Ana sayfa / Avrupa / İtalya / CEF (FERRARA)

CEF (FERRARA)

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Emilia-Romagna, İtalya. Koordinatlar: 44.8609, 11.5871.

gazEmilia-RomagnaİtalyaCO₂ model edilmiş

CEF (FERRARA) — 142.6 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Emilia-Romagna, İtalya. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 161k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından İtalya'deki 489 enerji santrali arasında #128. sıradadır. Model edilmiş yıllık emisyonları 132,950 t CO₂/yıl (Climate TRACE) olup, bir yıl kullanılan yaklaşık 31k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, gaz, İtalya elektriğinin yaklaşık %47.2'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 285 gCO₂/kWh (%48.8 düşük karbonlu) (2025).

142.6MW kurulu kapasite
160,608enerji sağlanan hane (tahmini)
132,950t CO₂ / yıl (Climate TRACE)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id CT-215.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisCEF (FERRARA) Climate TRACE
Ülkeİtalya · Emilia-Romagna Climate TRACE
Koordinatlar44.8609, 11.5871 Climate TRACE
Yakıtgaz Climate TRACE
MW kurulu kapasite142.6 MW GEM · 2026 · L100000400432; üretim kompleksinin bir parçası

Model edilmiş kaynak verisi

CO₂ emisyonları132,950 t CO₂·a⁻¹ model edilmiş · Climate TRACE

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#128 / 489 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#73 / 118 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.44× · 324 MW · n=118 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri160,608 hesaplandı
İklim13.7°C · HDD 2,110 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC3 · 37/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

SahibiMevcut değil veri setinde yok
Devreye alınmaMevcut değil veri setinde yok
TeknolojiMevcut değil veri setinde yok
GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000400432; yakıt: GEM wiki unit-level operating Fuel(s), fetched 2026-07-05

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

142.6 MW'de, CEF (FERRARA) İtalya'daki gaz santrallarının medyanı altında 324 MW'dedir. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

~132,950 t CO₂/yıl (model edilmiş) — gündelik karşılıklarla

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

31kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
18kevlerin yıllık enerji tüketimi
2.2 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies üzerinden eşdeğerler; Climate TRACE kaynaklı model edilmiş emisyonlar.

İtalya'deki en büyük gaz santralleriyle kapasite karşılaştırması

MONTALTO (Alessandro Volta): 3,446 MW3kMONTALTO (…TAVAZZANO: 1,950 MW2kTAVAZZANOLA CASELLA C.LE: 1,524 MW2kLA CASELLA…VADO Ligure: 1,353 MW1kVADO LigureENIPOWER BRINDISI: 1,170 MW1kENIPOWER B…OSTIGLIA: 1,168 MW1kOSTIGLIASERMIDE: 1,151 MW1kSERMIDETORREVALDALIGA South: 1,140 MW1kTORREVALDA…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: gaz. Bu tesis elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. İklim sınıfı: nemli subtropikal (Köppen Cfa). Enlem: 44.9°N.

13.7°Cyıllık ortalama sıcaklık
2,110ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
561soğutma derece-günleri (baz 18°C)
1 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 3 °CJF: 5 °CFM: 9 °CMA: 13 °CAM: 18 °CMJ: 22 °CJJ: 24 °CJA: 24 °CAS: 20 °CSO: 14 °CON: 8 °CND: 4 °CD24 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %14 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 45/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

Buradaki bir gaz türbini, bu yıllık ortalamada ISO (15°C) kapasitesinin yaklaşık %0 altında çalışır (tipik ÇKDÇ eğrisi, tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha orta derecede korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C3 — Orta), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C3ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
37/100çevresel şiddet endeksi
21.6°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
92 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

İtalya'deki 118 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #73. en büyüğü.

İtalya'de bu veri setinde 118 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 53,570 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 44.8609, 11.5871 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

CEF (FERRARA) ne tür bir santraldir?

CEF (FERRARA) — 142.6 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Emilia-Romagna, İtalya.

CEF (FERRARA) kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 160,608 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

CEF (FERRARA) ne kadar CO₂ salar?

CEF (FERRARA) için model edilmiş emisyonlar yılda yaklaşık 132,950 ton CO₂’dir (Climate TRACE).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.