Ana sayfa / Avrupa / Fransa / Castelnau-Pégayrols

Castelnau-Pégayrols

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: rüzgâr. Konum: Midi-Pyrenees, Fransa. Koordinatlar: 44.1659, 2.9008.

rüzgârMidi-PyreneesFransakarasal kurulum

Castelnau-Pégayrols — 48 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: rüzgâr. Konum: Midi-Pyrenees, Fransa. Verilerde belirtilen sahibi: Theolia SA [100%]. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 41k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Fransa'deki 2,216 enerji santrali arasında #176. sıradadır. 2007 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 19 yaşındadır — görece modern. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, rüzgâr, Fransa elektriğinin yaklaşık %8.2'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 41 gCO₂/kWh (%94.9 düşük karbonlu) (2025).

48MW kurulu kapasite
40,846enerji sağlanan hane (tahmini)
2007devreye alma (~19 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1023973.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisCastelnau-Pégayrols WRI
ÜlkeFransa · Midi-Pyrenees WRI
Koordinatlar44.1659, 2.9008 WRI
Yakıtrüzgâr WRI
MW kurulu kapasite48 MW GEM · 2026 · L100000908598; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiTheolia SA [100%] WRI
Devreye alınma2007 WRI
Teknolojikarasal kurulum WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#176 / 2216 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#8 / 721 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite4.17× · 11.5 MW · n=721 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri40,846 hesaplandı
İklim10.7°C · HDD 2,731 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC3 · 30/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok
CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Kapasite kaynağı

Yukarıdaki kamuya açık kapasite mevcut kaynak kaydı değeridir. 2026 tracker adayı Castelnau-Pégayrols Wind Project için 48 MW listeler, ancak kapsam doğrulanana kadar birincil kamu değeri olarak kullanılmaz (ünite vs işletme vs kurulu/proje toplamı).

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000908598; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

48 MW'de, Castelnau-Pégayrols Fransa'daki rüzgâr santrallarının medyanı çok üstünde 11.5 MW'dedir. Teknik olarak karasal kurulum olarak tanımlanır. Rüzgar türbinleri, hareket eden havayı elektriğe dönüştürür; çıktı değişkendir ve siteye bağlıdır, modern türbinler birçok şebekede en düşük yeni üretim maliyetlerinden bazılarını sunmaktadır.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Fransa'deki en büyük rüzgâr santralleriyle kapasite karşılaştırması

Salles-Curan: 87 MW87Salles-Cur…Épizon: 80 MW80ÉpizonGerminon: 75 MW75GerminonCormainville: 60 MW60Cormainvil…Murat-sur-Vèbre: 59 MW59Murat-sur-…Villesèque-des-Corbières: 55 MW55Villesèque…Allonnes: 52 MW52AllonnesCastelnau-Pégayrols: 48 MW48Castelnau-…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Theolia SA [100%].

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: rüzgâr. Bu tesis türbin rotorları aracılığıyla rüzgârın kinetik enerjisini elektriğe dönüştürür. İklim sınıfı: ılıman okyanusal (Köppen Cfb). Enlem: 44.2°N.

10.7°Cyıllık ortalama sıcaklık
2,731ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
81soğutma derece-günleri (baz 18°C)
636 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 3 °CJF: 4 °CFM: 6 °CMA: 9 °CAM: 13 °CMJ: 16 °CJJ: 19 °CJA: 19 °CAS: 16 °CSO: 12 °CON: 7 °CND: 4 °CD19 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %11 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 55/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha orta derecede korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C3 — Orta), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C3ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
30/100çevresel şiddet endeksi
16.1°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
122 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Fransa'deki 721 rüzgâr enerji santrali arasında kapasiteye göre #8. en büyüğü.

Fransa'de bu veri setinde 721 rüzgâr enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 9,164 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

  • Salles-Curan · rüzgâr · 87 MW · Midi-Pyrenees
  • Vézins-de-Lévézou · güneş · 1.7 MW · Midi-Pyrenees
  • Pinet · hidroelektrik · 66.5 MW · Midi-Pyrenees
  • Ayssènes · rüzgâr · 12 MW · Midi-Pyrenees
  • Ségur · rüzgâr · 12 MW · Midi-Pyrenees
  • Ségur · güneş · 1.3 MW · Midi-Pyrenees

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 44.1659, 2.9008 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Castelnau-Pégayrols ne tür bir santraldir?

Castelnau-Pégayrols — 48 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: rüzgâr. Konum: Midi-Pyrenees, Fransa, 2007 yılında devreye alındı.

Castelnau-Pégayrols kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 40,846 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Castelnau-Pégayrols için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Castelnau-Pégayrols için belirtilen sahip: Theolia SA [100%].

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.