hidroelektrik enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 1,393 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 50.3849, 5.8618 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

COO ne tür bir santraldir?

COO — 1,164 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Wallonia, Belçika, 1972 yılında devreye alındı.

COO ne kadar elektrik üretir?

COO yılda yaklaşık 946 GWh elektrik üretir.

COO kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 270,142 haneye yetecek düzeydedir.

COO için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde COO için belirtilen sahip: ENGIE SA [100%].

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.