Ana sayfa / Okyanusya / Avustralya / Cathedral Rocks Wind Farm

Cathedral Rocks Wind Farm

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: rüzgâr. Konum: South Australia, Avustralya. Koordinatlar: -34.8509, 135.5852.

rüzgârSouth AustraliaAvustralyakarasal kurulum

Cathedral Rocks Wind Farm — 66 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: rüzgâr. Konum: South Australia, Avustralya. Verilerde belirtilen sahibi: TRUenergy & Acciona Energy. 153 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 44k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Avustralya'deki 536 enerji santrali arasında #232. sıradadır. 2007 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 19 yaşındadır — görece modern. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, rüzgâr, Avustralya elektriğinin yaklaşık %13.7'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 525 gCO₂/kWh (%38.6 düşük karbonlu) (2025).

66MW kurulu kapasite
153GWh raporlanan / yıl
43,714enerji sağlanan hane
2007devreye alma (~19 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id AUS0000063.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisCathedral Rocks Wind Farm WRI
ÜlkeAvustralya · South Australia WRI
Koordinatlar-34.8509, 135.5852 WRI
Yakıtrüzgâr WRI
MW kurulu kapasite66 MW GEM · 2026 · L100000906220; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiTRUenergy & Acciona Energy WRI
Devreye alınma2007 WRI
Teknolojikarasal kurulum WRI
GWh raporlanan / yıl153 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#232 / 536 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#33 / 65 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite1.00× · 66 MW · n=65 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri43,714 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim15.7°C · HDD 1,013 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC4 · 37/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000906220; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

66 MW'de, Cathedral Rocks Wind Farm Avustralya'daki rüzgâr santrallarının medyanı yaklaşık 66 MW'dedir. Teknik olarak karasal kurulum olarak tanımlanır. Rüzgar türbinleri, hareket eden havayı elektriğe dönüştürür; çıktı değişkendir ve siteye bağlıdır, modern türbinler birçok şebekede en düşük yeni üretim maliyetlerinden bazılarını sunmaktadır.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Raporlanan üretim trendi

2013: 178 GWh20132014: 199 GWh20142015: 172 GWh20152016: 171 GWh20162017: 153 GWh20172018: 153 GWh2018199 GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: TRUenergy & Acciona Energy.

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: rüzgâr. Bu tesis türbin rotorları aracılığıyla rüzgârın kinetik enerjisini elektriğe dönüştürür. İklim sınıfı: ılık yazlı Akdeniz (Köppen Csb). Enlem: 34.9°S.

15.7°Cyıllık ortalama sıcaklık
1,013ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
148soğutma derece-günleri (baz 18°C)
51 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 20 °CJF: 20 °CFM: 19 °CMA: 16 °CAM: 14 °CMJ: 12 °CJJ: 11 °CJA: 12 °CAS: 13 °CSO: 15 °CON: 17 °CND: 18 °CD20 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %59 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 26/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin alt üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C4 — Yüksek), başlıca çevresel stres etkeni deniz ortamında korozyon.

C4ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
37/100çevresel şiddet endeksi
9.0°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
18 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Avustralya'deki 65 rüzgâr enerji santrali arasında kapasiteye göre #33. en büyüğü.

Avustralya'de bu veri setinde 65 rüzgâr enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 5,786 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından -34.8509, 135.5852 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Cathedral Rocks Wind Farm ne tür bir santraldir?

Cathedral Rocks Wind Farm — 66 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: rüzgâr. Konum: South Australia, Avustralya, 2007 yılında devreye alındı.

Cathedral Rocks Wind Farm ne kadar elektrik üretir?

Cathedral Rocks Wind Farm yılda yaklaşık 153 GWh elektrik üretir.

Cathedral Rocks Wind Farm kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 43,714 haneye yetecek düzeydedir.

Cathedral Rocks Wind Farm için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Cathedral Rocks Wind Farm için belirtilen sahip: TRUenergy & Acciona Energy.

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.