Ana sayfa / Çin Makao ÖİB / Coloane B power station

Coloane B power station

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Macau, Çin Makao ÖİB. Koordinatlar: 22.141111, 113.580833.

gazMacauÇin Makao ÖİBCCGT · HRSGSiemens Energy: not found

Coloane B power station — 586 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Macau, Çin Makao ÖİB. Verilerde belirtilen sahibi: Companhia de Electricidade de Macau SA [100%]. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 660k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Çin Makao ÖİB'deki 2 enerji santrali arasında #1. sıradadır. 2003 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 23 yaşındadır — görece modern.

586MW kurulu kapasite
1HRSG ünite(leri)
660,003enerji sağlanan hane (tahmini)
2003devreye alma (~23 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id GOGPT_coloaneb_macao.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisColoane B power station GEM-GOGPT
ÜlkeÇin Makao ÖİB · Macau GEM-GOGPT
Koordinatlar22.141111, 113.580833 GEM-GOGPT
Yakıtgaz GEM-GOGPT
MW kurulu kapasite586 MW GEM · 2026 · L100000406848; üretim kompleksinin bir parçası
SahibiCompanhia de Electricidade de Macau SA [100%] GEM-GOGPT
Devreye alınma2003 GEM-GOGPT
TeknolojiCCGT · Siemens Energy: not found · HRSG GEM-GOGPT

Veri setinden hesaplandı

CO₂ emisyonları924,005 t CO₂·a⁻¹ hesaplandı
Ülkedeki kapasite sırası#1 / 2 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#1 / 1 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri660,003 hesaplandı
İklim22.4°C · HDD 233 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC5 · 49/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Kapasite kaynağı

Yukarıdaki kamuya açık kapasite mevcut kaynak kaydı değeridir. 2026 tracker adayı Coloane B power station için 136 MW listeler, ancak kapsam doğrulanana kadar birincil kamu değeri olarak kullanılmaz (ünite vs işletme vs kurulu/proje toplamı).

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000406848; yakıt: GEM GOGPT

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

Teknik olarak CCGT; ısı geri kazanım buhar jeneratörü (HRSG) ile birleşik döngü; Siemens Energy: not found olarak tanımlanır. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Companhia de Electricidade de Macau SA [100%].

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: gaz. Bu tesis elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. İklim sınıfı: nemli subtropikal (kurak kış) (Köppen Cwa). Enlem: 22.1°N.

22.4°Cyıllık ortalama sıcaklık
233ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
1,840soğutma derece-günleri (baz 18°C)
49 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 15 °CJF: 15 °CFM: 18 °CMA: 22 °CAM: 26 °CMJ: 28 °CJJ: 28 °CJA: 28 °CAS: 27 °CSO: 24 °CON: 20 °CND: 16 °CD28 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %91 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 17/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin alt üçte bir diliminde yer almaktadır.

Buradaki bir gaz türbini, bu yıllık ortalamada ISO (15°C) kapasitesinin yaklaşık %5 altında çalışır (tipik ÇKDÇ eğrisi, tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha yüksek korozyonlu, agresif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C5 — Çok yüksek), başlıca çevresel stres etkeni deniz tuzunun yol açtığı korozyon.

C5ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
49/100çevresel şiddet endeksi
13.9°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
21 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Çin Makao ÖİB'de bu veri setinde 1 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 586 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 22.141111, 113.580833 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Coloane B power station ne tür bir santraldir?

Coloane B power station — 586 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Macau, Çin Makao ÖİB, 2003 yılında devreye alındı.

Coloane B power station kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 660,003 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Coloane B power station için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Coloane B power station için belirtilen sahip: Companhia de Electricidade de Macau SA [100%].

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.