Ana sayfa / Avrupa / Slovenya / Brestanica (TEB)

Brestanica (TEB)

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Krsko, Slovenya. Koordinatlar: 45.9975, 15.4796.

gazKrskoSlovenyaOCGTCO₂ ölçülmüş

Brestanica (TEB) — 337 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Krsko, Slovenya. Verilerde belirtilen sahibi: Termoelektrarna Brestanica doo [100%]. 10 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 2.7k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Slovenya'deki 10 enerji santrali arasında #3. sıradadır. 1975 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 51 yaşındadır — eski, miras bir tesis. Ölçülen 3,929 t CO₂/yıl (EU ETS) emisyonları, bir yıl boyunca sürülen yaklaşık 916 otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, gaz, Slovenya elektriğinin yaklaşık %6.4'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 183 gCO₂/kWh (%78.9 düşük karbonlu) (2025).

337MW kurulu kapasite
10GWh raporlanan / yıl
2,714enerji sağlanan hane
3,929t CO₂ / yıl (EU ETS)
1975devreye alma (~51 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1022411.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisBrestanica (TEB) WRI
ÜlkeSlovenya · Krsko WRI
Koordinatlar45.9975, 15.4796 WRI
Yakıtgaz WRI
MW kurulu kapasite337 MW GEM · 2026 · L100000400634; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiTermoelektrarna Brestanica doo [100%] WRI
Devreye alınma1975 WRI
TeknolojiOCGT WRI
GWh raporlanan / yıl10 GWh·a⁻¹ WRI
CO₂ emisyonları3,929 t CO₂·a⁻¹ ölçülmüş · EU ETS

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#3 / 10 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#1 / 3 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri2,714 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim10.0°C · HDD 2,982 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 27/100 koordinatlardan türetildi

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Kapasite kaynağı

Yukarıdaki kamuya açık kapasite mevcut kaynak kaydı değeridir. 2026 tracker adayı Brestanica (TEB) power station için 337 MW listeler, ancak kapsam doğrulanana kadar birincil kamu değeri olarak kullanılmaz (ünite vs işletme vs kurulu/proje toplamı).

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000400634; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

Teknik olarak OCGT olarak tanımlanır. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

3,929 t CO₂/yıl — günlük terimlerle

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

916bir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
527evlerin yıllık enerji tüketimi
65kabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies aracılığıyla eşdeğerlikler; EU ETS'a bildirilen emisyonlar.

Slovenya'deki en büyük gaz santralleriyle kapasite karşılaştırması

Brestanica (TEB): 337 MW337Brestanica…Te-Tol power station: 114 MW114Te-Tol pow…Sostanj power station: 84 MW84Sostanj po…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Termoelektrarna Brestanica doo [100%].

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: gaz. Bu tesis elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. İklim sınıfı: ılıman okyanusal (Köppen Cfb). Enlem: 46.0°N.

10.0°Cyıllık ortalama sıcaklık
2,982ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
97soğutma derece-günleri (baz 18°C)
230 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 0 °CJF: 2 °CFM: 6 °CMA: 10 °CAM: 15 °CMJ: 18 °CJJ: 20 °CJA: 19 °CAS: 15 °CSO: 10 °CON: 5 °CND: 1 °CD20 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %21 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 62/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

Buradaki bir gaz türbini, bu yıllık ortalamada ISO (15°C) kapasitesinin yaklaşık %0 altında çalışır (tipik ÇKDÇ eğrisi, tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
27/100çevresel şiddet endeksi
20.0°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
168 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Slovenya'deki 3 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #1. en büyüğü.

Slovenya'de bu veri setinde 3 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 535 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 45.9975, 15.4796 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Brestanica (TEB) ne tür bir santraldir?

Brestanica (TEB) — 337 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Krsko, Slovenya, 1975 yılında devreye alındı.

Brestanica (TEB) ne kadar elektrik üretir?

Brestanica (TEB) yılda yaklaşık 10 GWh elektrik üretir.

Brestanica (TEB) kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 2,714 haneye yetecek düzeydedir.

Brestanica (TEB) için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Brestanica (TEB) için belirtilen sahip: Termoelektrarna Brestanica doo [100%].

Brestanica (TEB) ne kadar CO₂ salar?

Brestanica (TEB) yılda yaklaşık 3,929 ton CO₂ bildirmiştir (EU ETS).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.