Ana sayfa / Avrupa / İspanya / BARCENA GR 1

BARCENA GR 1

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Cantabria, İspanya. Koordinatlar: 43.1258, -4.0566.

hidroelektrikCantabriaİspanya

BARCENA GR 1 — 61.1 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Cantabria, İspanya. Verilerde belirtilen sahibi: ENDESA GENERACION S.A.. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 61k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından İspanya'deki 899 enerji santrali arasında #194. sıradadır. 1959 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 67 yaşındadır — eski, miras bir tesis. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, hidroelektrik, İspanya elektriğinin yaklaşık %11.4'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 154 gCO₂/kWh (%74.6 düşük karbonlu) (2025).

61.1MW kurulu kapasite
61,169enerji sağlanan hane (tahmini)
1959devreye alma (~67 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1006228.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisBARCENA GR 1 WRI
Ülkeİspanya · Cantabria WRI
Koordinatlar43.1258, -4.0566 WRI
Yakıthidroelektrik WRI
MW kurulu kapasite61.1 MW WRI GPPD; kaynak kaydı
SahibiENDESA GENERACION S.A. WRI
Devreye alınma1959 WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#194 / 899 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#58 / 124 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite1.11× · 55.2 MW · n=124 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri61,169 hesaplandı
İklim10.8°C · HDD 2,630 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC4 · 33/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

TeknolojiMevcut değil veri setinde yok
GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok
CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite ve yakıt alanları, özgün açık veri kümesindeki kaynak kayıt değerleridir. Tesisleri tanımlamak ve sıralamak için kullanılabilirler; ancak henüz resmî bir kayıt veya GEM konumu üzerinden doğrulanmış 2026 değerleriyle güncellenmemişlerdir.

kapasite: WRI GPPD; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

61.1 MW'de, BARCENA GR 1 İspanya'daki hidroelektrik santrallarının medyanı çok üstünde 55.2 MW'dedir. Hidroelektrik, düşen veya akan suyun enerjisini elektriğe dönüştürür; çıktı yağışa ve rezervuar seviyesine bağlıdır ve büyük barajlar şebeke dengeleme ve depolama da sağlar.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

İspanya'deki en büyük hidroelektrik santralleriyle kapasite karşılaştırması

ALDEADAVILA II 2: 1,226 MW1kALDEADAVIL…JOSE M ORIOL GRUPO 4: 953 MW953JOSE M ORI…La Muela II Grupo 4: 882 MW882La Muela I…VILLARINO 4: 851 MW851VILLARINO 4LA MUELA CORTES 1: 634 MW634LA MUELA C…SAUCELLE II 1: 516 MW516SAUCELLE I…CEDILLO 3: 500 MW500CEDILLO 3San Esteban II Grupo 1: 438 MW438San Esteba…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: ENDESA GENERACION S.A.. Bu şirketin tüm santralleri →

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: hidroelektrik. Bu tesis hidrolik türbinler aracılığıyla düşen veya akan suyun enerjisini dönüştürür. İklim sınıfı: ılıman okyanusal (Köppen Cfb). Enlem: 43.1°N.

10.8°Cyıllık ortalama sıcaklık
2,630ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
0soğutma derece-günleri (baz 18°C)
793 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 5 °CJF: 6 °CFM: 7 °CMA: 8 °CAM: 12 °CMJ: 15 °CJJ: 18 °CJA: 18 °CAS: 16 °CSO: 12 °CON: 8 °CND: 6 °CD18 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %7 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 53/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C4 — Yüksek), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C4ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
33/100çevresel şiddet endeksi
13.0°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
26 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

İspanya'deki 124 hidroelektrik enerji santrali arasında kapasiteye göre #58. en büyüğü.

İspanya'de bu veri setinde 124 hidroelektrik enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 15,680 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 43.1258, -4.0566 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

BARCENA GR 1 ne tür bir santraldir?

BARCENA GR 1 — 61.1 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: Cantabria, İspanya, 1959 yılında devreye alındı.

BARCENA GR 1 kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 61,169 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

BARCENA GR 1 için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde BARCENA GR 1 için belirtilen sahip: ENDESA GENERACION S.A..

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.