Ana sayfa / Avrupa / İspanya / CIJARA M. DCHA. 1

CIJARA M. DCHA. 1

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Extremadura, İspanya. Koordinatlar: 39.3711, -5.0166.

hidroelektrikExtremaduraİspanyabarajlı hidroelektrik

CIJARA M. DCHA. 1 — 50.4 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Extremadura, İspanya. Verilerde belirtilen sahibi: ENDESA GENERACION S.A.. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 50k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından İspanya'deki 899 enerji santrali arasında #216. sıradadır. 1980 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 46 yaşındadır — köklü bir tesis. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, hidroelektrik, İspanya elektriğinin yaklaşık %11.4'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 154 gCO₂/kWh (%74.6 düşük karbonlu) (2025).

50.4MW kurulu kapasite
50,457enerji sağlanan hane (tahmini)
1980devreye alma (~46 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1006357.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisCIJARA M. DCHA. 1 WRI
Ülkeİspanya · Extremadura WRI
Koordinatlar39.3711, -5.0166 WRI
Yakıthidroelektrik WRI
MW kurulu kapasite50.4 MW GEM · 2026 · L100001023224; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiENDESA GENERACION S.A. WRI
Devreye alınma1980 WRI
Teknolojibarajlı hidroelektrik WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#216 / 899 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#73 / 124 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.91× · 55.2 MW · n=124 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri50,457 hesaplandı
İklim14.7°C · HDD 1,745 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 30/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok
CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100001023224; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

50.4 MW'de, CIJARA M. DCHA. 1 İspanya'daki hidroelektrik santrallarının medyanı yaklaşık 55.2 MW'dedir. Teknik olarak barajlı hidroelektrik olarak tanımlanır. Hidroelektrik, düşen veya akan suyun enerjisini elektriğe dönüştürür; çıktı yağışa ve rezervuar seviyesine bağlıdır ve büyük barajlar şebeke dengeleme ve depolama da sağlar.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

İspanya'deki en büyük hidroelektrik santralleriyle kapasite karşılaştırması

ALDEADAVILA II 2: 1,226 MW1kALDEADAVIL…JOSE M ORIOL GRUPO 4: 953 MW953JOSE M ORI…La Muela II Grupo 4: 882 MW882La Muela I…VILLARINO 4: 851 MW851VILLARINO 4LA MUELA CORTES 1: 634 MW634LA MUELA C…SAUCELLE II 1: 516 MW516SAUCELLE I…CEDILLO 3: 500 MW500CEDILLO 3San Esteban II Grupo 1: 438 MW438San Esteba…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: ENDESA GENERACION S.A.. Bu şirketin tüm santralleri →

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: hidroelektrik. Bu tesis hidrolik türbinler aracılığıyla düşen veya akan suyun enerjisini dönüştürür. İklim sınıfı: sıcak yazlı Akdeniz (Köppen Csa). Enlem: 39.4°N.

14.7°Cyıllık ortalama sıcaklık
1,745ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
563soğutma derece-günleri (baz 18°C)
574 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 6 °CJF: 8 °CFM: 11 °CMA: 12 °CAM: 16 °CMJ: 21 °CJJ: 24 °CJA: 24 °CAS: 21 °CSO: 15 °CON: 10 °CND: 7 °CD24 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %29 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 39/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
30/100çevresel şiddet endeksi
18.1°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
263 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

İspanya'deki 124 hidroelektrik enerji santrali arasında kapasiteye göre #73. en büyüğü.

İspanya'de bu veri setinde 124 hidroelektrik enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 15,680 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 39.3711, -5.0166 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

CIJARA M. DCHA. 1 ne tür bir santraldir?

CIJARA M. DCHA. 1 — 50.4 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Extremadura, İspanya, 1980 yılında devreye alındı.

CIJARA M. DCHA. 1 kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 50,457 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

CIJARA M. DCHA. 1 için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde CIJARA M. DCHA. 1 için belirtilen sahip: ENDESA GENERACION S.A..

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.