Ana sayfa / Avrupa / İspanya / COMPOSTILLA II GR 5

COMPOSTILLA II GR 5

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Castille and Leon, İspanya. Koordinatlar: 42.6125, -6.5647.

kömürCastille and Leonİspanyakritik altı buhar koşulları

COMPOSTILLA II GR 5 — 1,005.1 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Castille and Leon, İspanya. Verilerde belirtilen sahibi: ENDESA GENERACION S.A.. 4,270 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 1.2 milyon haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından İspanya'deki 899 enerji santrali arasında #20. sıradadır. 1984 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 42 yaşındadır — köklü bir tesis. Bağlamında, kömür, İspanya elektriğinin yaklaşık %0.3'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 154 gCO₂/kWh (%74.6 düşük karbonlu) (2025).

1,005.1MW kurulu kapasite
4,270GWh raporlanan / yıl
1,219,971enerji sağlanan hane
1984devreye alma (~42 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1006393.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisCOMPOSTILLA II GR 5 WRI
Ülkeİspanya · Castille and Leon WRI
Koordinatlar42.6125, -6.5647 WRI
Yakıtkömür WRI
MW kurulu kapasite1,005.1 MW WRI GPPD; kaynak kaydı
SahibiENDESA GENERACION S.A. WRI
Devreye alınma1984 WRI
Teknolojikritik altı buhar koşulları WRI
GWh raporlanan / yıl4,270 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

CO₂ emisyonları4,269,900 t CO₂·a⁻¹ hesaplandı
Ülkedeki kapasite sırası#20 / 899 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#4 / 24 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite1.95× · 515.6 MW · n=24 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri1,219,971 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim10.5°C · HDD 2,787 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC3 · 29/100 koordinatlardan türetildi

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite ve yakıt alanları, özgün açık veri kümesindeki kaynak kayıt değerleridir. Tesisleri tanımlamak ve sıralamak için kullanılabilirler; ancak henüz resmî bir kayıt veya GEM konumu üzerinden doğrulanmış 2026 değerleriyle güncellenmemişlerdir.

kapasite: WRI GPPD; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

1,005.1 MW'de, COMPOSTILLA II GR 5 İspanya'daki kömür santrallarının medyanı çok üstünde 515.6 MW'dedir. Teknik olarak kritik altı buhar koşulları olarak tanımlanır. Kömür santralları, türbin için yüksek basınçlı buhar oluşturmak üzere pulverize edilmiş kömürü yakar; taban yük olarak çalışırlar ancak en karbon yoğun ana kaynaktır ve emeklilik veya verimlilik iyileştirmeleri için birinci hedef.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

İspanya'deki en büyük kömür santralleriyle kapasite karşılaştırması

As Pontes power station: 1,468 MW1kAs Pontes …LITORAL DE ALMERIA GR 2: 1,120 MW1kLITORAL DE…TERUEL GR 3: 1,056 MW1kTERUEL GR 3COMPOSTILLA II GR 5: 1,005 MW1kCOMPOSTILL…ABONO 2: 878 MW878ABONO 2La Robla Fenosa power station: 655 MW655La Robla F…LA ROBLA GRUPO 2: 619 MW619LA ROBLA G…LOS BARRIOS: 570 MW570LOS BARRIOS

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: ENDESA GENERACION S.A.. Bu şirketin tüm santralleri →

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: kömür. Bu tesis bir türbojeneratörü döndürmek için yüksek basınçlı buhar üretmek amacıyla kömür yakar. İklim sınıfı: ılık yazlı Akdeniz (Köppen Csb). Enlem: 42.6°N.

10.5°Cyıllık ortalama sıcaklık
2,787ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
71soğutma derece-günleri (baz 18°C)
907 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 3 °CJF: 4 °CFM: 7 °CMA: 8 °CAM: 12 °CMJ: 16 °CJJ: 19 °CJA: 19 °CAS: 16 °CSO: 11 °CON: 7 °CND: 4 °CD19 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %13 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 57/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha orta derecede korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C3 — Orta), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C3ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
29/100çevresel şiddet endeksi
16.4°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
127 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

İspanya'deki 24 kömür enerji santrali arasında kapasiteye göre #4. en büyüğü.

İspanya'de bu veri setinde 24 kömür enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 12,360 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 42.6125, -6.5647 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

COMPOSTILLA II GR 5 ne tür bir santraldir?

COMPOSTILLA II GR 5 — 1,005.1 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Castille and Leon, İspanya, 1984 yılında devreye alındı.

COMPOSTILLA II GR 5 ne kadar elektrik üretir?

COMPOSTILLA II GR 5 yılda yaklaşık 4,270 GWh elektrik üretir.

COMPOSTILLA II GR 5 kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 1,219,971 haneye yetecek düzeydedir.

COMPOSTILLA II GR 5 için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde COMPOSTILLA II GR 5 için belirtilen sahip: ENDESA GENERACION S.A..

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.