Ana sayfa / Avrupa / İspanya / CANDELARIA 9 VAPOR 5

CANDELARIA 9 VAPOR 5

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: petrol. Konum: Canary Islands, İspanya. Koordinatlar: 28.3548, -16.3727.

petrolCanary IslandsİspanyaOCGT

CANDELARIA 9 VAPOR 5 — 153.9 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: petrol. Konum: Canary Islands, İspanya. Verilerde belirtilen sahibi: UNION ELECTRICA DE CANARIAS GENERACION S.A.U.. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 116k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından İspanya'deki 899 enerji santrali arasında #109. sıradadır. 1979 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 47 yaşındadır — köklü bir tesis. Bağlamında, petrol, İspanya elektriğinin yaklaşık %3.5'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 154 gCO₂/kWh (%74.6 düşük karbonlu) (2025).

153.9MW kurulu kapasite
115,556enerji sağlanan hane (tahmini)
1979devreye alma (~47 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1006302.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisCANDELARIA 9 VAPOR 5 WRI
Ülkeİspanya · Canary Islands WRI
Koordinatlar28.3548, -16.3727 WRI
Yakıtpetrol WRI
MW kurulu kapasite153.9 MW WRI GPPD; kaynak kaydı
SahibiUNION ELECTRICA DE CANARIAS GENERACION S.A.U. WRI
Devreye alınma1979 WRI
TeknolojiOCGT WRI

Veri setinden hesaplandı

CO₂ emisyonları303,337 t CO₂·a⁻¹ hesaplandı
Ülkedeki kapasite sırası#109 / 899 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#11 / 33 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite2.29× · 67.3 MW · n=33 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri115,556 hesaplandı
İklim15.6°C · HDD 1,020 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC4 · 37/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Kapasite kaynağı

Yukarıdaki kamuya açık kapasite mevcut kaynak kaydı değeridir. 2026 tracker adayı Candelaria power plant için 191 MW listeler, ancak kapsam doğrulanana kadar birincil kamu değeri olarak kullanılmaz (ünite vs işletme vs kurulu/proje toplamı).

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite ve yakıt alanları, özgün açık veri kümesindeki kaynak kayıt değerleridir. Tesisleri tanımlamak ve sıralamak için kullanılabilirler; ancak henüz resmî bir kayıt veya GEM konumu üzerinden doğrulanmış 2026 değerleriyle güncellenmemişlerdir.

kapasite: WRI GPPD; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

153.9 MW'de, CANDELARIA 9 VAPOR 5 İspanya'daki petrol santrallarının medyanı çok üstünde 67.3 MW'dedir. Teknik olarak OCGT olarak tanımlanır. Petrol yakıtlı santrallar, adalar ve gaz boru hatları olmayan şebekelerde zirve veya yedek kapasite olarak ağır fuel oil veya dizel yakarlar; yüksek yakıt maliyeti, bunların kullanım düzeyini düşük tutmaktadır.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

İspanya'deki en büyük petrol santralleriyle kapasite karşılaştırması

CT SANTURCE 2: 897 MW897CT SANTURC…Granadilla power station: 749 MW749Granadilla…BARRANCO DE TIRAJANA 7 VAPOR 3 (CC1): 697 MW697BARRANCO D…GRANADILLA 1 GAS 1: 693 MW693GRANADILLA…SON REUS 3 TURBINA DE GAS N 3: 564 MW564SON REUS 3…CT ESCOMBRERAS 5: 537 MW537CT ESCOMBR…JINAMAR 10 GAS 2: 234 MW234JINAMAR 10…MAHON 10 BURMEISTER N 2: 195 MW195MAHON 10 …

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: petrol. Bu tesis türbinleri veya pistonlu motorları çalıştırmak için yağ veya dizel yakar. İklim sınıfı: ılık yazlı Akdeniz (Köppen Csb). Enlem: 28.4°N.

15.6°Cyıllık ortalama sıcaklık
1,020ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
162soğutma derece-günleri (baz 18°C)
835 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 12 °CJF: 12 °CFM: 13 °CMA: 14 °CAM: 15 °CMJ: 17 °CJJ: 19 °CJA: 20 °CAS: 20 °CSO: 18 °CON: 15 °CND: 13 °CD20 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %59 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 26/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin alt üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C4 — Yüksek), başlıca çevresel stres etkeni deniz ortamında korozyon.

C4ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
37/100çevresel şiddet endeksi
8.4°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
16 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

İspanya'deki 33 petrol enerji santrali arasında kapasiteye göre #11. en büyüğü.

İspanya'de bu veri setinde 33 petrol enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 6,078 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 28.3548, -16.3727 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

CANDELARIA 9 VAPOR 5 ne tür bir santraldir?

CANDELARIA 9 VAPOR 5 — 153.9 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: petrol. Konum: Canary Islands, İspanya, 1979 yılında devreye alındı.

CANDELARIA 9 VAPOR 5 kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 115,556 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

CANDELARIA 9 VAPOR 5 için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde CANDELARIA 9 VAPOR 5 için belirtilen sahip: UNION ELECTRICA DE CANARIAS GENERACION S.A.U..

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.