Ana sayfa / Avrupa / Fransa / BLAYAIS

BLAYAIS

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: nükleer. Konum: Aquitaine, Fransa. Koordinatlar: 45.256, -0.6932.

nükleerAquitaineFransaCP1basınçlı su reaktörü

BLAYAIS — 3,804 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: nükleer. Konum: Aquitaine, Fransa. Verilerde belirtilen sahibi: Électricité de France (EDF). 26,114 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 7.5 milyon haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Fransa'deki 2,216 enerji santrali arasında #9. sıradadır. 1981 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 45 yaşındadır — köklü bir tesis. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, nükleer, Fransa elektriğinin yaklaşık %68.8'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 41 gCO₂/kWh (%94.9 düşük karbonlu) (2025).

3,804MW kurulu kapasite
4inşaat süresi (1977→1981)
26,114GWh raporlanan / yıl
7,461,257enerji sağlanan hane
1981devreye alma (~45 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1002694.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisBLAYAIS WRI
ÜlkeFransa · Aquitaine WRI
Koordinatlar45.256, -0.6932 WRI
Yakıtnükleer WRI
MW kurulu kapasite3,804 MW GEM · 2026 · L100000500134; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiÉlectricité de France (EDF) WRI
Devreye alınma1981 WRI
Teknolojibasınçlı su reaktörü WRI
GWh raporlanan / yıl26,114 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#9 / 2216 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#9 / 23 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite1.22× · 3,122 MW · n=23 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri7,461,257 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim12.8°C · HDD 2,020 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC4 · 36/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000500134; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

3,804 MW'de, BLAYAIS Fransa'daki nükleer santrallarının medyanı çok üstünde 3,122 MW'dedir. Teknik olarak basınçlı su reaktörü olarak tanımlanır. Nükleer santrallar, doğrudan CO₂ olmaksızın buhar oluşturmak üzere uranyum bölünürler; sabit taban yük olarak çalışırlar ve çok yüksek kapasite faktörü ile herhangi bir termal santralın en uzun işletme ömürleri vardır.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Raporlanan üretim trendi

2015: 19,708 GWh20152016: 24,032 GWh20162017: 26,114 GWh201726k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Électricité de France (EDF).

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: nükleer. Bu tesis bir türbojeneratör için buhar üretmek amacıyla nükleer fisyon ısısını kullanır. İklim sınıfı: ılıman okyanusal (Köppen Cfb). Enlem: 45.3°N.

12.8°Cyıllık ortalama sıcaklık
2,020ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
132soğutma derece-günleri (baz 18°C)
25 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 6 °CJF: 7 °CFM: 9 °CMA: 11 °CAM: 15 °CMJ: 18 °CJJ: 20 °CJA: 20 °CAS: 18 °CSO: 14 °CON: 9 °CND: 7 °CD20 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %18 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 43/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C4 — Yüksek), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C4ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
36/100çevresel şiddet endeksi
14.1°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
43 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Fransa'deki 23 nükleer enerji santrali arasında kapasiteye göre #9. en büyüğü.

Fransa'de bu veri setinde 23 nükleer enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 74,927 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 45.256, -0.6932 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

BLAYAIS ne tür bir santraldir?

BLAYAIS — 3,804 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: nükleer. Konum: Aquitaine, Fransa, 1981 yılında devreye alındı.

BLAYAIS ne kadar elektrik üretir?

BLAYAIS yılda yaklaşık 26,114 GWh elektrik üretir.

BLAYAIS kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 7,461,257 haneye yetecek düzeydedir.

BLAYAIS için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde BLAYAIS için belirtilen sahip: Électricité de France (EDF).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.