Ana sayfa / Avrupa / İspanya / CASTREJON GRUPO 1

CASTREJON GRUPO 1

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Castille-La Mancha, İspanya. Koordinatlar: 39.888, -4.4539.

hidroelektrikCastille-La Manchaİspanyabarajlı hidroelektrik

CASTREJON GRUPO 1 — 80.7 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Castille-La Mancha, İspanya. Verilerde belirtilen sahibi: GAS NATURAL FENOSA GENERACION S.L.U.. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 81k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından İspanya'deki 899 enerji santrali arasında #157. sıradadır. 1968 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 58 yaşındadır — eski, miras bir tesis. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, hidroelektrik, İspanya elektriğinin yaklaşık %11.4'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 154 gCO₂/kWh (%74.6 düşük karbonlu) (2025).

80.7MW kurulu kapasite
80,792enerji sağlanan hane (tahmini)
1968devreye alma (~58 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1006319.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisCASTREJON GRUPO 1 WRI
Ülkeİspanya · Castille-La Mancha WRI
Koordinatlar39.888, -4.4539 WRI
Yakıthidroelektrik WRI
MW kurulu kapasite80.7 MW GEM · 2026 · L100000603351; üretim ünitesi
SahibiGAS NATURAL FENOSA GENERACION S.L.U. WRI
Devreye alınma1968 WRI
Teknolojibarajlı hidroelektrik WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#157 / 899 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#46 / 124 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite1.46× · 55.2 MW · n=124 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri80,792 hesaplandı
İklim15.0°C · HDD 1,733 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 31/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok
CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000603351; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

80.7 MW'de, CASTREJON GRUPO 1 İspanya'daki hidroelektrik santrallarının medyanı çok üstünde 55.2 MW'dedir. Teknik olarak barajlı hidroelektrik olarak tanımlanır. Hidroelektrik, düşen veya akan suyun enerjisini elektriğe dönüştürür; çıktı yağışa ve rezervuar seviyesine bağlıdır ve büyük barajlar şebeke dengeleme ve depolama da sağlar.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

İspanya'deki en büyük hidroelektrik santralleriyle kapasite karşılaştırması

ALDEADAVILA II 2: 1,226 MW1kALDEADAVIL…JOSE M ORIOL GRUPO 4: 953 MW953JOSE M ORI…La Muela II Grupo 4: 882 MW882La Muela I…VILLARINO 4: 851 MW851VILLARINO 4LA MUELA CORTES 1: 634 MW634LA MUELA C…SAUCELLE II 1: 516 MW516SAUCELLE I…CEDILLO 3: 500 MW500CEDILLO 3San Esteban II Grupo 1: 438 MW438San Esteba…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: hidroelektrik. Bu tesis hidrolik türbinler aracılığıyla düşen veya akan suyun enerjisini dönüştürür. İklim sınıfı: sıcak yazlı Akdeniz (Köppen Csa). Enlem: 39.9°N.

15.0°Cyıllık ortalama sıcaklık
1,733ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
643soğutma derece-günleri (baz 18°C)
588 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 6 °CJF: 8 °CFM: 11 °CMA: 12 °CAM: 16 °CMJ: 22 °CJJ: 25 °CJA: 25 °CAS: 21 °CSO: 15 °CON: 10 °CND: 7 °CD25 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %29 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 38/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
31/100çevresel şiddet endeksi
19.1°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
354 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

İspanya'deki 124 hidroelektrik enerji santrali arasında kapasiteye göre #46. en büyüğü.

İspanya'de bu veri setinde 124 hidroelektrik enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 15,680 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 39.888, -4.4539 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

CASTREJON GRUPO 1 ne tür bir santraldir?

CASTREJON GRUPO 1 — 80.7 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Castille-La Mancha, İspanya, 1968 yılında devreye alındı.

CASTREJON GRUPO 1 kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 80,792 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

CASTREJON GRUPO 1 için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde CASTREJON GRUPO 1 için belirtilen sahip: GAS NATURAL FENOSA GENERACION S.L.U..

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.