Ana sayfa / Avrupa / İspanya / COGENERACION REPSOL

COGENERACION REPSOL

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: petrol. Konum: Castille-La Mancha, İspanya. Koordinatlar: 38.6871, -4.1073.

petrolCastille-La ManchaİspanyaCCGT · HRSGCO₂ ölçülmüş

COGENERACION REPSOL — 40.8 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: petrol. Konum: Castille-La Mancha, İspanya. Verilerde belirtilen sahibi: REPSOL PETROLEO S.A.. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 31k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından İspanya'deki 899 enerji santrali arasında #337. sıradadır. 1994 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 32 yaşındadır — köklü bir tesis. Ölçülen 2,405 t CO₂/yıl (EU ETS verified (EUTL 2023)) emisyonları, bir yıl boyunca sürülen yaklaşık 561 otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, petrol, İspanya elektriğinin yaklaşık %3.5'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 154 gCO₂/kWh (%74.6 düşük karbonlu) (2025).

40.8MW kurulu kapasite
1HRSG ünite(leri)
30,634enerji sağlanan hane (tahmini)
2,405t CO₂ / yıl (EU ETS verified (EUTL 2023))
1994devreye alma (~32 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1006381.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisCOGENERACION REPSOL WRI
Ülkeİspanya · Castille-La Mancha WRI
Koordinatlar38.6871, -4.1073 WRI
Yakıtpetrol WRI
MW kurulu kapasite40.8 MW WRI GPPD; kaynak kaydı
SahibiREPSOL PETROLEO S.A. WRI
Devreye alınma1994 WRI
TeknolojiCCGT · HRSG WRI
CO₂ emisyonları2,405 t CO₂·a⁻¹ ölçülmüş · EU ETS verified (EUTL 2023)

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#337 / 899 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#24 / 33 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.61× · 67.3 MW · n=33 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri30,634 hesaplandı
İklim14.9°C · HDD 1,797 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 31/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite ve yakıt alanları, özgün açık veri kümesindeki kaynak kayıt değerleridir. Tesisleri tanımlamak ve sıralamak için kullanılabilirler; ancak henüz resmî bir kayıt veya GEM konumu üzerinden doğrulanmış 2026 değerleriyle güncellenmemişlerdir.

kapasite: WRI GPPD; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

40.8 MW'de, COGENERACION REPSOL İspanya'daki petrol santrallarının medyanı altında 67.3 MW'dedir. Teknik olarak CCGT; ısı geri kazanım buhar jeneratörü (HRSG) ile birleşik döngü olarak tanımlanır. Petrol yakıtlı santrallar, adalar ve gaz boru hatları olmayan şebekelerde zirve veya yedek kapasite olarak ağır fuel oil veya dizel yakarlar; yüksek yakıt maliyeti, bunların kullanım düzeyini düşük tutmaktadır.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

2,405 t CO₂/yıl — günlük terimlerle

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

561bir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
323evlerin yıllık enerji tüketimi
40kabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies aracılığıyla eşdeğerlikler; EU ETS verified (EUTL 2023)'a bildirilen emisyonlar.

İspanya'deki en büyük petrol santralleriyle kapasite karşılaştırması

CT SANTURCE 2: 897 MW897CT SANTURC…Granadilla power station: 749 MW749Granadilla…BARRANCO DE TIRAJANA 7 VAPOR 3 (CC1): 697 MW697BARRANCO D…GRANADILLA 1 GAS 1: 693 MW693GRANADILLA…SON REUS 3 TURBINA DE GAS N 3: 564 MW564SON REUS 3…CT ESCOMBRERAS 5: 537 MW537CT ESCOMBR…JINAMAR 10 GAS 2: 234 MW234JINAMAR 10…MAHON 10 BURMEISTER N 2: 195 MW195MAHON 10 …

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: REPSOL PETROLEO S.A..

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: petrol. Bu tesis türbinleri veya pistonlu motorları çalıştırmak için yağ veya dizel yakar. İklim sınıfı: sıcak yazlı Akdeniz (Köppen Csa). Enlem: 38.7°N.

14.9°Cyıllık ortalama sıcaklık
1,797ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
684soğutma derece-günleri (baz 18°C)
705 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 6 °CJF: 8 °CFM: 10 °CMA: 12 °CAM: 17 °CMJ: 22 °CJJ: 26 °CJA: 25 °CAS: 21 °CSO: 15 °CON: 10 °CND: 7 °CD26 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %27 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 39/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
31/100çevresel şiddet endeksi
20.0°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
220 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

İspanya'deki 33 petrol enerji santrali arasında kapasiteye göre #24. en büyüğü.

İspanya'de bu veri setinde 33 petrol enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 6,078 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 38.6871, -4.1073 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

COGENERACION REPSOL ne tür bir santraldir?

COGENERACION REPSOL — 40.8 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: petrol. Konum: Castille-La Mancha, İspanya, 1994 yılında devreye alındı.

COGENERACION REPSOL kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 30,634 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

COGENERACION REPSOL için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde COGENERACION REPSOL için belirtilen sahip: REPSOL PETROLEO S.A..

COGENERACION REPSOL ne kadar CO₂ salar?

COGENERACION REPSOL yılda yaklaşık 2,405 ton CO₂ bildirmiştir (EU ETS verified (EUTL 2023)).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.