Ana sayfa / Avrupa / Çekya / Chvaletice power station

Chvaletice power station

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Pardubicky, Çekya. Koordinatlar: 50.0275, 15.4505.

kömürPardubickyÇekyakritik altı buhar koşullarıCO₂ ölçülmüş

Chvaletice power station — 820 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Pardubicky, Çekya. Verilerde belirtilen sahibi: Severní Energetická. 3,017 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 862k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Çekya'deki 481 enerji santrali arasında #6. sıradadır. 1978 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 48 yaşındadır — köklü bir tesis. Ölçülen 2,893,905 t CO₂/yıl (EU ETS verified (EUTL 2023)) emisyonları, bir yıl boyunca sürülen yaklaşık 675k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, kömür, Çekya elektriğinin yaklaşık %35.2'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 401 gCO₂/kWh (%59.2 düşük karbonlu) (2025).

820MW kurulu kapasite
3,017GWh raporlanan / yıl
861,971enerji sağlanan hane
2,893,905t CO₂ / yıl (EU ETS verified (EUTL 2023))
1978devreye alma (~48 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1019222.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisChvaletice power station WRI
ÜlkeÇekya · Pardubicky WRI
Koordinatlar50.0275, 15.4505 WRI
Yakıtkömür WRI
MW kurulu kapasite820 MW GEM · 2026 · L100000101794; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiSeverní Energetická WRI
Devreye alınma1978 WRI
Teknolojikritik altı buhar koşulları WRI
GWh raporlanan / yıl3,017 GWh·a⁻¹ WRI
CO₂ emisyonları2,893,905 t CO₂·a⁻¹ ölçülmüş · EU ETS verified (EUTL 2023)

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#6 / 481 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#3 / 32 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite4.97× · 165 MW · n=32 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri861,971 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim8.2°C · HDD 3,561 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 26/100 koordinatlardan türetildi

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000101794; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

820 MW'de, Chvaletice power station Çekya'daki kömür santrallarının medyanı çok üstünde 165 MW'dedir. Teknik olarak kritik altı buhar koşulları olarak tanımlanır. Kömür santralları, türbin için yüksek basınçlı buhar oluşturmak üzere pulverize edilmiş kömürü yakar; taban yük olarak çalışırlar ancak en karbon yoğun ana kaynaktır ve emeklilik veya verimlilik iyileştirmeleri için birinci hedef.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

2,893,905 t CO₂/yıl — günlük terimlerle

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

675kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
388kevlerin yıllık enerji tüketimi
48 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies aracılığıyla eşdeğerlikler; EU ETS verified (EUTL 2023)'a bildirilen emisyonlar.

Raporlanan üretim trendi

2015: 3,214 GWh20152016: 2,200 GWh20162017: 3,017 GWh20173k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Severní Energetická.

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: kömür. Bu tesis bir türbojeneratörü döndürmek için yüksek basınçlı buhar üretmek amacıyla kömür yakar. İklim sınıfı: ılıman okyanusal (Köppen Cfb). Enlem: 50.0°N.

8.2°Cyıllık ortalama sıcaklık
3,561ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
0soğutma derece-günleri (baz 18°C)
352 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: -1 °CJF: 0 °CFM: 4 °CMA: 8 °CAM: 13 °CMJ: 16 °CJJ: 17 °CJA: 18 °CAS: 14 °CSO: 8 °CON: 3 °CND: 0 °CD18 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %45 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 77/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin üst üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
26/100çevresel şiddet endeksi
18.9°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
469 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Çekya'deki 32 kömür enerji santrali arasında kapasiteye göre #3. en büyüğü.

Çekya'de bu veri setinde 32 kömür enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 9,811 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 50.0275, 15.4505 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Chvaletice power station ne tür bir santraldir?

Chvaletice power station — 820 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Pardubicky, Çekya, 1978 yılında devreye alındı.

Chvaletice power station ne kadar elektrik üretir?

Chvaletice power station yılda yaklaşık 3,017 GWh elektrik üretir.

Chvaletice power station kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 861,971 haneye yetecek düzeydedir.

Chvaletice power station için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Chvaletice power station için belirtilen sahip: Severní Energetická.

Chvaletice power station ne kadar CO₂ salar?

Chvaletice power station yılda yaklaşık 2,893,905 ton CO₂ bildirmiştir (EU ETS verified (EUTL 2023)).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.