Ana sayfa / Asya / Hindistan / CHANDRAPURA

CHANDRAPURA

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Jharkhand, Hindistan. Koordinatlar: 23.7376, 86.1273.

kömürJharkhandHindistankritik altı buhar koşullarıCO₂ model edilmiş

CHANDRAPURA — 500 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Jharkhand, Hindistan. Verilerde belirtilen sahibi: Damodar Valley Corp. 3,235 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 924k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Hindistan'deki 2,225 enerji santrali arasında #536. sıradadır. 2000 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 26 yaşındadır — köklü bir tesis. Model edilmiş yıllık emisyonları 3,381,400 t CO₂/yıl (Climate TRACE) olup, bir yıl kullanılan yaklaşık 788k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, kömür, Hindistan elektriğinin yaklaşık %70.8'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 670 gCO₂/kWh (%26.7 düşük karbonlu) (2025).

500MW kurulu kapasite
3,235GWh raporlanan / yıl
924,257enerji sağlanan hane
3,381,400t CO₂ / yıl (Climate TRACE)
2000devreye alma (~26 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id IND0000078.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisCHANDRAPURA WRI
ÜlkeHindistan · Jharkhand WRI
Koordinatlar23.7376, 86.1273 WRI
Yakıtkömür WRI
MW kurulu kapasite500 MW GEM · 2026 · L100000102252; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiDamodar Valley Corp WRI
Devreye alınma2000 WRI
Teknolojikritik altı buhar koşulları WRI
GWh raporlanan / yıl3,235 GWh·a⁻¹ WRI

Model edilmiş kaynak verisi

CO₂ emisyonları3,381,400 t CO₂·a⁻¹ model edilmiş · Climate TRACE

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#536 / 2225 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#466 / 713 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.50× · 1,000 MW · n=713 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri924,257 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim26.0°C · HDD 0 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC3 · 38/100 koordinatlardan türetildi

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Kapasite kaynağı

Yukarıdaki kamuya açık kapasite mevcut kaynak kaydı değeridir. 2026 tracker adayı Chandrapura power station için 500 MW listeler, ancak kapsam doğrulanana kadar birincil kamu değeri olarak kullanılmaz (ünite vs işletme vs kurulu/proje toplamı).

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000102252; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

500 MW'de, CHANDRAPURA Hindistan'daki kömür santrallarının medyanı altında 1,000 MW'dedir. Teknik olarak kritik altı buhar koşulları olarak tanımlanır. Kömür santralları, türbin için yüksek basınçlı buhar oluşturmak üzere pulverize edilmiş kömürü yakar; taban yük olarak çalışırlar ancak en karbon yoğun ana kaynaktır ve emeklilik veya verimlilik iyileştirmeleri için birinci hedef.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

~3,381,400 t CO₂/yıl (model edilmiş) — gündelik karşılıklarla

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

788kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
454kevlerin yıllık enerji tüketimi
56 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies üzerinden eşdeğerler; Climate TRACE kaynaklı model edilmiş emisyonlar.

Raporlanan üretim trendi

2014: 4,488 GWh20142015: 4,586 GWh20152016: 5,119 GWh20162017: 3,673 GWh20172018: 3,235 GWh20185k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Damodar Valley Corp. Bu şirketin tüm santralleri →

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: kömür. Bu tesis bir türbojeneratörü döndürmek için yüksek basınçlı buhar üretmek amacıyla kömür yakar. İklim sınıfı: nemli subtropikal (kurak kış) (Köppen Cwa). Enlem: 23.7°N.

26.0°Cyıllık ortalama sıcaklık
0ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
2,921soğutma derece-günleri (baz 18°C)
207 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 18 °CJF: 22 °CFM: 25 °CMA: 31 °CAM: 33 °CMJ: 31 °CJJ: 28 °CJA: 28 °CAS: 28 °CSO: 26 °CON: 22 °CND: 19 °CD33 °C

Bu iklim göstergesi, dış hava sıcaklığına bağlı ısıtma talebini gösterir. Santralin proses ısısı ihtiyacını ölçmez.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha orta derecede korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C3 — Orta), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C3ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
38/100çevresel şiddet endeksi
14.5°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
273 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Hindistan'deki 713 kömür enerji santrali arasında kapasiteye göre #466. en büyüğü.

Hindistan'de bu veri setinde 713 kömür enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 805,419 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 23.7376, 86.1273 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

CHANDRAPURA ne tür bir santraldir?

CHANDRAPURA — 500 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Jharkhand, Hindistan, 2000 yılında devreye alındı.

CHANDRAPURA ne kadar elektrik üretir?

CHANDRAPURA yılda yaklaşık 3,235 GWh elektrik üretir.

CHANDRAPURA kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 924,257 haneye yetecek düzeydedir.

CHANDRAPURA için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde CHANDRAPURA için belirtilen sahip: Damodar Valley Corp.

CHANDRAPURA ne kadar CO₂ salar?

CHANDRAPURA için model edilmiş emisyonlar yılda yaklaşık 3,381,400 ton CO₂’dir (Climate TRACE).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.