Ana sayfa / Asya / Çin / Chongqing Wanzhou Cogen power station

Chongqing Wanzhou Cogen power station

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Chongqing Shi, Çin. Koordinatlar: 30.7399, 108.3807.

kömürChongqing ShiÇinCO₂ model edilmiş

Chongqing Wanzhou Cogen power station — 240 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Chongqing Shi, Çin. Verilerde belirtilen sahibi: Chongqing Changdian United Energy Co Ltd. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 300k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Çin'deki 6,685 enerji santrali arasında #2066. sıradadır. 2022 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 4 yaşındadır — yakın zamanda inşa edilmiş. Model edilmiş yıllık emisyonları 626,700 t CO₂/yıl (Climate TRACE) olup, bir yıl kullanılan yaklaşık 146k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, kömür, Çin elektriğinin yaklaşık %54.3'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 525 gCO₂/kWh (%41.7 düşük karbonlu) (2025).

240MW kurulu kapasite
300,342enerji sağlanan hane (tahmini)
626,700t CO₂ / yıl (Climate TRACE)
2022devreye alma (~4 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id CT-3160.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisChongqing Wanzhou Cogen power station Climate TRACE
ÜlkeÇin · Chongqing Shi Climate TRACE
Koordinatlar30.7399, 108.3807 Climate TRACE
Yakıtkömür Climate TRACE
MW kurulu kapasite240 MW GEM · 2026 · L100000104898; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiChongqing Changdian United Energy Co Ltd Climate TRACE
Devreye alınma2022 Climate TRACE

Model edilmiş kaynak verisi

CO₂ emisyonları626,700 t CO₂·a⁻¹ model edilmiş · Climate TRACE

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#2066 / 6685 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#1469 / 1907 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.34× · 700 MW · n=1907 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri300,342 hesaplandı
İklim15.7°C · HDD 1,631 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 34/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

TeknolojiMevcut değil veri setinde yok
GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Kapasite kaynağı

Yukarıdaki kamuya açık kapasite mevcut kaynak kaydı değeridir. 2026 tracker adayı Chongqing Wanzhou Cogen power station için 240 MW listeler, ancak kapsam doğrulanana kadar birincil kamu değeri olarak kullanılmaz (ünite vs işletme vs kurulu/proje toplamı).

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000104898; yakıt: Climate TRACE

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

240 MW'de, Chongqing Wanzhou Cogen power station Çin'daki kömür santrallarının medyanı altında 700 MW'dedir. Kömür santralları, türbin için yüksek basınçlı buhar oluşturmak üzere pulverize edilmiş kömürü yakar; taban yük olarak çalışırlar ancak en karbon yoğun ana kaynaktır ve emeklilik veya verimlilik iyileştirmeleri için birinci hedef.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

~626,700 t CO₂/yıl (model edilmiş) — gündelik karşılıklarla

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

146kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
84kevlerin yıllık enerji tüketimi
10 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies üzerinden eşdeğerler; Climate TRACE kaynaklı model edilmiş emisyonlar.

Çin'deki en büyük kömür santralleriyle kapasite karşılaştırması

East Hope Metals Wucaiwan power station: 7,000 MW7kEast Hope …Datang Tuoketuo power station: 6,720 MW7kDatang Tuo…Togtoh power station: 6,720 MW7kTogtoh pow…Ying Long Shan power station: 6,300 MW6kYing Long …Jiaxing power station: 6,030 MW6kJiaxing po…Guazhou Changle power station: 6,000 MW6kGuazhou Ch…Guodian Yulin Jingbian power station: 6,000 MW6kGuodian Yu…Guoxin Dafeng power station: 6,000 MW6kGuoxin Daf…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Chongqing Changdian United Energy Co Ltd.

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: kömür. Bu tesis bir türbojeneratörü döndürmek için yüksek basınçlı buhar üretmek amacıyla kömür yakar. İklim sınıfı: nemli subtropikal (kurak kış) (Köppen Cwa). Enlem: 30.7°N.

15.7°Cyıllık ortalama sıcaklık
1,631ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
820soğutma derece-günleri (baz 18°C)
707 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 5 °CJF: 7 °CFM: 10 °CMA: 16 °CAM: 20 °CMJ: 23 °CJJ: 26 °CJA: 26 °CAS: 22 °CSO: 16 °CON: 11 °CND: 6 °CD26 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %34 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 36/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
34/100çevresel şiddet endeksi
21.3°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
1053 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Çin'deki 1907 kömür enerji santrali arasında kapasiteye göre #1469. en büyüğü.

Çin'de bu veri setinde 1907 kömür enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 1,882,493 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 30.7399, 108.3807 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Chongqing Wanzhou Cogen power station ne tür bir santraldir?

Chongqing Wanzhou Cogen power station — 240 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Chongqing Shi, Çin, 2022 yılında devreye alındı.

Chongqing Wanzhou Cogen power station kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 300,342 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Chongqing Wanzhou Cogen power station için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Chongqing Wanzhou Cogen power station için belirtilen sahip: Chongqing Changdian United Energy Co Ltd.

Chongqing Wanzhou Cogen power station ne kadar CO₂ salar?

Chongqing Wanzhou Cogen power station için model edilmiş emisyonlar yılda yaklaşık 626,700 ton CO₂’dir (Climate TRACE).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.