Ana sayfa / Avrupa / İspanya / ARRUBAL GRUPO 1

ARRUBAL GRUPO 1

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: La Rioja, İspanya. Koordinatlar: 42.4194, -2.2511.

gazLa RiojaİspanyaCCGT · HRSGCO₂ model edilmiş

ARRUBAL GRUPO 1 — 784.7 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: La Rioja, İspanya. Verilerde belirtilen sahibi: CONTOUR GLOBAL LA RIOJA S.L.. 1,689 GWh raporlanan yıllık üretim'e göre yaklaşık 483k haneye enerji sağlayabilir. Kurulu kapasite bakımından İspanya'deki 899 enerji santrali arasında #40. sıradadır. 2005 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 21 yaşındadır — görece modern. Model edilmiş yıllık emisyonları 353,050 t CO₂/yıl (Climate TRACE) olup, bir yıl kullanılan yaklaşık 82k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, gaz, İspanya elektriğinin yaklaşık %21.6'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 154 gCO₂/kWh (%74.6 düşük karbonlu) (2025).

784.7MW kurulu kapasite
2HRSG ünite(leri)
1,689GWh raporlanan / yıl
482,514enerji sağlanan hane
353,050t CO₂ / yıl (Climate TRACE)
2005devreye alma (~21 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1006210.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisARRUBAL GRUPO 1 WRI
Ülkeİspanya · La Rioja WRI
Koordinatlar42.4194, -2.2511 WRI
Yakıtgaz WRI
MW kurulu kapasite784.7 MW GEM · 2026 · L100000400652; işletmedeki santral kapasitesi
SahibiCONTOUR GLOBAL LA RIOJA S.L. WRI
Devreye alınma2005 WRI
TeknolojiCCGT · HRSG WRI
GWh raporlanan / yıl1,689 GWh·a⁻¹ WRI

Model edilmiş kaynak verisi

CO₂ emisyonları353,050 t CO₂·a⁻¹ model edilmiş · Climate TRACE

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#40 / 899 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#22 / 95 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite14.53× · 54 MW · n=95 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri482,514 raporlanan üretimden hesaplandı
İklim13.0°C · HDD 2,064 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC3 · 33/100 koordinatlardan türetildi

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000400652; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

784.7 MW'de, ARRUBAL GRUPO 1 İspanya'daki gaz santrallarının medyanı çok üstünde 54 MW'dedir. Teknik olarak CCGT; ısı geri kazanım buhar jeneratörü (HRSG) ile birleşik döngü olarak tanımlanır. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

~353,050 t CO₂/yıl (model edilmiş) — gündelik karşılıklarla

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

82kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
47kevlerin yıllık enerji tüketimi
5.9 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies üzerinden eşdeğerler; Climate TRACE kaynaklı model edilmiş emisyonlar.

Raporlanan üretim trendi

2015: 586 GWh20152016: 1,011 GWh20162017: 1,689 GWh20172k GWh

Yıllık üretim (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: CONTOUR GLOBAL LA RIOJA S.L..

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: gaz. Bu tesis elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. İklim sınıfı: ılıman okyanusal (Köppen Cfb). Enlem: 42.4°N.

13.0°Cyıllık ortalama sıcaklık
2,064ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
268soğutma derece-günleri (baz 18°C)
436 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 5 °CJF: 7 °CFM: 9 °CMA: 11 °CAM: 15 °CMJ: 18 °CJJ: 22 °CJA: 22 °CAS: 19 °CSO: 14 °CON: 9 °CND: 6 °CD22 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %16 altında seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 44/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

Buradaki bir gaz türbini, bu yıllık ortalamada ISO (15°C) kapasitesinin yaklaşık %0 altında çalışır (tipik ÇKDÇ eğrisi, tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha orta derecede korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C3 — Orta), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C3ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
33/100çevresel şiddet endeksi
16.5°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
92 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

İspanya'deki 95 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #22. en büyüğü.

İspanya'de bu veri setinde 95 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 32,018 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 42.4194, -2.2511 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

ARRUBAL GRUPO 1 ne tür bir santraldir?

ARRUBAL GRUPO 1 — 784.7 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: La Rioja, İspanya, 2005 yılında devreye alındı.

ARRUBAL GRUPO 1 ne kadar elektrik üretir?

ARRUBAL GRUPO 1 yılda yaklaşık 1,689 GWh elektrik üretir.

ARRUBAL GRUPO 1 kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 482,514 haneye yetecek düzeydedir.

ARRUBAL GRUPO 1 için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde ARRUBAL GRUPO 1 için belirtilen sahip: CONTOUR GLOBAL LA RIOJA S.L..

ARRUBAL GRUPO 1 ne kadar CO₂ salar?

ARRUBAL GRUPO 1 için model edilmiş emisyonlar yılda yaklaşık 353,050 ton CO₂’dir (Climate TRACE).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.