Ana sayfa / Asya / Hindistan / BADARPUR

BADARPUR

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Uttar Pradesh, Hindistan. Koordinatlar: 28.506, 77.3066.

kömürUttar PradeshHindistankritik altı buhar koşulları

BADARPUR — 705 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Uttar Pradesh, Hindistan. Verilerde belirtilen sahibi: NTPC Ltd [100%]. 1,268 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 362k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından Hindistan'deki 2,225 enerji santrali arasında #447. sıradadır. 1977 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 49 yaşındadır — köklü bir tesis. Bağlamında, kömür, Hindistan elektriğinin yaklaşık %70.8'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 670 gCO₂/kWh (%26.7 düşük karbonlu) (2025).

705MW kurulu kapasite
1,268GWh raporlanan / yıl
362,285enerji sağlanan hane
1977devreye alma (~49 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id IND0000019.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisBADARPUR WRI
ÜlkeHindistan · Uttar Pradesh WRI
Koordinatlar28.506, 77.3066 WRI
Yakıtkömür WRI
MW kurulu kapasite705 MW Wikidata P2109; kurulu/nominal kapasite
SahibiNTPC Ltd [100%] WRI
Devreye alınma1977 WRI
Teknolojikritik altı buhar koşulları WRI
GWh raporlanan / yıl1,268 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

CO₂ emisyonları1,268,000 t CO₂·a⁻¹ hesaplandı
Ülkedeki kapasite sırası#447 / 2225 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#402 / 713 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.70× · 1,000 MW · n=713 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri362,285 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim25.0°C · HDD 236 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC3 · 40/100 koordinatlardan türetildi

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: Wikidata P2109; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

705 MW'de, BADARPUR Hindistan'daki kömür santrallarının medyanı altında 1,000 MW'dedir. Teknik olarak kritik altı buhar koşulları olarak tanımlanır. Kömür santralları, türbin için yüksek basınçlı buhar oluşturmak üzere pulverize edilmiş kömürü yakar; taban yük olarak çalışırlar ancak en karbon yoğun ana kaynaktır ve emeklilik veya verimlilik iyileştirmeleri için birinci hedef.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Raporlanan üretim trendi

2014: 2,936 GWh20142015: 2,013 GWh20152016: 1,511 GWh20162017: 1,395 GWh20172018: 1,268 GWh20183k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: NTPC Ltd [100%].

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: kömür. Bu tesis bir türbojeneratörü döndürmek için yüksek basınçlı buhar üretmek amacıyla kömür yakar. İklim sınıfı: nemli subtropikal (kurak kış) (Köppen Cwa). Enlem: 28.5°N.

25.0°Cyıllık ortalama sıcaklık
236ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
2,791soğutma derece-günleri (baz 18°C)
199 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 14 °CJF: 17 °CFM: 22 °CMA: 29 °CAM: 33 °CMJ: 34 °CJJ: 31 °CJA: 30 °CAS: 29 °CSO: 26 °CON: 20 °CND: 16 °CD34 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %90 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 17/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin alt üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha orta derecede korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C3 — Orta), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C3ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
40/100çevresel şiddet endeksi
19.7°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
954 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Hindistan'deki 713 kömür enerji santrali arasında kapasiteye göre #402. en büyüğü.

Hindistan'de bu veri setinde 713 kömür enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 805,419 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 28.506, 77.3066 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

BADARPUR ne tür bir santraldir?

BADARPUR — 705 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Uttar Pradesh, Hindistan, 1977 yılında devreye alındı.

BADARPUR ne kadar elektrik üretir?

BADARPUR yılda yaklaşık 1,268 GWh elektrik üretir.

BADARPUR kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 362,285 haneye yetecek düzeydedir.

BADARPUR için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde BADARPUR için belirtilen sahip: NTPC Ltd [100%].

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.