Strona główna / Europa / Czechy / Vresova TPS power station

Vresova TPS power station

Elektrownia węgiel w Karlovy Vary, Czechy. Przybliżona lokalizacja 50.255816, 12.695936.

węgielKarlovy VaryCzechysubcriticalCO₂ zmierzone

Vresova TPS power station to węgiel elektrownia o mocy 400 MW w Karlovy Vary, Czechy. Obsługiwana przez Sokolovská Uhelná AS [100%]. Na podstawie jej mocy zainstalowanej (szacunkowo) może zasilić około 501k gospodarstw domowych (szacunkowo). Zajmuje miejsce #15 spośród 481 elektrowni w Czechy według mocy zainstalowanej. Oddana do użytku w 1995 roku, ma około 31 lat — o ugruntowanej pozycji. Jej zmierzone emisje wynoszące 1,243,214 t CO₂/rok (EU ETS verified (EUTL 2023)) odpowiadają około 290k samochodom osobowym jeżdżącym przez rok. W kontekście, węgiel dostarcza około 35.2% energii elektrycznej Czechy; krajowa sieć energetyczna średnio 401 gCO₂/kWh (59.2% niskoemisyjne) (2025).

400MW moc zainstalowana
500,571zasilanych gospodarstw (szacunkowo)
1,243,214t CO₂ / rok (EU ETS verified (EUTL 2023))
1995oddana do użytku (~31 lat)

Dane elektrowni: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id GEM_coa_vresovatps_czech.

Stan danych

Znane dane

ObiektVresova TPS power station GEM-coal
KrajCzechy · Karlovy Vary GEM-coal
Współrzędne50.255816, 12.695936 GEM-coal
Paliwowęgiel GEM-coal
MW moc zainstalowana400 MW GEM GCPT; rekord źródłowy
WłaścicielSokolovská Uhelná AS [100%] GEM-coal
Uruchomienie1995 GEM-coal
Technologiasubcritical GEM-coal
Emisje CO₂1,243,214 t CO₂·a⁻¹ zmierzone · EU ETS verified (EUTL 2023)

Obliczone z zestawu danych

Pozycja krajowa według mocy#15 / 481 obliczone
Pozycja krajowa dla danego paliwa#9 / 32 obliczone
Moc względem porównywalnych obiektów2.42× · 165 MW · n=32 obliczone
Ekwiwalent zasilanych gospodarstw500,571 obliczone
Klimat7.2°C · HDD 3,922 wyliczone ze współrzędnych
Nasilenie środowiskoweC2 · 25/100 wyliczone ze współrzędnych

Brak danych

GWh zgłoszone / rokBrak danych brak w zestawie danych

Znane, modelowane i obliczone wartości są prezentowane oddzielnie. Brakujące pola są oznaczone jako niedostępne.

Pochodzenie danych

Pola mocy i paliwa na tej stronie zawierają wartości z rekordu źródłowego pierwotnego otwartego zbioru danych. Są przydatne do identyfikacji i klasyfikacji, ale nie zostały jeszcze zaktualizowane do wartości na 2026 r. zweryfikowanej w oficjalnym rejestrze lub dla lokalizacji GEM.

moc: GEM GCPT; paliwo: GEM GCPT

W kontekście: jak ta elektrownia się porównuje

Przy 400 MW, Vresova TPS power station jest znacznie powyżej mediana elektrowni węgiel w Czechy (165 MW). Technicznie jest opisywana jako subcritical. Elektrownie węglowe spalają węgiel sproszkowany, aby wytwarzać parę wysokociśnieniową w turbinie; działają jako obciążenie podstawowe, ale są źródłem o najwyższej intensywności węgla i pierwszym celem wycofania lub modernizacji efektywności.

Porównanie zdolności obliczone na podstawie Globalnej Bazy Danych Elektrowni WRI; kontekst typu paliwa to ogólne tło inżynierskie.

1,243,214 t CO₂/rok — w codziennych jednostkach

Roczne emisje tej instalacji są w przybliżeniu równoważne:

290ksamochodów osobowych jeżdżących przez rok
162kroczne zużycie energii przez gospodarstwa domowe
21 millionsadzonek drzew rosnących przez 10 lat, by je pochłonąć

Odpowiedniki przez US EPA Greenhouse Gas Equivalencies; emisje zgłoszone do EU ETS verified (EUTL 2023).

Moc w porównaniu z największymi elektrowniami węgiel w Czechy

Pocerady power station: 1,000 MW1kPocerady p…Melnik power station: 960 MW960Melnik pow…Chvaletice power station: 820 MW820Chvaletice…Detmarovice power station: 800 MW800Detmarovic…Prunerov: 800 MW800PrunerovTusimice power station: 800 MW800Tusimice p…Ledvice power station: 770 MW770Ledvice po…Kladno: 457 MW457Kladno

Moc zainstalowana (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Właściciel

Obsługiwana przez Sokolovská Uhelná AS [100%].

Klimat lokalny & kontekst termiczny

Ta elektrownia coal spala węgiel, wytwarzając parę wysokociśnieniową napędzającą turbogenerator. Leży w klimacie temperate oceanic (Köppen Cfb) — półkula Północna, szerokość geograficzna 50.3°N — co kształtuje ile energii może produkować i jak jej produkcja zmienia się w ciągu roku.

7.2°Cśrednia roczna temperatura
3,922stopniodni ogrzewania (baza 18°C)
0stopniodni chłodzenia (baza 18°C)
526 mwysokość n.p.m.

Średnia miesięczna temperatura

J: -2 °CJF: -1 °CFM: 2 °CMA: 7 °CAM: 12 °CMJ: 15 °CJJ: 16 °CJA: 16 °CAS: 12 °CSO: 7 °CON: 2 °CND: -1 °CD16 °C

Stopniodni ogrzewania są tutaj 60% powyżej mediany elektrowni w tym zbiorze danych — wskaźnik tego, ile dodatkowej energii muszą zastąpić podgrzewane urządzenia przez swoje powierzchnie zimą.

Klimatyczny indeks zapotrzebowania na ciepło: 83/100 — ta lokalizacja plasuje się w górna trzecia elektrowni, które pokrywamy pod względem stopniodni ogrzewania.

Normy klimatyczne: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); strefa: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Stopniodni & indeks zapotrzebowania na ciepło obliczone przez PowerAtlas — modelowany wskaźnik zapotrzebowania na ciepło, nie zmierzona wartość obiektu.

Klimat lokalizacji i surowość środowiska

Dla zewnętrznych elementów elektrowni — kotłów odzysknicowych (HRSG), kompensatorów, zaworów, kołnierzy i ich izolacji — lokalny klimat decyduje o tempie degradacji niezabezpieczonej stali i powłok. Lokalizacja ta znajduje się w łagodnym środowisku atmosferycznym (szacowana klasa ISO 9223 C2 — Niska), a głównym czynnikiem stresu środowiskowego jest humidity / wetness.

C2korozyjność ISO 9223 (orientacyjna)
25/100wskaźnik surowości środowiska
18.3°Csezonowa amplituda temperatur
456 kmodległość od wybrzeża

Wyższa surowość środowiska to dokładnie miejsce, gdzie ochronna izolacja zdejmowalna zwraca się najbardziej: osłonięty mikroklimat spowalnia korozję, uszkodzenia UV i zmęczenie termiczne oraz wydłuża żywotność urządzeń zewnętrznych. To orientacyjny kontekst klimatyczny lokalizacji — nie ocena stanu konkretnej elektrowni ani operatora.

Szacunek orientacyjny metodą informacyjną ISO 9223:2012 (korozyjność atmosferyczna na podstawie temperatury, czasu zwilżenia i zasolenia powietrza), z wykorzystaniem norm klimatycznych WorldClim, klasy Köppen-Geiger i odległości od wybrzeża. Orientacyjne, nie zmierzona szybkość korozji.

Jak wypada & pobliskie elektrownie

#9 największa elektrownia węgiel spośród 32 w Czechy według mocy.

Czechy ma 32 elektrownie węgiel w tym zbiorze danych, razem około 9,811 MW mocy.

Pobliskie elektrownie

Lokalizacja

Współrzędne 50.255816, 12.695936 z WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0). Wyświetl na OpenStreetMap.

Najczęstsze pytania

Jakim typem elektrowni jest Vresova TPS power station?

Vresova TPS power station to elektrownia 400 MW węgiel w regionie Karlovy Vary, Czechy, oddana do użytku w 1995.

Ile gospodarstw domowych może zasilić Vresova TPS power station?

Jej moc wystarcza do zasilenia około 500,571 gospodarstw domowych (szacunkowo).

Kto eksploatuje Vresova TPS power station?

Vresova TPS power station jest eksploatowany przez Sokolovská Uhelná AS [100%].

Ile CO₂ emituje Vresova TPS power station?

Vresova TPS power station zgłosiła około 1,243,214 ton CO₂ rocznie (EU ETS verified (EUTL 2023)).

Zbudowane na podstawie otwartych danych publicznych; żadnych informacji osobowych. Czy prowadzisz ten obiekt? Poproś o korektę lub usunięcie.