Ana sayfa / Asya / İran / Chabahar power station

Chabahar power station

Sistan and Baluchestan, İran bölgesinde gaz güç santrali. Yaklaşık konum 25.328319, 60.786341.

gazSistan and BaluchestanİranCCGT · HRSG

Chabahar power station, Sistan and Baluchestan, İran bölgesinde 575 MW kapasiteli bir gaz enerji santrali'dir. Saba Power and Energy Group [100%] tarafından işletilmektedir. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 648k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından İran'deki 177 enerji santrali arasında #77. sıradadır. 2022 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 4 yaşındadır — yakın zamanda inşa edilmiş. Bağlamında, gaz, İran elektriğinin yaklaşık %89.5'ini sağlamaktadır; ulusal ÅŸebeke ortalama 660 gCO₂/kWh (%5.7 düşük karbonlu) (2025).

575MW kurulu kapasite
1HRSG ünite(leri)
647,614enerji saÄŸlanan hane (tahmini)
2022devreye alma (~4 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id GOGPT_chabahar_iran.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisChabahar power station GEM-GOGPT
Ülkeİran · Sistan and Baluchestan GEM-GOGPT
Koordinatlar25.328319, 60.786341 GEM-GOGPT
Yakıtgaz GEM-GOGPT
MW kurulu kapasite575 MW GEM · 2026 · L100000407043; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiSaba Power and Energy Group [100%] GEM-GOGPT
Devreye alınma2022 GEM-GOGPT
TeknolojiCCGT · HRSG GEM-GOGPT

Veri setinden hesaplandı

CO₂ emisyonları906,660 t CO₂·a⁻¹ hesaplandı
Ülkedeki kapasite sırası#77 / 177 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#57 / 121 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite1.05× · 546 MW · n=121 hesaplandı
Beslenen hane eÅŸdeÄŸeri647,614 hesaplandı
Çevresel şiddetC5 · 66/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut deÄŸil

GWh raporlanan / yılMevcut deÄŸil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000407043; yakıt: GEM GOGPT

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

575 MW'de, Chabahar power station İran'daki gaz santrallarının medyanı yaklaşık 546 MW'dedir. Teknik olarak CCGT; ısı geri kazanım buhar jeneratörü (HRSG) ile birleşik döngü olarak tanımlanır. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

İran'deki en büyük gaz santralleriyle kapasite karşılaştırması

Damavand C.C.: 2,868 MW3kDamavand C…Mobarakeh Steel power station: 2,732 MW3kMobarakeh …Shahid Rajaee: 2,044 MW2kShahid Raj…Kerman: 1,912 MW2kKermanChadormalu power station: 1,584 MW2kChadormalu…Parand power station: 1,578 MW2kParand pow…Golgohar Sirjan power station: 1,547 MW2kGolgohar S…PGSEZ power station: 1,500 MW2kPGSEZ powe…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Saba Power and Energy Group [100%] tarafından işletilmektedir.

İklim kuşağı & nasıl çalışır

Bu gas santrali elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. hot desert ikliminde (Köppen BWh) yer almaktadır — Kuzey Yarımküre, enlem 25.3°N — bu, ne kadar enerji üretebileceğini ve çıktısının yıl içinde nasıl değiştiğini belirler.

~24°Ctipik yıllık ortalama
~34°Ctipik sıcak mevsim ortalaması
Hot desert: sıcak yazlar ve ılıman kışlar

İklim kuşağı & tipik sıcaklıklar: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid).

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha yüksek korozyonlu, agresif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C5 — Çok yüksek), başlıca çevresel stres etkeni marine salt corrosion.

C5ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
66/100çevresel şiddet endeksi
11.5°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
9 kmkıyıya uzaklık

Daha yüksek çevresel şiddet, tam da koruyucu sökülebilir yalıtımın en çok geri ödeme yaptığı yerdir: korunaklı bir mikro-iklim korozyonu, UV ve termal döngü hasarını yavaşlatır ve dış donanımın hizmet ömrünü uzatır. Bu, gösterge niteliğinde bir saha-iklim bağlamıdır — belirli bir santral veya işletmecinin durum değerlendirmesi değildir.

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

İran'deki 121 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #57. en büyüğü.

İran'de bu veri setinde 121 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 83,060 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 25.328319, 60.786341 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Chabahar power station ne tür bir santraldir?

Chabahar power station, Sistan and Baluchestan, İran bölgesinde bir 575 MW gaz santralidir, 2022 yılında devreye alındı.

Chabahar power station kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 647,614 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Chabahar power station kim tarafından işletiliyor?

Chabahar power station, Saba Power and Energy Group [100%] tarafından işletilir.

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.