Ana sayfa / Asya / Hindistan / Amreli power station

Amreli power station

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Gujarat, Hindistan. Koordinatlar: 21.602871, 71.21817.

kömürGujaratHindistan

Amreli power station — 1,320 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Gujarat, Hindistan. Verilerde belirtilen sahibi: Avantha Power & Infrastructure Ltd [100%]. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 1.7 milyon haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Hindistan'deki 2,225 enerji santrali arasında #219. sıradadır. 2016 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 10 yaşındadır — görece modern. Bağlamında, kömür, Hindistan elektriğinin yaklaşık %70.8'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 670 gCO₂/kWh (%26.7 düşük karbonlu) (2025).

1,320MW kurulu kapasite
1,651,885enerji sağlanan hane (tahmini)
2016devreye alma (~10 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id GEM_coa_amreli_india.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisAmreli power station GEM-coal
ÜlkeHindistan · Gujarat GEM-coal
Koordinatlar21.602871, 71.21817 GEM-coal
Yakıtkömür GEM-coal
MW kurulu kapasite1,320 MW GEM GCPT; kaynak kaydı
SahibiAvantha Power & Infrastructure Ltd [100%] GEM-coal
Devreye alınma2016 GEM-coal

Veri setinden hesaplandı

CO₂ emisyonları5,781,600 t CO₂·a⁻¹ hesaplandı
Ülkedeki kapasite sırası#219 / 2225 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#199 / 713 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite1.32× · 1,000 MW · n=713 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri1,651,885 hesaplandı
Çevresel şiddetC1 · 42/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

TeknolojiMevcut değil veri setinde yok
GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite ve yakıt alanları, özgün açık veri kümesindeki kaynak kayıt değerleridir. Tesisleri tanımlamak ve sıralamak için kullanılabilirler; ancak henüz resmî bir kayıt veya GEM konumu üzerinden doğrulanmış 2026 değerleriyle güncellenmemişlerdir.

kapasite: GEM GCPT; yakıt: GEM GCPT

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

1,320 MW'de, Amreli power station Hindistan'daki kömür santrallarının medyanı çok üstünde 1,000 MW'dedir. Kömür santralları, türbin için yüksek basınçlı buhar oluşturmak üzere pulverize edilmiş kömürü yakar; taban yük olarak çalışırlar ancak en karbon yoğun ana kaynaktır ve emeklilik veya verimlilik iyileştirmeleri için birinci hedef.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

Hindistan'deki en büyük kömür santralleriyle kapasite karşılaştırması

Ontimavadi power station: 6,300 MW6kOntimavadi…Welspun Mega Industrial & Energy Park: 5,280 MW5kWelspun Me…Darlipali power station: 4,800 MW5kDarlipali …VINDH_CHAL STPS: 4,760 MW5kVINDH_CHAL…MUNDRA TPP: 4,620 MW5kMUNDRA TPPMundra Thermal Power Project (Adani): 4,620 MW5kMundra The…MUNDRA UMPP: 4,000 MW4kMUNDRA UMPPTata Mundra Ultra Mega Power Project: 4,000 MW4kTata Mundr…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Avantha Power & Infrastructure Ltd [100%].

İklim kuşağı & nasıl çalışır

Enerji kaynağı: kömür. Bu tesis bir türbojeneratörü döndürmek için yüksek basınçlı buhar üretmek amacıyla kömür yakar. İklim sınıfı: sıcak yarı kurak bozkır (Köppen BSh). Enlem: 21.6°N.

~23°Ctipik yıllık ortalama
~31°Ctipik sıcak mevsim ortalaması
Sıcak yarı kurak bozkır: yıl boyunca ılık, belirgin yağışlı ve kuru mevsimlerle

İklim kuşağı & tipik sıcaklıklar: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid).

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha düşük korozyonlu, ılıman bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C1 — Çok düşük), başlıca çevresel stres etkeni toz kaynaklı aşınma.

C1ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
42/100çevresel şiddet endeksi
8.4°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
94 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Hindistan'deki 713 kömür enerji santrali arasında kapasiteye göre #199. en büyüğü.

Hindistan'de bu veri setinde 713 kömür enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 805,419 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 21.602871, 71.21817 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Amreli power station ne tür bir santraldir?

Amreli power station — 1,320 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: kömür. Konum: Gujarat, Hindistan, 2016 yılında devreye alındı.

Amreli power station kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 1,651,885 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Amreli power station için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Amreli power station için belirtilen sahip: Avantha Power & Infrastructure Ltd [100%].

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.