Ana sayfa / Asya / Vietnam / Ba Ria

Ba Ria

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Ba Ria-Vung Tau, Vietnam. Koordinatlar: 10.4891, 107.17.

gazBa Ria-Vung TauVietnamCCGT · HRSG

Ba Ria — 389 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Ba Ria-Vung Tau, Vietnam. Verilerde belirtilen sahibi: Vietnam Electricity (EVN). kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 438k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Vietnam'deki 298 enerji santrali arasında #88. sıradadır. 1999 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 27 yaşındadır — köklü bir tesis. Bağlamında, gaz, Vietnam elektriğinin yaklaşık %6.2'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 461 gCO₂/kWh (%45.4 düşük karbonlu) (2025).

389MW kurulu kapasite
1HRSG ünite(leri)
438,125enerji sağlanan hane (tahmini)
1999devreye alma (~27 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1030736.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisBa Ria WRI
ÜlkeVietnam · Ba Ria-Vung Tau WRI
Koordinatlar10.4891, 107.17 WRI
Yakıtgaz WRI
MW kurulu kapasite389 MW GEM · 2026 · L100000405433; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiVietnam Electricity (EVN) WRI
Devreye alınma1999 WRI
TeknolojiCCGT · HRSG WRI

Veri setinden hesaplandı

CO₂ emisyonları613,375 t CO₂·a⁻¹ hesaplandı
Ülkedeki kapasite sırası#88 / 298 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#41 / 42 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.17× · 2,250 MW · n=42 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri438,125 hesaplandı
İklim27.1°C · HDD 0 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC5 · 49/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000405433; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

389 MW'de, Ba Ria Vietnam'daki gaz santrallarının medyanı altında 2,250 MW'dedir. Teknik olarak CCGT; ısı geri kazanım buhar jeneratörü (HRSG) ile birleşik döngü olarak tanımlanır. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Vietnam'deki en büyük gaz santralleriyle kapasite karşılaştırması

Millenium power station: 9,600 MW10kMillenium …Ca Na power station: 6,000 MW6kCa Na powe…Embark-Quantum power station: 6,000 MW6kEmbark-Qua…My Giang power station: 6,000 MW6kMy Giang p…Haiphong LNG power station: 4,800 MW5kHaiphong L…Thanh Hoa Power Station: 4,800 MW5kThanh Hoa …LNG Nghi Son power station: 4,700 MW5kLNG Nghi S…Cong Thanh power station: 4,500 MW4kCong Thanh…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: gaz. Bu tesis elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. İklim sınıfı: tropikal savan (Köppen Aw). Enlem: 10.5°N.

27.1°Cyıllık ortalama sıcaklık
0ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
3,313soğutma derece-günleri (baz 18°C)
22 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 26 °CJF: 26 °CFM: 27 °CMA: 29 °CAM: 29 °CMJ: 28 °CJJ: 27 °CJA: 27 °CAS: 27 °CSO: 27 °CON: 26 °CND: 26 °CD29 °C

Bu iklim göstergesi, dış hava sıcaklığına bağlı ısıtma talebini gösterir. Santralin proses ısısı ihtiyacını ölçmez.

Buradaki bir gaz türbini, bu yıllık ortalamada ISO (15°C) kapasitesinin yaklaşık %8 altında çalışır (tipik ÇKDÇ eğrisi, tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha yüksek korozyonlu, agresif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C5 — Çok yüksek), başlıca çevresel stres etkeni deniz tuzunun yol açtığı korozyon.

C5ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
49/100çevresel şiddet endeksi
3.2°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
28 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Vietnam'deki 42 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #41. en büyüğü.

Vietnam'de bu veri setinde 42 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 111,992 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 10.4891, 107.17 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Ba Ria ne tür bir santraldir?

Ba Ria — 389 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Ba Ria-Vung Tau, Vietnam, 1999 yılında devreye alındı.

Ba Ria kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 438,125 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Ba Ria için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Ba Ria için belirtilen sahip: Vietnam Electricity (EVN).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.