Ana sayfa / Avrupa / İsviçre / Châtelard-Vallorcine

Châtelard-Vallorcine

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Valais, İsviçre. Koordinatlar: 46.0513, 6.9488.

hidroelektrikValaisİsviçrebarajlı hidroelektrik

Châtelard-Vallorcine — 260 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Valais, İsviçre. Verilerde belirtilen sahibi: Swiss Federal Railways (SBB) [100%]. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 260k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından İsviçre'deki 174 enerji santrali arasında #15. sıradadır. 1978 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 48 yaşındadır — köklü bir tesis. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, hidroelektrik, İsviçre elektriğinin yaklaşık %52.3'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 39 gCO₂/kWh (%97.7 düşük karbonlu) (2025).

260MW kurulu kapasite
260,297enerji sağlanan hane (tahmini)
1978devreye alma (~48 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1004128.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisChâtelard-Vallorcine WRI
Ülkeİsviçre · Valais WRI
Koordinatlar46.0513, 6.9488 WRI
Yakıthidroelektrik WRI
MW kurulu kapasite260 MW GEM · 2026 · L100000604087; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiSwiss Federal Railways (SBB) [100%] WRI
Devreye alınma1978 WRI
Teknolojibarajlı hidroelektrik WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#15 / 174 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#9 / 162 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite14.29× · 18.2 MW · n=162 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri260,297 hesaplandı
Çevresel şiddetC2 · 22/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok
CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000604087; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

260 MW'de, Châtelard-Vallorcine İsviçre'daki hidroelektrik santrallarının medyanı çok üstünde 18.2 MW'dedir. Teknik olarak barajlı hidroelektrik olarak tanımlanır. Hidroelektrik, düşen veya akan suyun enerjisini elektriğe dönüştürür; çıktı yağışa ve rezervuar seviyesine bağlıdır ve büyük barajlar şebeke dengeleme ve depolama da sağlar.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

İsviçre'deki en büyük hidroelektrik santralleriyle kapasite karşılaştırması

Bieudron: 1,260 MW1kBieudronLimmern: 1,000 MW1kLimmernNendaz: 392 MW392NendazGrimsel 2: 388 MW388Grimsel 2Bitsch (Biel): 340 MW340Bitsch (Bi…Biasca: 324 MW324BiascaFionnay (Dixence): 306 MW306Fionnay (D…Pradella: 300 MW300Pradella

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Swiss Federal Railways (SBB) [100%].

İklim kuşağı & nasıl çalışır

Enerji kaynağı: hidroelektrik. Bu tesis hidrolik türbinler aracılığıyla düşen veya akan suyun enerjisini dönüştürür. İklim sınıfı: ılıman okyanusal (Köppen Cfb). Enlem: 46.1°N.

~11°Ctipik yıllık ortalama
~18°Ctipik sıcak mevsim ortalaması
Ilıman okyanusal: dört belirgin mevsim — soğuk kışlar ve sıcak yazlar

İklim kuşağı & tipik sıcaklıklar: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid).

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
22/100çevresel şiddet endeksi
15.5°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
251 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

İsviçre'deki 162 hidroelektrik enerji santrali arasında kapasiteye göre #9. en büyüğü.

İsviçre'de bu veri setinde 162 hidroelektrik enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 9,694 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 46.0513, 6.9488 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Châtelard-Vallorcine ne tür bir santraldir?

Châtelard-Vallorcine — 260 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Valais, İsviçre, 1978 yılında devreye alındı.

Châtelard-Vallorcine kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 260,297 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Châtelard-Vallorcine için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Châtelard-Vallorcine için belirtilen sahip: Swiss Federal Railways (SBB) [100%].

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.