Ana sayfa / Avrupa / Portekiz / Cabeço Alto

Cabeço Alto

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: rüzgâr. Konum: Vila Real, Portekiz. Koordinatlar: 41.876, -7.8364.

rüzgârVila RealPortekizkarasal kurulum

Cabeço Alto — 11.7 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: rüzgâr. Konum: Vila Real, Portekiz. Verilerde belirtilen sahibi: Ventient Energy [100%]. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 10.0k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Portekiz'deki 480 enerji santrali arasında #175. sıradadır. 2000 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 26 yaşındadır — köklü bir tesis. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, rüzgâr, Portekiz elektriğinin yaklaşık %26.7'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 128 gCO₂/kWh (%81.0 düşük karbonlu) (2025).

11.7MW kurulu kapasite
9,956enerji sağlanan hane (tahmini)
2000devreye alma (~26 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1023307.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisCabeço Alto WRI
ÜlkePortekiz · Vila Real WRI
Koordinatlar41.876, -7.8364 WRI
Yakıtrüzgâr WRI
MW kurulu kapasite11.7 MW GEM · 2026 · L100000908674; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiVentient Energy [100%] WRI
Devreye alınma2000 WRI
Teknolojikarasal kurulum WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#175 / 480 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#110 / 224 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite1.02× · 11.5 MW · n=224 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri9,956 hesaplandı
İklim10.7°C · HDD 2,669 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC4 · 33/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok
CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000908674; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

11.7 MW'de, Cabeço Alto Portekiz'daki rüzgâr santrallarının medyanı yaklaşık 11.5 MW'dedir. Teknik olarak karasal kurulum olarak tanımlanır. Rüzgar türbinleri, hareket eden havayı elektriğe dönüştürür; çıktı değişkendir ve siteye bağlıdır, modern türbinler birçok şebekede en düşük yeni üretim maliyetlerinden bazılarını sunmaktadır.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Portekiz'deki en büyük rüzgâr santralleriyle kapasite karşılaştırması

Alto Minho I: 240 MW240Alto Minho…Alto Douro: 216 MW216Alto DouroAlto da Coutada: 188 MW188Alto da Co…Pinhal Interior: 157 MW157Pinhal Int…Gardunha: 135 MW135GardunhaPenamacor: 132 MW132PenamacorTerras Altas de Fafe: 124 MW124Terras Alt…Toutiço: 124 MW124Toutiço

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Ventient Energy [100%].

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: rüzgâr. Bu tesis türbin rotorları aracılığıyla rüzgârın kinetik enerjisini elektriğe dönüştürür. İklim sınıfı: ılık yazlı Akdeniz (Köppen Csb). Enlem: 41.9°N.

10.7°Cyıllık ortalama sıcaklık
2,669ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
19soğutma derece-günleri (baz 18°C)
929 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 4 °CJF: 5 °CFM: 7 °CMA: 9 °CAM: 11 °CMJ: 16 °CJJ: 18 °CJA: 18 °CAS: 16 °CSO: 12 °CON: 7 °CND: 5 °CD18 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %9 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 54/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C4 — Yüksek), başlıca çevresel stres etkeni deniz ortamında korozyon.

C4ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
33/100çevresel şiddet endeksi
14.1°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
47 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Portekiz'deki 224 rüzgâr enerji santrali arasında kapasiteye göre #110. en büyüğü.

Portekiz'de bu veri setinde 224 rüzgâr enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 5,055 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 41.876, -7.8364 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Cabeço Alto ne tür bir santraldir?

Cabeço Alto — 11.7 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: rüzgâr. Konum: Vila Real, Portekiz, 2000 yılında devreye alındı.

Cabeço Alto kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 9,956 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Cabeço Alto için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Cabeço Alto için belirtilen sahip: Ventient Energy [100%].

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.