Ana sayfa / Avrupa / Almanya / Bexbach-C power station

Bexbach-C power station

Saarland, Almanya bölgesinde gaz güç santrali. Yaklaşık konum 49.363454, 7.237098.

gazSaarlandAlmanyaduyurulduCO₂ ölçülmüş

Bexbach-C power station, Saarland, Almanya bölgesinde 900 MW kapasiteli bir gaz enerji santrali'dir. Kraftwerk Bexbach Verwaltungs GmbH [100%] tarafından işletilmektedir. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 1.0 million haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Almanya'deki 1,442 enerji santrali arasında #47. sıradadır. Ölçülen 775,165 t CO₂/yıl (EU ETS verified (EUTL 2023)) emisyonları, bir yıl boyunca sürülen yaklaşık 181k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, gaz, Almanya elektriğinin yaklaşık %16.5'ini sağlamaktadır; ulusal ÅŸebeke ortalama 330 gCO₂/kWh (%59.1 düşük karbonlu) (2025).

900MW kurulu kapasite
1,013,657enerji saÄŸlanan hane (tahmini)
775,165t CO₂ / yıl (EU ETS verified (EUTL 2023))

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id GOGPT_bexbachc_german.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisBexbach-C power station GEM-GOGPT
ÜlkeAlmanya · Saarland GEM-GOGPT
Koordinatlar49.363454, 7.237098 GEM-GOGPT
Yakıtgaz GEM-GOGPT
MW kurulu kapasite900 MW GEM GOGPT; kaynak kaydı
SahibiKraftwerk Bexbach Verwaltungs GmbH [100%] GEM-GOGPT
CO₂ emisyonları775,165 t CO₂·a⁻¹ ölçülmüş · EU ETS verified (EUTL 2023)

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#47 / 1442 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#7 / 241 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite17.01× · 52.9 MW · n=241 hesaplandı
Beslenen hane eÅŸdeÄŸeri1,013,657 hesaplandı
İklim9.1°C · HDD 3,223 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC2 · 25/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut deÄŸil

Devreye alınmaMevcut deÄŸil veri setinde yok
TeknolojiMevcut deÄŸil veri setinde yok
GWh raporlanan / yılMevcut deÄŸil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite ve yakıt alanları, özgün açık veri kümesindeki kaynak kayıt değerleridir. Tesisleri tanımlamak ve sıralamak için kullanılabilirler; ancak henüz resmî bir kayıt veya GEM konumu üzerinden doğrulanmış 2026 değerleriyle güncellenmemişlerdir.

kapasite: GEM GOGPT; yakıt: GEM GOGPT

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

900 MW'de, Bexbach-C power station Almanya'daki gaz santrallarının medyanı çok üstünde 52.9 MW'dedir. Mevcut yaşam döngüsü durumu «duyuruldu»dür — bu nedenle tam güçte, veya artık üretim yapmamaktadır. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

775,165 t CO₂/yıl — günlük terimlerle

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

181kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
101kevlerin yıllık enerji tüketimi
13 millionabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies aracılığıyla eşdeğerlikler; EU ETS verified (EUTL 2023)'a bildirilen emisyonlar.

Almanya'deki en büyük gaz santralleriyle kapasite karşılaştırması

Gersteinwerk: 2,004 MW2kGersteinwe…Emsland: 1,837 MW2kEmslandGemeinschaftskraftwerk Irsching: 1,391 MW1kGemeinscha…Knapsack Natural Gas I: 1,252 MW1kKnapsack N…Gundelfingen Reserve power station: 1,200 MW1kGundelfing…RWE Burghausen power station: 950 MW950RWE Burgha…Bexbach-C power station: 900 MW900Bexbach-C …Leipheim power station: 869 MW869Leipheim p…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Kraftwerk Bexbach Verwaltungs GmbH [100%] tarafından işletilmektedir.

Yerel iklim & termal baÄŸlam

Bu gas santrali elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. temperate oceanic ikliminde (Köppen Cfb) yer almaktadır — Kuzey Yarımküre, enlem 49.4°N — bu, ne kadar enerji üretebileceğini ve çıktısının yıl içinde nasıl değiştiğini belirler.

9.1°Cyıllık ortalama sıcaklık
3,223ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
0soğutma derece-günleri (baz 18°C)
288 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 1 °CJF: 2 °CFM: 5 °CMA: 8 °CAM: 13 °CMJ: 16 °CJJ: 18 °CJA: 17 °CAS: 14 °CSO: 9 °CON: 4 °CND: 2 °CD18 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %31 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 69/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin üst üçte bir diliminde yer almaktadır.

Buradaki bir gaz türbini, bu yıllık ortalamada ISO (15°C) kapasitesinin yaklaşık %0 altında çalışır (tipik ÇKDÇ eğrisi, tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha ılıman bir atmosferik ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük), başlıca çevresel stres etkeni humidity / wetness.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
25/100çevresel şiddet endeksi
16.9°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
350 kmkıyıya uzaklık

Daha yüksek çevresel şiddet, tam da koruyucu sökülebilir yalıtımın en çok geri ödeme yaptığı yerdir: korunaklı bir mikro-iklim korozyonu, UV ve termal döngü hasarını yavaşlatır ve dış donanımın hizmet ömrünü uzatır. Bu, gösterge niteliğinde bir saha-iklim bağlamıdır — belirli bir santral veya işletmecinin durum değerlendirmesi değildir.

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Almanya'deki 241 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #7. en büyüğü.

Almanya'de bu veri setinde 241 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 37,245 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 49.363454, 7.237098 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Bexbach-C power station ne tür bir santraldir?

Bexbach-C power station, Saarland, Almanya bölgesinde bir 900 MW gaz santralidir.

Bexbach-C power station kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 1,013,657 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Bexbach-C power station kim tarafından işletiliyor?

Bexbach-C power station, Kraftwerk Bexbach Verwaltungs GmbH [100%] tarafından işletilir.

Bexbach-C power station ne kadar CO₂ salar?

Bexbach-C power station yılda yaklaşık 775,165 ton CO₂ bildirmiştir (EU ETS verified (EUTL 2023)).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.