Ana sayfa / Asya / Endonezya / Arun II power station

Arun II power station

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Aceh, Endonezya. Koordinatlar: 5.214774, 97.085577.

gazAcehEndonezyamotor

Arun II power station — 240.5 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Aceh, Endonezya. Verilerde belirtilen sahibi: PT PLN (Persero) [100%]. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 271k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Endonezya'deki 401 enerji santrali arasında #148. sıradadır. 2021 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 5 yaşındadır — yakın zamanda inşa edilmiş. Bağlamında, gaz, Endonezya elektriğinin yaklaşık %18.5'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 680 gCO₂/kWh (%18.1 düşük karbonlu) (2024).

240.5MW kurulu kapasite
270,871enerji sağlanan hane (tahmini)
2021devreye alma (~5 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id GOGPT_arunii_indone.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisArun II power station GEM-GOGPT
ÜlkeEndonezya · Aceh GEM-GOGPT
Koordinatlar5.214774, 97.085577 GEM-GOGPT
Yakıtgaz GEM-GOGPT
MW kurulu kapasite240.5 MW GEM · 2026 · L100000408061; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiPT PLN (Persero) [100%] GEM-GOGPT
Devreye alınma2021 GEM-GOGPT
Teknolojimotor GEM-GOGPT

Veri setinden hesaplandı

CO₂ emisyonları379,220 t CO₂·a⁻¹ hesaplandı
Ülkedeki kapasite sırası#148 / 401 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#52 / 138 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite1.60× · 150 MW · n=138 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri270,871 hesaplandı
Çevresel şiddetC5 · 49/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Kapasite kaynağı

Yukarıdaki kamuya açık kapasite mevcut kaynak kaydı değeridir. 2026 tracker adayı Arun I power station için 184 MW listeler, ancak kapsam doğrulanana kadar birincil kamu değeri olarak kullanılmaz (ünite vs işletme vs kurulu/proje toplamı).

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000408061; yakıt: GEM GOGPT

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

240.5 MW'de, Arun II power station Endonezya'daki gaz santrallarının medyanı çok üstünde 150 MW'dedir. Teknik olarak motor olarak tanımlanır. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Endonezya'deki en büyük gaz santralleriyle kapasite karşılaştırması

Batubara power station: 4,800 MW5kBatubara p…Sujiawumei LNG power station: 2,400 MW2kSujiawumei…PLTGU Jawa-1 power station: 1,760 MW2kPLTGU Jawa…PLTGU Gresik: 1,579 MW2kPLTGU Gres…PLTGU Priok Block 1 2: 1,180 MW1kPLTGU Prio…PLTGU Tambak Lorok: 1,034 MW1kPLTGU Tamb…Jawa-4 power station: 1,000 MW1kJawa-4 pow…Jawa-5 power station: 1,000 MW1kJawa-5 pow…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: PT PLN (Persero) [100%].

İklim kuşağı & nasıl çalışır

Enerji kaynağı: gaz. Bu tesis elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. İklim sınıfı: tropikal yağmur ormanı (Köppen Af). Enlem: 5.2°N.

~26°Ctipik yıllık ortalama
~27°Ctipik sıcak mevsim ortalaması
Tropikal yağmur ormanı: az mevsimsel değişimle yıl boyunca sıcak ve nemli

İklim kuşağı & tipik sıcaklıklar: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid).

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha yüksek korozyonlu, agresif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C5 — Çok yüksek), başlıca çevresel stres etkeni deniz tuzunun yol açtığı korozyon.

C5ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
49/100çevresel şiddet endeksi
1.3°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
18 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Endonezya'deki 138 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #52. en büyüğü.

Endonezya'de bu veri setinde 138 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 44,657 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 5.214774, 97.085577 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Arun II power station ne tür bir santraldir?

Arun II power station — 240.5 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Aceh, Endonezya, 2021 yılında devreye alındı.

Arun II power station kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 270,871 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Arun II power station için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Arun II power station için belirtilen sahip: PT PLN (Persero) [100%].

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.