Ana sayfa / Avrupa / İtalya / Castellanza CHP power station

Castellanza CHP power station

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Varese, İtalya. Koordinatlar: 45.604911, 8.892628.

gazVareseİtalyaCO₂ ölçülmüş

Castellanza CHP power station — 73.6 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Varese, İtalya. Verilerde belirtilen sahibi: Metaenergia SpA [100%]. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 83k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından İtalya'deki 489 enerji santrali arasında #188. sıradadır. 2023 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 3 yaşındadır — yakın zamanda inşa edilmiş. Ölçülen 21,010 t CO₂/yıl (EU ETS verified (EUTL 2023)) emisyonları, bir yıl boyunca sürülen yaklaşık 4.9k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, gaz, İtalya elektriğinin yaklaşık %47.2'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 285 gCO₂/kWh (%48.8 düşük karbonlu) (2025).

73.6MW kurulu kapasite
82,894enerji sağlanan hane (tahmini)
21,010t CO₂ / yıl (EU ETS verified (EUTL 2023))
2023devreye alma (~3 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id GOGPT_castellanzachp_italy.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisCastellanza CHP power station GEM-GOGPT
Ülkeİtalya · Varese GEM-GOGPT
Koordinatlar45.604911, 8.892628 GEM-GOGPT
Yakıtgaz GEM-GOGPT
MW kurulu kapasite73.6 MW GEM · 2026 · L100000408810; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiMetaenergia SpA [100%] GEM-GOGPT
Devreye alınma2023 GEM-GOGPT
CO₂ emisyonları21,010 t CO₂·a⁻¹ ölçülmüş · EU ETS verified (EUTL 2023)

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#188 / 489 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#95 / 118 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.23× · 324 MW · n=118 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri82,894 hesaplandı
Çevresel şiddetC3 · 35/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

TeknolojiMevcut değil veri setinde yok
GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000408810; yakıt: GEM GOGPT

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

73.6 MW'de, Castellanza CHP power station İtalya'daki gaz santrallarının medyanı altında 324 MW'dedir. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

21,010 t CO₂/yıl — günlük terimlerle

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

4.9kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
2.8kevlerin yıllık enerji tüketimi
350kabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies aracılığıyla eşdeğerlikler; EU ETS verified (EUTL 2023)'a bildirilen emisyonlar.

İtalya'deki en büyük gaz santralleriyle kapasite karşılaştırması

MONTALTO (Alessandro Volta): 3,446 MW3kMONTALTO (…TAVAZZANO: 1,950 MW2kTAVAZZANOLA CASELLA C.LE: 1,524 MW2kLA CASELLA…VADO Ligure: 1,353 MW1kVADO LigureENIPOWER BRINDISI: 1,170 MW1kENIPOWER B…OSTIGLIA: 1,168 MW1kOSTIGLIASERMIDE: 1,151 MW1kSERMIDETORREVALDALIGA South: 1,140 MW1kTORREVALDA…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Metaenergia SpA [100%].

İklim kuşağı & nasıl çalışır

Enerji kaynağı: gaz. Bu tesis elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. İklim sınıfı: ılıman okyanusal (Köppen Cfb). Enlem: 45.6°N.

~11°Ctipik yıllık ortalama
~18°Ctipik sıcak mevsim ortalaması
Ilıman okyanusal: dört belirgin mevsim — soğuk kışlar ve sıcak yazlar

İklim kuşağı & tipik sıcaklıklar: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid).

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha orta derecede korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C3 — Orta), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C3ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
35/100çevresel şiddet endeksi
21.3°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
135 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

İtalya'deki 118 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #95. en büyüğü.

İtalya'de bu veri setinde 118 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 53,570 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 45.604911, 8.892628 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Castellanza CHP power station ne tür bir santraldir?

Castellanza CHP power station — 73.6 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Varese, İtalya, 2023 yılında devreye alındı.

Castellanza CHP power station kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 82,894 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Castellanza CHP power station için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Castellanza CHP power station için belirtilen sahip: Metaenergia SpA [100%].

Castellanza CHP power station ne kadar CO₂ salar?

Castellanza CHP power station yılda yaklaşık 21,010 ton CO₂ bildirmiştir (EU ETS verified (EUTL 2023)).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.