Ana sayfa / Avrupa / İspanya / ASCO GR

ASCO GR

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: nükleer. Konum: Catalonia, İspanya. Koordinatlar: 41.2008, 0.5679.

nükleerCataloniaİspanyaWH 3LPbasınçlı su reaktörü

ASCO GR — 2,060 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: nükleer. Konum: Catalonia, İspanya. Verilerde belirtilen sahibi: ENDESA GENERACION S.A.. 15,242 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 4.4 milyon haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından İspanya'deki 899 enerji santrali arasında #2. sıradadır. 1983 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 43 yaşındadır — köklü bir tesis. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, nükleer, İspanya elektriğinin yaklaşık %18.8'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 154 gCO₂/kWh (%74.6 düşük karbonlu) (2025).

2,060MW kurulu kapasite
9inşaat süresi (1974→1983)
15,242GWh raporlanan / yıl
4,354,800enerji sağlanan hane
1983devreye alma (~43 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1006213.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisASCO GR WRI
Ülkeİspanya · Catalonia WRI
Koordinatlar41.2008, 0.5679 WRI
Yakıtnükleer WRI
MW kurulu kapasite2,060 MW GEM · 2026 · L100000500115; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiENDESA GENERACION S.A. WRI
Devreye alınma1983 WRI
Teknolojibasınçlı su reaktörü WRI
GWh raporlanan / yıl15,242 GWh·a⁻¹ WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#2 / 899 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#2 / 10 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite1.90× · 1,087 MW · n=10 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri4,354,800 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim15.7°C · HDD 1,434 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC3 · 34/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000500115; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

2,060 MW'de, ASCO GR İspanya'daki nükleer santrallarının medyanı çok üstünde 1,087 MW'dedir. Teknik olarak basınçlı su reaktörü olarak tanımlanır. Nükleer santrallar, doğrudan CO₂ olmaksızın buhar oluşturmak üzere uranyum bölünürler; sabit taban yük olarak çalışırlar ve çok yüksek kapasite faktörü ile herhangi bir termal santralın en uzun işletme ömürleri vardır.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Raporlanan üretim trendi

2015: 15,802 GWh20152016: 16,029 GWh20162017: 15,242 GWh201716k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: ENDESA GENERACION S.A.. Bu şirketin tüm santralleri →

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: nükleer. Bu tesis bir türbojeneratör için buhar üretmek amacıyla nükleer fisyon ısısını kullanır. İklim sınıfı: sıcak yazlı Akdeniz (Köppen Csa). Enlem: 41.2°N.

15.7°Cyıllık ortalama sıcaklık
1,434ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
607soğutma derece-günleri (baz 18°C)
176 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 8 °CJF: 10 °CFM: 12 °CMA: 14 °CAM: 17 °CMJ: 21 °CJJ: 24 °CJA: 25 °CAS: 21 °CSO: 16 °CON: 12 °CND: 8 °CD25 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %42 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 33/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin alt üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha orta derecede korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C3 — Orta), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C3ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
34/100çevresel şiddet endeksi
16.8°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
52 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

İspanya'deki 10 nükleer enerji santrali arasında kapasiteye göre #2. en büyüğü.

İspanya'de bu veri setinde 10 nükleer enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 11,959 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 41.2008, 0.5679 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

ASCO GR ne tür bir santraldir?

ASCO GR — 2,060 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: nükleer. Konum: Catalonia, İspanya, 1983 yılında devreye alındı.

ASCO GR ne kadar elektrik üretir?

ASCO GR yılda yaklaşık 15,242 GWh elektrik üretir.

ASCO GR kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 4,354,800 haneye yetecek düzeydedir.

ASCO GR için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde ASCO GR için belirtilen sahip: ENDESA GENERACION S.A..

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.