Ana sayfa / Asya / Hindistan / CHANDRAPUR_Coal

CHANDRAPUR_Coal

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Maharashtra, Hindistan. Koordinatlar: 20.0063, 79.29.

kömürMaharashtraHindistan

CHANDRAPUR_Coal — 2,920 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Maharashtra, Hindistan. Verilerde belirtilen sahibi: MAHAGENCO (Maharashtra State Power Generation Co). 14,692 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 4.2 milyon haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Hindistan'deki 2,225 enerji santrali arasında #53. sıradadır. 1999 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 27 yaşındadır — köklü bir tesis. Bağlamında, kömür, Hindistan elektriğinin yaklaşık %70.8'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 670 gCO₂/kWh (%26.7 düşük karbonlu) (2025).

2,920MW kurulu kapasite
14,692GWh raporlanan / yıl
4,197,600enerji sağlanan hane
1999devreye alma (~27 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id IND0000076.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisCHANDRAPUR_Coal WRI
ÜlkeHindistan · Maharashtra WRI
Koordinatlar20.0063, 79.29 WRI
Yakıtkömür WRI
MW kurulu kapasite2,920 MW GEM · 2026 · L100000102388; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiMAHAGENCO (Maharashtra State Power Generation Co) WRI
Devreye alınma1999 WRI
GWh raporlanan / yıl14,692 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

CO₂ emisyonları14,691,600 t CO₂·a⁻¹ hesaplandı
Ülkedeki kapasite sırası#53 / 2225 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#50 / 713 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite2.92× · 1,000 MW · n=713 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri4,197,600 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim26.9°C · HDD 0 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC3 · 40/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

TeknolojiMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000102388; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

2,920 MW'de, CHANDRAPUR_Coal Hindistan'daki kömür santrallarının medyanı çok üstünde 1,000 MW'dedir. Kömür santralları, türbin için yüksek basınçlı buhar oluşturmak üzere pulverize edilmiş kömürü yakar; taban yük olarak çalışırlar ancak en karbon yoğun ana kaynaktır ve emeklilik veya verimlilik iyileştirmeleri için birinci hedef.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Raporlanan üretim trendi

2014: 11,386 GWh20142015: 11,159 GWh20152016: 13,675 GWh20162017: 13,780 GWh20172018: 14,692 GWh201815k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: MAHAGENCO (Maharashtra State Power Generation Co).

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: kömür. Bu tesis bir türbojeneratörü döndürmek için yüksek basınçlı buhar üretmek amacıyla kömür yakar. İklim sınıfı: tropikal savan (Köppen Aw). Enlem: 20.0°N.

26.9°Cyıllık ortalama sıcaklık
0ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
3,255soğutma derece-günleri (baz 18°C)
212 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 21 °CJF: 24 °CFM: 28 °CMA: 32 °CAM: 35 °CMJ: 32 °CJJ: 27 °CJA: 27 °CAS: 27 °CSO: 26 °CON: 22 °CND: 20 °CD35 °C

Bu iklim göstergesi, dış hava sıcaklığına bağlı ısıtma talebini gösterir. Santralin proses ısısı ihtiyacını ölçmez.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha orta derecede korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C3 — Orta), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C3ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
40/100çevresel şiddet endeksi
15.2°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
461 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Hindistan'deki 713 kömür enerji santrali arasında kapasiteye göre #50. en büyüğü.

Hindistan'de bu veri setinde 713 kömür enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 805,419 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 20.0063, 79.29 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

CHANDRAPUR_Coal ne tür bir santraldir?

CHANDRAPUR_Coal — 2,920 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Maharashtra, Hindistan, 1999 yılında devreye alındı.

CHANDRAPUR_Coal ne kadar elektrik üretir?

CHANDRAPUR_Coal yılda yaklaşık 14,692 GWh elektrik üretir.

CHANDRAPUR_Coal kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 4,197,600 haneye yetecek düzeydedir.

CHANDRAPUR_Coal için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde CHANDRAPUR_Coal için belirtilen sahip: MAHAGENCO (Maharashtra State Power Generation Co).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.