Ana sayfa / Avrupa / Fransa / CHEYLAS

CHEYLAS

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Rhone-Alpes, Fransa. Koordinatlar: 45.3846, 6.0021.

hidroelektrikRhone-AlpesFransapompaj depolamalı hidroelektrik

CHEYLAS — 485 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Rhone-Alpes, Fransa. Verilerde belirtilen sahibi: EDF Energy Ltd [100%]. 713 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 204k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Fransa'deki 2,216 enerji santrali arasında #41. sıradadır. 1979 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 47 yaşındadır — köklü bir tesis. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, hidroelektrik, Fransa elektriğinin yaklaşık %10.4'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 41 gCO₂/kWh (%94.9 düşük karbonlu) (2025).

485MW kurulu kapasite
713GWh raporlanan / yıl
203,771enerji sağlanan hane
1979devreye alma (~47 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1002705.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisCHEYLAS WRI
ÜlkeFransa · Rhone-Alpes WRI
Koordinatlar45.3846, 6.0021 WRI
Yakıthidroelektrik WRI
MW kurulu kapasite485 MW GEM · 2026 · L100000601633; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiEDF Energy Ltd [100%] WRI
Devreye alınma1979 WRI
Teknolojipompaj depolamalı hidroelektrik WRI
GWh raporlanan / yıl713 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#41 / 2216 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#6 / 428 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite91.51× · 5.3 MW · n=428 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri203,771 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim9.2°C · HDD 3,225 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 26/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000601633; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

485 MW'de, CHEYLAS Fransa'daki hidroelektrik santrallarının medyanı çok üstünde 5.3 MW'dedir. Teknik olarak pompaj depolamalı hidroelektrik olarak tanımlanır. Hidroelektrik, düşen veya akan suyun enerjisini elektriğe dönüştürür; çıktı yağışa ve rezervuar seviyesine bağlıdır ve büyük barajlar şebeke dengeleme ve depolama da sağlar.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Raporlanan üretim trendi

2015: 865 GWh20152017: 713 GWh2017865 GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: EDF Energy Ltd [100%].

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: hidroelektrik. Bu tesis hidrolik türbinler aracılığıyla düşen veya akan suyun enerjisini dönüştürür. İklim sınıfı: subpolar okyanusal (Köppen Cfc). Enlem: 45.4°N.

9.2°Cyıllık ortalama sıcaklık
3,225ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
19soğutma derece-günleri (baz 18°C)
775 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 0 °CJF: 2 °CFM: 5 °CMA: 8 °CAM: 12 °CMJ: 16 °CJJ: 18 °CJA: 18 °CAS: 14 °CSO: 10 °CON: 4 °CND: 2 °CD18 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %31 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 69/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin üst üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
26/100çevresel şiddet endeksi
18.0°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
203 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Fransa'deki 428 hidroelektrik enerji santrali arasında kapasiteye göre #6. en büyüğü.

Fransa'de bu veri setinde 428 hidroelektrik enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 19,602 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

  • Pontcharra · hidroelektrik · 13.05 MW · Rhone-Alpes
  • Pontcharra · güneş · 1.4 MW · Rhone-Alpes
  • Barraux · hidroelektrik · 1.2 MW · Rhone-Alpes
  • Arvillard · hidroelektrik · 8.5 MW · Rhone-Alpes
  • Laval · hidroelektrik · 4 MW · Rhone-Alpes
  • Villard-Bonnot · hidroelektrik · 1.9 MW · Rhone-Alpes

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 45.3846, 6.0021 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

CHEYLAS ne tür bir santraldir?

CHEYLAS — 485 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Rhone-Alpes, Fransa, 1979 yılında devreye alındı.

CHEYLAS ne kadar elektrik üretir?

CHEYLAS yılda yaklaşık 713 GWh elektrik üretir.

CHEYLAS kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 203,771 haneye yetecek düzeydedir.

CHEYLAS için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde CHEYLAS için belirtilen sahip: EDF Energy Ltd [100%].

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.