Ana sayfa / Asya / Endonezya / Asahan I

Asahan I

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: North Sumatra, Endonezya. Koordinatlar: 2.5113, 99.259.

hidroelektrikNorth SumatraEndonezyabarajlı hidroelektrik

Asahan I — 180 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: North Sumatra, Endonezya. Verilerde belirtilen sahibi: PT Bajradaya Sentranusa (China Huadian Corporation 70% + PJB 26.5%+Nusa Konstruksi Engineering 3.5%). kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 180k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Endonezya'deki 401 enerji santrali arasında #202. sıradadır. 2011 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 15 yaşındadır — görece modern. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, hidroelektrik, Endonezya elektriğinin yaklaşık %7.3'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 680 gCO₂/kWh (%18.1 düşük karbonlu) (2024).

180MW kurulu kapasite
180,205enerji sağlanan hane (tahmini)
2011devreye alma (~15 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1000737.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisAsahan I WRI
ÜlkeEndonezya · North Sumatra WRI
Koordinatlar2.5113, 99.259 WRI
Yakıthidroelektrik WRI
MW kurulu kapasite180 MW GEM · 2026 · L100000602099; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiPT Bajradaya Sentranusa (China Huadian Corporation 70% + PJB 26.5%+Nusa Konstruksi Engineering 3.5%) WRI
Devreye alınma2011 WRI
Teknolojibarajlı hidroelektrik WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#202 / 401 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#8 / 41 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite6.00× · 30 MW · n=41 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri180,205 hesaplandı
İklim22.7°C · HDD 0 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC4 · 39/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok
CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000602099; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

180 MW'de, Asahan I Endonezya'daki hidroelektrik santrallarının medyanı çok üstünde 30 MW'dedir. Teknik olarak barajlı hidroelektrik olarak tanımlanır. Hidroelektrik, düşen veya akan suyun enerjisini elektriğe dönüştürür; çıktı yağışa ve rezervuar seviyesine bağlıdır ve büyük barajlar şebeke dengeleme ve depolama da sağlar.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Endonezya'deki en büyük hidroelektrik santralleriyle kapasite karşılaştırması

CirataI & II: 1,008 MW1kCirataI & …Saguling: 701 MW701SagulingTangga (asahan II): 317 MW317Tangga (as…Sigura gura (asahan II): 286 MW286Sigura gur…Musi: 216 MW216MusiJatiluhur: 187 MW187JatiluhurPB. Sudirman/Mrica: 181 MW181PB. Sudirm…Asahan I: 180 MW180Asahan I

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: PT Bajradaya Sentranusa (China Huadian Corporation 70% + PJB 26.5%+Nusa Konstruksi Engineering 3.5%).

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: hidroelektrik. Bu tesis hidrolik türbinler aracılığıyla düşen veya akan suyun enerjisini dönüştürür. İklim sınıfı: tropikal yağmur ormanı (Köppen Af). Enlem: 2.5°N.

22.7°Cyıllık ortalama sıcaklık
0ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
1,702soğutma derece-günleri (baz 18°C)
736 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 22 °CJF: 23 °CFM: 23 °CMA: 23 °CAM: 23 °CMJ: 23 °CJJ: 23 °CJA: 22 °CAS: 22 °CSO: 22 °CON: 22 °CND: 22 °CD23 °C

Bu iklim göstergesi, dış hava sıcaklığına bağlı ısıtma talebini gösterir. Santralin proses ısısı ihtiyacını ölçmez.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C4 — Yüksek), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C4ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
39/100çevresel şiddet endeksi
1.1°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
98 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Endonezya'deki 41 hidroelektrik enerji santrali arasında kapasiteye göre #8. en büyüğü.

Endonezya'de bu veri setinde 41 hidroelektrik enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 4,561 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 2.5113, 99.259 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Asahan I ne tür bir santraldir?

Asahan I — 180 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: hidroelektrik. Konum: North Sumatra, Endonezya, 2011 yılında devreye alındı.

Asahan I kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 180,205 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Asahan I için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Asahan I için belirtilen sahip: PT Bajradaya Sentranusa (China Huadian Corporation 70% + PJB 26.5%+Nusa Konstruksi Engineering 3.5%).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.