Ana sayfa / Avrupa / Belçika / Aalst Syral GT

Aalst Syral GT

Elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Flanders, Belçika. Koordinatlar: 50.936, 4.0355.

gazFlandersBelçikaCCGT · HRSGCO₂ ölçülmüş

Aalst Syral GT — 43 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Flanders, Belçika. Verilerde belirtilen sahibi: Electrabel NV/SA [100%]. kapasitesi (tahmini)'e göre yaklaşık 48k haneye enerji sağlayabilir (tahmini). Kurulu kapasite bakımından Belçika'deki 95 enerji santrali arasında #46. sıradadır. 2000 yılında devreye alınan tesis yaklaşık 26 yaşındadır — köklü bir tesis. Ölçülen 182,266 t CO₂/yıl (EU ETS verified (EUTL 2023)) emisyonları, bir yıl boyunca sürülen yaklaşık 42k otomobile eşdeğerdir. Bağlamında, gaz, Belçika elektriğinin yaklaşık %21.5'ini sağlamaktadır; ulusal şebeke ortalama 150 gCO₂/kWh (%72.0 düşük karbonlu) (2025).

43MW kurulu kapasite
1HRSG ünite(leri)
48,430enerji sağlanan hane (tahmini)
182,266t CO₂ / yıl (EU ETS verified (EUTL 2023))
2000devreye alma (~26 yıl)

Santral verisi: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1002204.

Veri durumu

Bilinen veriler

TesisAalst Syral GT WRI
ÜlkeBelçika · Flanders WRI
Koordinatlar50.936, 4.0355 WRI
Yakıtgaz WRI
MW kurulu kapasite43 MW GEM · 2026 · L100000400016; üretim kompleksinin bir parçası
SahibiElectrabel NV/SA [100%] WRI
Devreye alınma2000 WRI
TeknolojiCCGT · HRSG WRI
CO₂ emisyonları182,266 t CO₂·a⁻¹ ölçülmüş · EU ETS verified (EUTL 2023)

Veri setinden hesaplandı

Ülkedeki kapasite sırası#46 / 95 hesaplandı
Ülkedeki yakıta göre sıra#24 / 35 hesaplandı
Benzer tesislere göre kapasite0.34× · 128 MW · n=35 hesaplandı
Beslenen hane eşdeğeri48,430 hesaplandı
İklim10.4°C · HDD 2,758 koordinatlardan türetildi
Çevresel şiddetC3 · 28/100 koordinatlardan türetildi

Mevcut değil

GWh raporlanan / yılMevcut değil veri setinde yok

Bilinen, model edilmiş ve hesaplanmış değerler ayrı tutulur. Eksik alanlar mevcut değil olarak gösterilir.

Kapasite kaynağı

Yukarıdaki kamuya açık kapasite mevcut kaynak kaydı değeridir. 2026 tracker adayı Aalst Syral power station için 48 MW listeler, ancak kapsam doğrulanana kadar birincil kamu değeri olarak kullanılmaz (ünite vs işletme vs kurulu/proje toplamı).

Veri kaynağı

Bu sayfadaki kapasite veya yakıt alanları GEM, resmî bir kayıt, Wikidata, OSM ya da birden çok kaynağın eşleştirilmesiyle desteklenen bir kaynak etiketi içerir.

kapasite: GEM · 2026 · L100000400016; yakıt: WRI GPPD

Bağlamda: bu güç santralı nasıl karşılaştırılır

43 MW'de, Aalst Syral GT Belçika'daki gaz santrallarının medyanı altında 128 MW'dedir. Teknik olarak CCGT; ısı geri kazanım buhar jeneratörü (HRSG) ile birleşik döngü olarak tanımlanır. Gaz santralları, hızlı zirveler için açık döngü türbinlerinde veya HRSG'de egzoz ısısını geri kazanarak yaklaşık %55–62 verime ulaşan birleşik döngü ünitelerinde doğal gaz yakar — en temiz fosil seçeneği.

Kapasite karşılaştırması WRI Küresel Enerji Santralları Veri Tabanından hesaplanmıştır; yakıt tipi bağlamı genel mühendislik arka planıdır.

182,266 t CO₂/yıl — günlük terimlerle

Bu tesisin yıllık emisyonları kabaca şunlara eşdeğerdir:

42kbir yıl boyunca sürülen binek otomobiller
24kevlerin yıllık enerji tüketimi
3.0 milyonabsorbe etmek için 10 yıl büyütülen fidan

US EPA Greenhouse Gas Equivalencies aracılığıyla eşdeğerlikler; EU ETS verified (EUTL 2023)'a bildirilen emisyonlar.

Belçika'deki en büyük gaz santralleriyle kapasite karşılaştırması

Seraing power station: 1,170 MW1kSeraing po…Dils Energie power station: 920 MW920Dils Energ…Awirs power station: 875 MW875Awirs powe…Manage Seneffe power station: 870 MW870Manage Sen…HERDERSBRUG STEG: 465 MW465HERDERSBRU…DROGENBOS TGV: 460 MW460DROGENBOS …Amercoeur 1 R TGV: 451 MW451Amercoeur …T-power Beringen: 422 MW422T-power Be…

Kurulu kapasite (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Sahibi

Verilerde belirtilen sahibi: Electrabel NV/SA [100%].

Yerel iklim & termal bağlam

Enerji kaynağı: gaz. Bu tesis elektrik üretmek için bir türbinde doğal gaz yakar — genellikle birleşik çevrimli bir yapıda. İklim sınıfı: ılıman okyanusal (Köppen Cfb). Enlem: 50.9°N.

10.4°Cyıllık ortalama sıcaklık
2,758ısıtma derece-günleri (baz 18°C)
0soğutma derece-günleri (baz 18°C)
24 mrakım

Aylık ortalama sıcaklık

J: 3 °CJF: 4 °CFM: 7 °CMA: 9 °CAM: 13 °CMJ: 16 °CJJ: 18 °CJA: 18 °CAS: 15 °CSO: 11 °CON: 7 °CND: 4 °CD18 °C

Buradaki ısıtma derece-günleri, bu veri setindeki medyan enerji santraline göre %12 üzerinde seyretmektedir — kışın ısıtılan ekipmanın yüzeyleri aracılığıyla telafi etmesi gereken ekstra enerji için bir göstergedir.

İklim ısı talebi endeksi: 56/100 — bu tesis, ısıtma derece-günleri bakımından kapsadığımız enerji santrallerinin orta üçte bir diliminde yer almaktadır.

Buradaki bir gaz türbini, bu yıllık ortalamada ISO (15°C) kapasitesinin yaklaşık %0 altında çalışır (tipik ÇKDÇ eğrisi, tahmin).

İklim normalleri: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); iklim kuşağı: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Derece-günleri & ısı talebi endeksi PowerAtlas tarafından hesaplanmıştır — modellenmiş bir ısı talebi göstergesi, ölçülen tesis verisi değildir.

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Bir santralin dış donanımı için — atık ısı buhar üreteçleri (HRSG), genleşme contaları, vanalar, flanşlar ve bunların yalıtımı — yerel iklim, korumasız çelik ve kaplamaların ne kadar hızlı bozulacağını belirler. Bu saha orta derecede korozif bir ortamda içinde yer alır (tahmini ISO 9223 sınıfı C3 — Orta), başlıca çevresel stres etkeni nem ve ıslanma.

C3ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
28/100çevresel şiddet endeksi
14.7°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
65 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırması & yakın tesisler

Belçika'deki 35 gaz enerji santrali arasında kapasiteye göre #24. en büyüğü.

Belçika'de bu veri setinde 35 gaz enerji santrali bulunmaktadır, toplam yaklaşık 8,938 MW kapasiteye sahiptir.

Yakın enerji santralleri

Konum

WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0) kaynağından 50.936, 4.0355 koordinatları. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sıkça sorulan sorular

Aalst Syral GT ne tür bir santraldir?

Aalst Syral GT — 43 MW kurulu güce sahip elektrik santrali. Enerji kaynağı: gaz. Konum: Flanders, Belçika, 2000 yılında devreye alındı.

Aalst Syral GT kaç haneye elektrik sağlayabilir?

Üretimi yaklaşık 48,430 haneye yetecek düzeydedir (tahmini).

Aalst Syral GT için belirtilen sahip kimdir?

Verilerde Aalst Syral GT için belirtilen sahip: Electrabel NV/SA [100%].

Aalst Syral GT ne kadar CO₂ salar?

Aalst Syral GT yılda yaklaşık 182,266 ton CO₂ bildirmiştir (EU ETS verified (EUTL 2023)).

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yoktur. Bu siteyi işletiyor musunuz? Düzeltme veya kaldırma talebinde bulunun.