Ana sayfa / Avrupa / İspanya / ANDASOL-3

ANDASOL-3

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: güneş. Konum: Andalusia, İspanya. Koordinatlar: 37.2281, -3.0511.

güneşAndalusiaİspanyagüneş termik santrali

ANDASOL-3 — 149.7 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: güneş. Konum: Andalusia, İspanya. Verilerde belirtilen sahibi: MARQUESADO SOLAR S.L.. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 64k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından İspanya'deki 899 enerji santrali arasında #116. sıradadır. 2011 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 15 yaşındadır — görece modern. Yanmayan bir kaynak olarak, üretimden kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonu yoktur. Bağlamında, güneş, İspanya elektriğinin yaklaşık %21.8'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 154 gCO₂/kWh (%74.6 düşük karbonlu) (2025).

149.7MW kurulu kapasite
63,695enerji sağlanan hane (tahmini)
2011devreye alma (~15 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1006195.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisANDASOL-3 WRI
Ülkeİspanya · Andalusia WRI
Koordinatlar37.2281, -3.0511 WRI
Yakıtgüneş WRI
MW kurulu kapasite149.7 MW WRI GPPD; kaynak kaydı
SahibiMARQUESADO SOLAR S.L. WRI
Devreye alınma2011 WRI
Teknolojigüneş termik santrali WRI

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#116 / 899 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#5 / 243 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite14.97× · 10 MW · n=243 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri63,695 hesaplandı
İklim10.3°C · HDD 2,971 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC3 · 31/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok
CO₂ emisyonlarıuygulanamaz uygulanamaz

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Kapasite kaynağı

Yukarıdaki kamuya açık kapasite mevcut kaynak kaydı değeridir. 2026 tracker adayı Andasol 3 solar farm için 50 MW listeler, ancak kapsam doğrulanana kadar birincil kamu değeri olarak kullanılmaz (ünite vs işletme vs kurulu/proje toplamı).

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite ve yakıt alanları, özgün açık veri kümesindeki kaynak kayıt değerleridir. Tesisleri tanımlamak ve sıralamak için kullanılabilirler; ancak henüz resmî bir kayıt veya GEM konumu üzerinden doğrulanmış 2026 değerleriyle güncellenmemişlerdir.

kapasite: WRI GPPD; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

149.7 MW'de, ANDASOL-3 İspanya'daki güneş santrallarının medyanı çok üstünde 10 MW'dedir. Teknik olarak güneş termik santrali olarak tanımlanır. Elektrik üretim çevriminde güneş ısısı kullanılır.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

İspanya'deki en büyük güneş santralleriyle kapasite karşılaştırması

Don Rodrigo: 225 MW225Don RodrigoSOLABEN 3: 200 MW200SOLABEN 3PLANTA SOLAR TERMICA SOLNOVA 1: 150 MW150PLANTA SOL…EXTRESOL-1: 150 MW150EXTRESOL-1ANDASOL-3: 150 MW150ANDASOL-3PLANTA SOLAR TERMICA HELIOENERGY 1: 100 MW100PLANTA SOL…PST SOLACOR 1: 100 MW100PST SOLACO…Palma del Rio CSP: 100 MW100Palma del …

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: MARQUESADO SOLAR S.L..

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: güneş. Bu tesis elektrik üretim çevriminde güneş ısısını kullanır. İklim sınıfı: sıcak yazlı Akdeniz (Köppen Csa). Enlem: 37.2°N.

10.3°Cyıllık ortalama sıcaklık
2,971ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
189soğutma derece-günleri (baz 18°C)
1,636 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 2 °CJF: 3 °CFM: 5 °CMA: 8 °CAM: 12 °CMJ: 17 °CJJ: 21 °CJA: 21 °CAS: 16 °CSO: 11 °CON: 6 °CND: 3 °CD21 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %21 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 62/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha orta derecede korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C3 — Orta), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C3ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
31/100çevresel şiddet endeksi
19.3°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
56 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

İspanya'deki 243 güneş enerji santrali arasında kapasiteye göre #5. en büyüğü.

İspanya'de bu veri setinde 243 güneş enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 5,166 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 37.2281, -3.0511 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

ANDASOL-3 ne tür bir santraldir?

ANDASOL-3 — 149.7 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: güneş. Konum: Andalusia, İspanya, 2011 yılında devreye alındı.

ANDASOL-3 kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 63,695 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

ANDASOL-3 için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde ANDASOL-3 için belirtilen sahip: MARQUESADO SOLAR S.L..

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.