Ana sayfa / Asya / Vietnam / Cam Ranh

Cam Ranh

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: güneş. Konum: Khanh Hoa, Vietnam. Koordinatlar: 11.892, 109.088.

güneşKhanh HoaVietnamPV

Cam Ranh — 49.5 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: güneş. Konum: Khanh Hoa, Vietnam. Verilerde belirtilen sahibi: Song Giang Solar Power JSC [100%]. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 21k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Vietnam'deki 298 enerji santrali arasında #164. sıradadır. 2019 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 7 yaşındadır — yakın zamanda inşa edilmiş. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, güneş, Vietnam elektriğinin yaklaşık %7.4'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 461 gCO₂/kWh (%45.4 düşük karbonlu) (2025).

49.5MW kurulu kapasite
21,061enerji sağlanan hane (tahmini)
2019devreye alma (~7 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WKS0072716.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisCam Ranh WRI
ÜlkeVietnam · Khanh Hoa WRI
Koordinatlar11.892, 109.088 WRI
Yakıtgüneş WRI
MW kurulu kapasite49.5 MW GEM · 2026 · L100000800865; üretim kompleksinin bir parçası
SahibiSong Giang Solar Power JSC [100%] WRI
Devreye alınma2019 WRI
TeknolojiPV WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#164 / 298 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#9 / 16 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.99× · 50 MW · n=16 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri21,061 hesaplandı
İklim25.3°C · HDD 0 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC5 · 48/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok
CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Kapasite kaynağı

Yukarıdaki kamuya açık kapasite mevcut kaynak kaydı değeridir. 2026 tracker adayı Cam Ranh solar farm için 60 MW listeler, ancak kapsam doğrulanana kadar birincil kamu değeri olarak kullanılmaz (ünite vs işletme vs kurulu/proje toplamı).

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000800865; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

49.5 MW'de, Cam Ranh Vietnam'daki güneş santrallarının medyanı yaklaşık 50 MW'dedir. Teknik olarak PV olarak tanımlanır. Güneş fotovoltaiği, hareketli parçaları veya yakıtı olmaksızın güneş ışığını doğrudan elektriğe dönüştürür; çıktı günün saati ve hava durumuna göre değişir, bu nedenle depolama veya esnek yedekle eşleştirilir.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Vietnam'deki en büyük güneş santralleriyle kapasite karşılaştırması

Dau Tieng: 420 MW420Dau TiengPhước Nam: 330 MW330Phước NamThuan Bac: 204 MW204Thuan BacNinh Thuận CMX: 168 MW168Ninh Thuận…Cam An Bac VN: 63 MW63Cam An Bac…Chau Duc: 57 MW57Chau DucBinh Nguyen: 50 MW50Binh NguyenCam An Bac KN: 50 MW50Cam An Bac…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Song Giang Solar Power JSC [100%].

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: güneş. Bu tesis fotovoltaik panellerle güneş ışığını doğrudan elektriğe çevirir. İklim sınıfı: tropikal savan (Köppen Aw). Enlem: 11.9°N.

25.3°Cyıllık ortalama sıcaklık
0ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
2,662soğutma derece-günleri (baz 18°C)
198 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 23 °CJF: 23 °CFM: 25 °CMA: 26 °CAM: 27 °CMJ: 27 °CJJ: 26 °CJA: 27 °CAS: 26 °CSO: 25 °CON: 24 °CND: 23 °CD27 °C

Bu iklim göstergesi, dış hava sıcaklığına bağlı ısıtma talebini gösterir. Santralin proses ısısı ihtiyacını ölçmez.

Güneş PV, 25°C hücre sıcaklığının üzerinde her °C için yaklaşık %0,35 güç kaybeder — buradaki sıcak mevsim zirvelerinde yaklaşık %0.8 (tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha yüksek korozyonlu, agresif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C5 — Çok yüksek), başlıca çevresel stres etkeni deniz tuzunun yol açtığı korozyon.

C5ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
48/100çevresel şiddet endeksi
4.5°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
32 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Vietnam'deki 16 güneş enerji santrali arasında kapasiteye göre #9. en büyüğü.

Vietnam'de bu veri setinde 16 güneş enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 1,605 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 11.892, 109.088 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Cam Ranh ne tür bir santraldir?

Cam Ranh — 49.5 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: güneş. Konum: Khanh Hoa, Vietnam, 2019 yılında devreye alındı.

Cam Ranh kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 21,061 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Cam Ranh için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Cam Ranh için belirtilen sahip: Song Giang Solar Power JSC [100%].

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.