Bluffview

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: New Mexico, Amerika Birleşik Devletleri. Koordinatlar: 36.7166, -108.2153.

gazNew MexicoAmerika Birleşik DevletleriCCGT · HRSGCO₂ ölçülmüş

Bluffview — 67 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: New Mexico, Amerika Birleşik Devletleri. Verilerde belirtilen sahibi: City of Farmington - (NM). 399 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 114k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Amerika Birleşik Devletleri'deki 10,884 enerji santrali arasında #3307. sıradadır. 2005 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 21 yaşındadır — görece modern. Ölçülen 195,224 t CO₂/yıl (US EPA GHGRP) emisyonları, bir yıl boyunca sürülen yaklaşık 46k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, gaz, Amerika Birleşik Devletleri elektriğinin yaklaşık %40.0'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 384 gCO₂/kWh (%43.0 düşük karbonlu) (2025).

67MW kurulu kapasite
1HRSG ünite(leri)
399GWh raporlanan / yıl
113,914enerji sağlanan hane
195,224t CO₂ / yıl (US EPA GHGRP)
2005devreye alma (~21 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id USA0055977.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisBluffview WRI
ÜlkeAmerika Birleşik Devletleri · New Mexico WRI
Koordinatlar36.7166, -108.2153 WRI
Yakıtgaz WRI
MW kurulu kapasite67 MW GEM · 2026 · L100000402529; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiCity of Farmington - (NM) WRI
Devreye alınma2005 WRI
TeknolojiCCGT · HRSG WRI
GWh raporlanan / yıl399 GWh·a⁻¹ WRI
CO₂ emisyonları195,224 t CO₂·a⁻¹ ölçülmüş · US EPA GHGRP

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#3307 / 10884 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#1267 / 2165 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.55× · 121.2 MW · n=2165 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri113,914 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim10.8°C · HDD 2,982 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC1 · 38/100 koordinatlardan türetildi

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000402529; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

67 MW'de, Bluffview Amerika Birleşik Devletleri'daki gaz santrallarının medyanı altında 121.2 MW'dedir. Teknik olarak CCGT; ısı geri kazanım buhar jeneratörü (HRSG) ile birleşik döngü olarak tanımlanır. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

195,224 t CO₂/yıl — günlük terimlerle

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

46kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
26kevlerin yıllık enerji tüketimi
3.3 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies aracılığıyla eşdeğerlikler; US EPA GHGRP'a bildirilen emisyonlar.

Raporlanan üretim trendi

2013: 351 GWh20132014: 329 GWh20142015: 332 GWh20152016: 423 GWh20162017: 418 GWh20172018: 372 GWh20182019: 399 GWh2019423 GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: City of Farmington - (NM).

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: gaz. Bu tesis elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. İklim sınıfı: soğuk yarı kurak bozkır (Köppen BSk). Enlem: 36.7°N.

10.8°Cyıllık ortalama sıcaklık
2,982ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
374soğutma derece-günleri (baz 18°C)
1,801 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: -2 °CJF: 2 °CFM: 6 °CMA: 10 °CAM: 15 °CMJ: 20 °CJJ: 24 °CJA: 22 °CAS: 18 °CSO: 11 °CON: 4 °CND: -1 °CD24 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %21 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 62/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

Buradaki bir gaz türbini, bu yıllık ortalamada ISO (15°C) kapasitesinin yaklaşık %0 altında çalışır (tipik ÇKDÇ eğrisi, tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha düşük korozyonlu, ılıman bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C1 — Çok düşük), başlıca çevresel stres etkeni toz kaynaklı aşınma.

C1ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
38/100çevresel şiddet endeksi
25.0°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
795 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Amerika Birleşik Devletleri'deki 2165 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #1267. en büyüğü.

Amerika Birleşik Devletleri'de bu veri setinde 2165 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 789,950 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 36.7166, -108.2153 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Bluffview ne tür bir santraldir?

Bluffview — 67 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: New Mexico, Amerika Birleşik Devletleri, 2005 yılında devreye alındı.

Bluffview ne kadar elektrik üretir?

Bluffview yılda yaklaşık 399 GWh elektrik üretir.

Bluffview kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 113,914 haneye yetecek düzeydedir.

Bluffview için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Bluffview için belirtilen sahip: City of Farmington - (NM).

Bluffview ne kadar CO₂ salar?

Bluffview yılda yaklaşık 195,224 ton CO₂ bildirmiştir (US EPA GHGRP).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.